Denník N

Ďakujeme pani primátorka Macháčková

Parkovanie je stále horúcou témou v Michalovciach. Na prvom tohtoročnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 28. 2. 2017 sa opäť horlivo rozoberalo vytvorenie spoločného podniku mesta s bratislavskou spoločnosťou EEI. Pred mestskými poslancami vystúpila okrem aktivistov z Občianskej iniciatívy Zemplína aj primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Nebýva zvykom, aby v našich končinách, kde politická kultúra a nezištnosť v politike je nedostatkovým tovarom, prišiel podporiť vedúci predstaviteľ mesta občanov do iného mesta na druhý koniec republiky. Predsa sa však našla výnimka, ktorá snáď nebude dlhodobo potvrdzovať pravidlo, tou výnimkou je primátorka mesta Prievidza a poslankyňa NR SR Katarína Macháčková.

Pani primátorku sme oslovili ako členovia petičného výboru v petícii proti koncepcii parkovania v spolupráci s firmou EEI a zároveň aj ako členovia Občianskej Iniciatívy Zemplína (OIZ). Ochota a snaha pomôcť nám nás veľmi milo prekvapila a tak príklad efektívneho a rentabilného mestského parkovacieho systému, ktorý funguje v Prievidzi a ktorý sme dlhodobo uvádzali ako pozitívny príklad pre mesto Michalovce mohol byť priamo odprezentovaný na pôde MsZ v Michalovciach z úst jeho tvorcov. Napriek tomu, že primátor Michaloviec Viliam Záhorčák vyvíjal všemožné snahy o to, aby si p. Macháčková svoju pomoc nám aktivistom rozmyslela, v Michalovciach predsa len odzneli v jej aj v našom podaní tak vecné, odborné a nespochybniteľné argumenty, že reakciou na ne bolo len hrobové ticho a mlčanie tých, ktorí za spojenectvo s firmou EEI hlasovali. Toľko argumentačnej prázdnoty a bezradnosti, či ohromného odborného deficitu pri obhajobe svojho rozhodnutia sa len tak nevidí. Pri zamyslení sa nad tým ani neviem, či je to skôr smiešne alebo smutné. Jedno je isté, a to, že absurdnosť spôsobu prijímania takto vážneho rozhodnutia v našom meste dosiahla nevídané výšiny. Tí, ktorí majú k dispozícii administratívny aparát, finančné možnosti a aj mandát od občanov nás mali pri obhajobe svojich rozhodnutí doslova odborne a vecne zmiesť zo stola, avšak obhájiť neobhájiteľné sa jednoducho nedá. Namiesto toho zastupiteľstvo zažilo niečo, na čo doposiaľ nebolo zvyknuté, diskusiu, diskusiu podporenú faktami, číslami, diskusiu založenú na predstavení alternatívy. V demokracii niečo tak prirodzené, no pre zastupiteľstvo v Michalovciach predsa doposiaľ nepredstaviteľné.

video_eei

Primátor Michaloviac aj pod ťarchou našich stanovísk a pod tlakom verejnosti priznal, že vylúčené nie je ani to, že sa od spolupráce s firmou EEI napokon upustí. Aký to pokrok po niečo vyše pol roku! Boj za správnu vec tak ani z ďaleka nekončí, nám totiž nie je názor občanov ľahostajný a preto vytrváme aj napriek postoju primátora, ktorý pri obhajobe svojich iracionálnych riešení povedal, že oni majú mandát a preto majú plné právo sa rozhodnúť ako uznajú za vhodné. Nezáleží predsa na nejakej odbornosti, výhodnosti pre mesto a jeho občanov, pre nich je dôležité len to, že proste chcú a majú na to právo presne v zmysle legendárnej vety: „Vyhraj voľby a môžeš všetko!“ Táto doba však už musí raz skončiť!

Ešte raz Ďakujeme za podporu p. Macháčková.

Viac o predstavení parkovacieho systému v Prievidzi v blogu Kataríny Macháčkovej:

 

Teraz najčítanejšie

Milan Kaplan

Občiansky aktivista, predseda OZ Nové Michalovce, poslanec Košického samosprávneho kraja