Denník N

Odkaz premiérovi: Prepáčte, ale mňa eires ako riadite tento štát!

Priemiér mal preto namiesto nadávok v HN Clube hovoriť napr. o tom ako chce vláda zlepšiť podnikateľské prostredie pre malých a stredných podnikateľov. Možno by to nemalo takú publicitu a nebol by ani tento blog, ale spoločnosti by to určite prospelo viac ako vulgárne nadávky. Tie sú o ničom, sú „shit“.

 

 

Slovenská televízia nie je verejnoprávna. Vedenie RTVS nezvládlo úlohu zaistiť verejnoprávnosť. Spravodajstvo RTVS považujem za opozičné ladené. Musí dôjsť k výmene na čele RTVS„, tvrdí najnovšie p. Fico. Premiér je tiež presvedčený, že mediálne prostredie je pokrivené a podľa neho vysielajú „shit“.  „Prepáčte, serie ma, ako o tomto štáte píšete a aký obraz sa vytvára, to je nemožné až neprijateľné,“ doslova povedal. Nie však v krčme v debate pri pivku napr. s Pištom H.( ktorý zhruba v tom čase v krčme asi aj bol) a kde je taký spôsob vyjadrovania bežný, ale na pomerne váženom HN Clube .
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/425402-fico-vlada-nema-alternativu-mrzi-ma-stav-opozicie/
Paradoxne však je, že tento premiérov komentár prichádza práve v čase, keď RTVS dosahuje aj podľa zdrojov nezávislých agentúr vyššiu sledovanosť ako v minulosti, ale najmä keď jeho spravodajstvo je všeobecne už dlhší čas považované za najobjektívnejšie. A to netvrdia iba tieto agentúry, ale dokonca aj minister kultúry. Takže ako to vlastne je? Nie je premiér náhodou nervózny a zjavne aj vytočený z toho, že RTVS už nie je servilnou hlasnou trúbou vlády, ako sme na to boli zvyknutí z doby mečiarizmu, alebo možno aj za predchádzajúcich vlád p. premiéra? Áno, žiadnemu premiérovi by nebolo po vôli, keby sa v správach verejnoprávnej RTVS viac hovorilo o chybách, zlých rozhodnutiach, premrhaných verejných prostriedkoch a najmä korupcii a z toho plynúcej nespokojnosti občanov, ako o tom prospešnom čo vláda pre spoločnosť a jej občanov vykonala. Ale môže za to RTVS a jej redaktori, ktorí si robia svoju prácu a ako už bolo vyššie konštatované zrejme dobre a hlavne objektívne, alebo tí ktorí na negatívne správy dávajú svojou činnosťou neustále, deň po dni podnety? Bude to zrejme tá druhá možnosť. Ak by tomu tak nebolo RTVS a najmä jej správy by nemohli dosahovať také výsledky aké sú. Človek nemusí byť po týchto premiérových výrokoch veľký politologický expert, aby nedokázal predvídať, že samoodchod p. Holjenčíka teraz hrozí aj riaditeľovi RTVS. A možno aj ministrovi kultúry, ktorý má na konte v pomerne krátkom čase už tretí problém (1. spor s Dankom o koncesionárske poplatky, 2. návštevu premiéry filmu Únos a následné prekvapivé kladné vyjadrenie k zrušeniu amnestií a teraz 3. opačný názor na objektivitu spravodajstva RTVS ako premiér ). A ak by to bolo v moci premiéra o pár dni by sme za riaditeľa RTVS mali nejakého Ficovho poskoka.
Ja by som však namiesto nemiestnych a vulgárnych nadávok a urážok od premiéra skôr očakával, aby napr. jasne a zrozumiteľne spoločnosti vysvetlil zmenu svojho „právneho názoru“ na nezrušiteľnosť amnestií. Keď sa 20 rokov nedalo a teraz sa to musí rýchlo urobiť. Prečo neodvolal ministra vnútra ktorý sa „teší“ snáď najväčšej spoločenskej nedôvere, akú kedy minister mal a je dôvodne podozrivý z minimálne nevhodných obchodných kontaktov s osobou, ktorá je v súčasnosti vyšetrovaná za daňový trestný čin? A naviac tento minister kritizuje prezidenta za lety vládnym lietadlom, pričom mu ich na začiatku funkčného obdobia prezidentovi sám ponúkal a doteraz schvaľoval. Tiež by som sa premiéra spýtal, aby vysvetlil ten rozpor medzi ním a jeho spolužiakom p. Čižnárom t.č. Generálnym prokurátorom, ktorý o korupcií na najvyšších miestach tvrdí, že „ona tam je“. A premiér ju zjavne nevidí. Kto z tých dvoch by mal ísť k očnému? Premiér tiež tvrdí, že ak sa niekto stretne s korupciou má mu zabúchať na dvere. Kaliňák na premiérové dvere klopať nemusí, s korupciou sa preto asi určite nestretol.
Premiéra by som sa tiež opýtal, ako sa mohlo stať, že VŠZP sa teraz topí v dlhoch a on musí telefonicky upozorňovať jej riaditeľa, aby naďalej preplácala plienky pre starých ľudí a iné zdravotné pomôcky, pričom v minulosti sa dlhodobo prezentovalo jej úspešné finančné hospodárenie a vyplácali sa vysoké odmeny jej manažmentu. Prečo sa doteraz nerealizovala reforma systému financovania verejného zdravotníctva, ktorú pred dosť dlhým časom premiér ponúkal ako žolíka medzi svojimi predvolebnými sľubmi? A teraz to vyzerá tak, že zdravotníctvo bude onedlho úplne súkromné a v nie ďalekej budúcnosti budú  ryžovať na našom zdraví súkromné subjekty ešte viac ako doteraz.
Áno, nezamestnanosť klesá, ale hlavným dôvodom je znižujúci sa počet obyvateľov v produktívnom veku a aj to, že mnoho občanov odišlo radšej do zahraničia. Samozrejme svoje urobila aktívna vládna podpora veľkým investorom, ktorá dokázala pritiahnuť niekoľkých veľkých zahraničných investorov, na ktorých sa nabalili menší. To je O.K., ale odvodová a byrokratická zaťaženosť malých a drobných podnikateľov naďalej rastie. Tam sa nové pracovné miesta nevytvárajú a týmto drobným a menším podnikateľom sa podniká horšie. Priemiér mal preto namiesto nadávok v HN Clube hovoriť napr. o tom ako chce vláda zlepšiť podnikateľské prostredie pre malých a stredných podnikateľov. Možno by to nemalo takú publicitu a nebol by ani tento blog, ale spoločnosti by to určite prospelo viac ako vulgárne nadávky.  Tie sú o ničom, sú „shit“.

Teraz najčítanejšie