Denník N

„K transportom sa vyjadrovať nemôžem, lebo som vtedy ešte nežil.“ Fašista bol v televízii

Béla Bugár je najdôveryhodnejší politik, Fico sa vysťahuje alebo nevysťahuje a fašista bol v telke. Čo sme sa dozvedeli minulý týždeň?

  • Bývalý funkcionár NAKA podal trestné oznámenie aj proti ministrovi Kaliňákovi. Trestné oznámenie bude vyšetrovať inšpekcia, ktorá priamo podlieha ministrovi Kaliňákovi.
  • Vladimir Putin oznámil, že do francúzskych prezidentských volieb zasahovať nebude. Čo bolo jasné už z toho, že kompromitujúce materiály sa zatiaľ objavili na všetkých kandidátov okrem Marine Le Penovej.
  • Marian Kotleba môže kvôli podnikaniu prísť o poslanecký mandát.

Ladislava Bašternáka obvinili z daňových podvodov a on zatiaľ lovil v štátnom revíre. Hneď ako sa táto správa objavila, objavila sa aj správa o telefonickom prieskume. Ľudí sa v ňom mali pýtať, či by sa premiér Fico mal vysťahovať z Bašternákovho bytu. Výsledky sa dozvieme onedlho, zatiaľ žijeme v krajine, kde sa už aj nádej, že sa premiér vysťahuje z bytu daňového podvodníka, považuje za víťazstvo.


kot

Rozhodlo sa o tom, že zmluvy o prevodoch pôdy, na ktorých mal zarobiť aj Béla Bugár, nebudú zverejnené. Parlament ďalej rozhodol, že sa nebude zaoberať zoznamom ľudí, ktorých povýšil bývalý minister obrany Glváč, namiesto toho sa rozhodol zaoberať tým, že prezident Kiska lieta do Popradu.

A predseda parlamentu Danko nedovolil, aby poslanci ombudsmanke odovzdali kvety na rozlúčku, a konečne ukázal, ako si predstavuje novú parlamentnú kultúru.

A Béla Bugár povedal, že Bašternák je kauzou Radičovej vlády a bola to tá vláda, ktorej bol členom. A potom vyšiel prieskum, podľa ktorého je Béla Bugár najdôveryhodnejším politikom. A bol to ten Béla Bugár, ktorý mal zarobiť na prevodoch pozemkov, ale to boli zas tie prevody, ktoré neboli zverejnené.

A takto dookola.
uhlik3

No a SaS vydala tlačovú správu. Čistý deň v nej označila za verejný dom, v ktorom neplnoleté klientky prijímali politikov, a hoci sa o tom mnohé hovorilo, ľudia tomu inštinktívne odmietali veriť.

Ak by sa totiž ukázalo, že je to pravda, znamenalo by to, že nežijeme len v krajine, kde sa tak bežne kradne a premiér býva u daňového podvodníka, ale v krajine, v ktorej sú možné tie najhoršie scenáre. Úplne najhoršie scenáre. Tie, ktorým ani vo filmoch neveríme.

No a tak si ľudia hovorili, že pravdu vedieť chcú a nechcú zároveň. Dúfali, že sa to vysvetlí nejak inak a lepšie a oni nebudú musieť vyjsť do ulíc.

Ak by sa totiž ukázalo, že si politici naozaj chodili užívať s neplnoletými chovankyňami, ktoré mal štát chrániť a on ich namiesto toho ponúkal, nič iné ako vyjsť do ulíc by im neostávalo.

Znamenalo by to predsa, že čosi je nielen nesprávne, ale aj naozaj zvrátené, že to nie sú len zlodeji a klamári, ale aj obludy. Že sme sa ocitli na hranici ľudskosti.

uhlik2

Premiér Fico povedal, že za nárast extrémizmu môžu médiá, lebo fašistov pozývajú do každej relácie. Fašista bol v relácii po roku, a keď ho ľudia videli, hovorili, že fašista v televízii vyzerá úplne ako, nuž, fašista v televízii.

A bolo to prelomové vystúpenie. Keď sa raz bude rekapitulovať, budeme môcť povedať, že v marci 2017 prvýkrát v televízii zazneli slová známeho amerického rasistu o tom, že potrebujeme chrániť budúcnosť bielych detí.

Budeme môcť povedať, že najneskôr vtedy sme to už museli vedieť.

Fašista totiž v priamom prenose nedokázal odsúdiť transporty Židov. Tvrdil, že vtedy nežil, nepozná historický kontext a nie je historik, zároveň však velebil vojnový štát, lebo vtedy žil, kontext pozná a historikom je.

Fašista židovské transporty označil za riešenie populačného problému, hoci žiaden populačný problém neexistoval, to len on je fašistom.

A ľudia hovorili, že diskusia ukázala, že fašistov treba práve takto v priamom prenose demaskovať, lenže iní ľudia nesúhlasili. Diskusia podľa nich ukázala, že s fašistami žiadna diskusia zmysel nemá.

Iní ľudia tvrdili, že fašistov demaskovať síce môžeme, ale voliči im dávajú hlasy z úplne iných dôvodov; no a ešte iní ľudia hovorili, že nech im hlasy dávajú z akýchkoľvek dôvodov, teraz sa už nemôžu vyhovárať, že nevedia, komu ich dávajú.

Ďalší spomenuli možnosť, že je to tým voličom možno úplne jedno, lenže ešte úplne iní ľudia tvrdili, že im to, naopak, vôbec jedno nie je. Boli presvedčení, že ľudia fašistov volia jednoducho preto, že sami fašistami sú.

uhlik

No a celá táto diskusia o diskusii ukázala, že sme sa ešte stále nedohodli ani na tom, ako vlastne problém vyzerá. Ešte stále sme sa nedohodli, proti čomu bojujeme, nehovoriac už o tom, ako bojovať ideme. Celá táto diskusia ukázala, že fašisti a ich voliči nie sú problémom, ktorý by sa dal zhrnúť do dvoch viet, sexy statusu alebo brilantného článku.

Voliči fašistov sú rôznorodí, s rôznym pôvodom aj pozadím, s rozličnými dôvodmi aj motiváciami. V ich rôznorodosti ich však obsiahnuť nevieme alebo nechceme; ak totiž pripustíme, že nie sú rovnakí, pripustíme tiež, že máme do činenia s omnoho širším problémom. Jeho zjednodušovanie je vlastne prejavom bezmocnosti, a ak ho zjednodušovať budeme, nikdy ho nepochopíme.

Rok po voľbách bol fašista v televízii a hovoril ako fašista. Transporty Židov neodsúdil, nič, čo by sme nevedeli, nepovedal. Je to fašista? Zaiste. Bolo to nechutné? Absolútne.

Len jeho voličom – ak tú diskusiu vôbec pozerali – sa to buď páči, alebo im to je jedno.

Tu je Andrej Danko na tento týždeň, radi ma môžete mať tu.

dan4

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie