Denník N

Dobrá vec sa podarila, župa ruší pochybnú súťaž pre divadlo Aréna

Viackrát som vyzval bratislavského župana, aby zrušil pochybnú súťaž na technológie do divadla Aréna za 4,3 mil EUR a odvolal z funkcie investičného riaditeľa Keselého zodpovedného za obstarávanie. Na podozrenia som upozornil aj šéfa NKÚ. Zdá sa, že verejný tlak konečne zabral. Páni na župe konečne pochopili, že ich kšeft bol odhalený a súťaž zrušili.

Prvé podozrenia na verejnosť prenikli ešte vo februári, keď mal župný investičný riaditeľ Keselý fyzicky napadnúť pracovníčku divadla Aréna, ktorá namietala neodborné a netransparentné konanie pána Keselého pri verejnom obstarávaní a zabezpečení rekonštrukcie divadla Aréna.

Na tlačových brífingoch (tutu) aj v blogoch (tutu) som opakovane upozorňoval, že župa:

  1. nemala stavebný projekt na rekonštrukciu divadla Aréna;
  2. nemala povinné schválenie pamiatkárov k projektu a teda nevedela, či vôbec bude môcť divadlo rozšíriť;
  3. nemala garantované peniaze na samotnú rekonštrukciu budovy;
  4. navzdory logike vypísala tender na technológie do divadla za 4,3 milióna EUR, ktoré v čase inštalácie už budú zastarané a za tú istú cenu by sa dali neskôr kúpiť novšie modely.

Župan Pavol Frešo sľuboval, že jasne vysvetlí všetky pochybnosti. Mal ukázať projekty, na základe ktorých vypísal tender a ktoré logicky musia byť jeho súčasťou. Neukázal však nič a preto som sa so žiadosťou o preverenie kauzy obrátil aj na Najvyšší kontrolný úrad.

Dnes už je jasné, že celú dobu zavádzal a kšeft nevedel obhájiť ani pred odborníkmi vo svojich pracovných skupinách, ani pred poslancami, ani pred verejnosťou.  A po odvolaní investičného riaditeľa Keselého, ktorý bol zodpovedný za vyhlásenie súťaže,  bolo zrušenie súťaže jediný logický krok.

Ďalším logickým krokom bude výmena vedenia župy v jesenných voľbách, tak aby sa zamedzilo mrhaniu verejných zdrojov v budúcnosti. Aj preto kandidujem na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

A dovtedy urobím všetko preto, aby sa nijaká kauza len tak nezamietla pod stôl, tak ako tomu bolo aj v prípade kauzy okolo divadla Aréna.

Viac o mojich aktivitách sa dozviete na facebook.com/uhler 2017.

 

Teraz najčítanejšie

Jozef Uhler

Žijem so svojou rodinou v okrajovej časti Bratislavy, v Jarovciach, ktoré ma fascinujú tým, že sú dedina aj mesto zároveň. Ľudia sa tu navzájom poznajú, na ulici vás bez problémov pozdraví človek, ktorého nepoznáte a hovorí sa tu štyrmi jazykmi. Nuž ako kedysi v Prešporku. Vyštudoval som informatiku na Matfyze, ktorý je na Slovensku jednou z najprestížnejších škôl a pre svoj život som si ako IT-čkár mohol vybrať ktorékoľvek iné mesto sveta. Mne sa však páčilo doma. Cítil som, že v Bratislave chcem žiť, pretože tento región spĺňa moje predstavy na pokojný a šťastný život. Chcem, aby každý, kto sa do bratislavského kraja prisťahoval, našiel v ňom svoj domov. Tiež chcem, aby ľudia, čo tu žijú od detstva, nehľadali svoju budúcnosť za hranicami. Toto je môj cieľ a dôvod prečo chcem byť županom a v júni 2016 som ohlásil svoj záujem kandidovať na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.