Slovensko v hľadáčiku ruských záujmov: Sputnik a TASR

TASR nadviazala spoluprácu s agentúrou Sputnik, ktorú NATO, Európsky parlament či a iné členské štáty Európskej únie považujú za „kremeľskú propagandistickú mašinériu“. Aké dezinformácie šíri Sputnik? Aké boli reakcie na ukončenie tejto spolupráce?
V stredu, 29. marca, ruská informačná agentúra Sputnik publikovala informáciu o podpísaní dohody o spolupráci s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. „Sme radi, že môžeme spolupracovať s agentúrou ako je TASR. Táto dohoda umožní lepšiu výmenu informácií medzi našimi krajinami, lepšie vzájomné pochopenie a priamu komunikáciu bez sprostredkovateľov,“ informoval Sergei Kochetkov, zástupca šéfredaktora Sputnika. Spoluprácu Denníku N neskôr potvrdil aj riaditeľ slovenskej agentúry Jaroslav Rezník.
Čo je na tomto prípade zaujímavé? Podľa informácií publikovaných TASR zmluva o spolupráci so Sputnikom trvala mesiac. Slovenská verejnosť sa dozvedela o tejto skutočnosti až po zverejnení tejto informácie v stredu Sputnikom. Podrobné informácie o spolupráci sa však slovenskí občania nedozvedia, zmluva totiž dodnes nie je dostupná a publikovaná v Centrálnom registri zmlúv. Po prevalení tejto skutočnosti sa záujem spolupracovať a aktívne zdieľať obsah TASR s ruskou informačnou agentúrou Sputnik zmenil v priebehu 24 hodín a TASR odstúpila od zmluvy.
Prečo je to dôležité víťazstvo? Slovenská republika sa v poslednom období stala predmetom intenzívneho pôsobenia širokej škály nástrojov zo strany Ruskej federácie smerujúcich k zmene nálad a postojov obyvateľstva, politických predstaviteľov ako aj príslušníkov určitých profesijných skupín. Tento fakt bol potvrdený, okrem iných, aj vo výročných správach Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, ktoré zhodne zaznamenali zvýšenú aktivitu Ruskej federácie a s ňou spojených subjektov na území SR smerujúcich k ovplyvňovaniu postojov a nálad obyvateľstva. Negatívny vplyv dezinformácií a propagandy na európsku spoločnosť si uvedomuje aj Európska únia. V novembri 2016 prijal Európsky parlament uznesenie č. 2016/2030(INI) o strategickej komunikácii EÚ s cieľom bojovať s propagandou tretích strán zameranou proti Únii. V bode 37 tohto uznesenia Európsky parlament „zdôrazňuje zodpovednosť členských štátov za to, aby aktívne, preventívne a v spolupráci bojovali proti nepriateľským informačným operáciám na svojom území alebo namiereným proti ich záujmom; naliehavo vyzýva vlády členských štátov, aby vytvorili vlastné schopnosti v oblasti strategickej komunikácie.“
Šírenie pro-ruských naratívov a dezinformácií je priamo vykonávané televíznou sieťou RT vysielajúcou vo vyše 100 krajinách a internetovou spravodajskou agentúrou Sputnik, ktorú založila ruskou vládou kontrolovaná tlačová agentúra Rossiya Segodnya (RT). V samotnom uznesení Európskeho parlamentu č. 2016/2030(INI) o strategickej komunikácii EÚ je deklarované: „Ruská vláda využíva širokú škálu nástrojov a prostriedkov, ako sú expertné skupiny a osobitné nadácie (napr. Russkij mir), viacjazyčné televízne stanice (napríklad Russia Today), domnelé tlačové agentúry a multimediálne služby (napríklad Sputnik)… s cieľom spochybniť demokratické hodnoty, rozdeľovať Európu, získavať domácu podporu a vytvárať dojem zlyhávajúcich štátov vo východnom susedstve EÚ“.
V tejto súvislosti je preto nedávne podpísanie dohody o vzájomnej spolupráci medzi TASR a agentúrou Sputnik, ktorá je priamo financovaná Kremľom, veľmi znepokojujúce. Je zarážajúce, že TASR nadviazala spoluprácu s agentúrou Sputnik, ktorú NATO, Európsky parlament či Estónsko a Lotyšsko považujú za „kremeľskú propagandistickú mašinériu“, a tým zásadným spôsobom narušila svoju nezávislosť, objektívnosť a vyváženosť.
O aké dezinformácie a hoaxy prišli slovenskí čitatelia?
Agentúra Sputnik opakovane prináša preukázateľne nepravdivé a zavádzajúce informácie týkajúce sa konfliktu na Ukrajine, ako napríklad: „Ukrajina získa „osekaný bezvízový režim“ s EU“; „Tri roky po Euromajdane: Život na Ukrajine je horší“; V DLR (Doneckej ľudovej republike) hovorili o ukrajinských zombie bojujúcich aj po zásahu do hlavy“. Agentúra Sputnik taktiež šírila dezinformácie o legalizácii sodomie v Gruzínsku; nepravdivo informovala, že Francúzsko odsúdilo Turecko počas zasadnutia Rady NATO a obvinilo Turecko z podkopávania operácií proti Islamskému štátu. Ruská agentúra šírila klamlivý výrok francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, v ktorom mal tvrdiť, že „Assad nie je problém“ v Sýrii; a tvrdila, že Rusko bolo falošne obvinené z bombardovania sýrskych nemocníc, ktoré podľa agentúry vôbec neexistovali. Všetky tieto dezinformácie boli vyvrátené a preukázané ako klamlivé.

(Zdroj: EU vs Disinformation)
Taktiež podľa Sputnika by francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron mohol byť americkým agentom a Angela Merkelová sa fotografuje so samovražednými atentátnikmi. Sputnik tiež šíril informácie, že Ukrajinci sú fašisti, ktorí oslavujú Veľkú noc hákovými krížmi a zostrelili let MH17. Pro-ruská informačná agentúra Sputnik tiež tvrdila, že USA využíva terorizmus ako hlavný mechanizmus svojej zahraničnej politiky a polemizovala, že to boli pravdepodobne Briti, ktorí zostrelili ruské lietadlo letu Metrojet A321.
Sputnik taktiež pravidelne šíri rôzne dezinformácie o EÚ – Európska únia mala dodávať drogy do Moldavska a Únia plánuje zakázať hotovosť a implantovať mikročipy pod kožu občanov. Zatiaľ čo podľa Sputnika dcéra tureckého prezidenta Erdogana lieči ISIS bojovníkov v jej nemocnici, agentúra informovala, že aj pápež František verí, že jedine Vladimír Putin môže zachrániť a ubrániť kresťanstvo vo svete.
Vzhľadom na dané výmysly šírené Sputnikom je preto neprípustné, aby agentúra TASR, ktorej činnosť je financovaná zo štátneho rozpočtu, spolupracovala s ruskou dezinformačnou agentúrou, ktorá šíri naratívy spochybňujúce základné piliere a hodnoty Slovenskej republiky.
Zatiaľ čo viaceré internetové stránky a predstavitelia neziskového sektora doma aj v zahraničí vítali zrušenie tejto dohody, agentúra Sputnik informovala svojich čitateľov o opozičnom nátlaku na predstaviteľov TASR a mediálnej šikane.

Poslanec strany SMER-SD a zároveň predseda Výboru pre európske záležitosti NRSR, Ľuboš Blaha, mal dokonca poskytnúť rozhovor ruskej agentúre, v ktorom sa pre ruskú agentúru mal vyjadriť, že v kauze zrušenia spolupráce „ide o zjavné porušenie nezávislosti médií a tlačových agentúr. Každý, kto kritizoval TASR, je nepriateľom slobody.“ Vzhľadom na praktiky Sputnika nevieme potvrdiť dôveryhodnosť daného rozhovoru. V údajnom rozhovore poslanca Blahu však je deklarované, že sa poslanec „neprikláňa na stranu žiadnej agentúry a médií. Pokiaľ, (ale agentúra Sputnik) poskytuje iné názory, tak v slobodnej spoločnosti by mala mať (agentúra) právo slobodného prejavu.“ Je však zaujímavé, že tieto (údajné) názory predsedu Výboru pre európske záležitosti NRSR už nezdieľa samotný Európsky parlament a viaceré členské krajiny, ktoré považujú dezinformácie šírené ruskou agentúrou za „nepriateľské informačné operácie“ a prejavy hybridných hrozieb.
Svoje rozhorčenie nad zrušením zmluvy o spolupráci so Sputnikom deklarovali pre Sputnik aj iní slovenskí predstavitelia – napríklad Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-Ruskej spoločnosti, ktorý sám často publikuje svoje názory na rôznych slovenských dezinformačných portáloch. Téma rezonovala aj na viacerých facebookových stránkach, vrátane redaktora dezinformačného portálu a magazínu, Tibora Eliota Rostasa.
Zaujímavé aktivity
GLOBSEC Policy Institute organizuje 10. apríla v Bratislave verejnú debatu na tému „Pravda a lož v médiách: úloha médií a novinárov v dobe dezinformácií a „fake news„.”

GLOBSEC Policy Institute
Tento monitor analyzuje najdôležitejšie dezinformačné kampane, ktoré sú používané a šírené takzvanými konšpiračnými alternatívnymi médiami a informačnými kanálmi na Slovensku. Prostredníctvom tohto monitoru, by sme chceli zvýšiť povedomie o vplyve dezinformačných kampaní na celospoločenské diskusie a vnútro-politické dianie na Slovensku. Vytvorenie tohto monitora bolo podporené National Endownment for Democracy.