Denník N

Panta Rhei, krik a paranoja

Kníhkupectvo, okrem toho, že dnes kvôli prežitiu musí mať kaviareň, vnímam stále ako miesto, kde by mala mať prevahu vzdelanosť.

Panta Rhei robí promo Tiborovi Rostásovi a jeho konšpiračným teóriám. Už keď som na ich pultoch videl Zem a vek, časopis, ktorý tieto bludy šíri, mal som zvláštny pocit.

Kníhkupectvo, okrem toho, že dnes kvôli prežitiu musí mať kaviareň a predáva spústu iných vecí ako knihy, vnímam stále ako miesto, kde by mala mať prevahu vzdelanosť, kde by mala prevládať podpora kritického myslenia, kde by sa nemali verejne podporovať bludy, ktoré boli už mnohokrát vyvrátené a ktoré sú, najmä v prípade medicínskych bludov, priamo nebezpečné pre tých, ktorí im uveria.

Ale rešpektujem rozhodnutie majiteľov súkromnej firmy, že chcú týmto spôsobom zarobiť. Je to ich plné právo. Tak, ako je mojím plným právom rozhodnúť sa, že pokiaľ sa veci nezmenia, do Panta Rhei nevkročím a hlavne, nebudem u nich nakupovať.

Túto skutočnosť som oznámil aj svojim priateľom na sociálnych sieťach. S výzvou, aby sa pridali.

Bolo a je veľmi zaujímavé pozorovať, ako na podobné výzvy reagujú priaznivci konšpiračných teórií, či prosto Tibora Rostása. Toľko nenávisti, osočovania, xenofóbie a rasizmu, ako v reakciách na túto výzvu som aj v diskusiách pod článkami videl málokde, aj keď diskusie pod článkami Projektu N sú očividne cieľom hnojometnej úderky vždy, keď niekto napíše čokoľvek kritické voči súčasnej vláde.

Hovoria o cenzúre, o manipulácii, o tom, ako sú takéto výzvy v rozpore so slobodou, o snahe umlčať nonkonformný názor.

Nuž, milí priatelia, pletiete si dojmy s pojmami. Ja, ani nikto iný, kto vyhlásil, že do Panta Rhei už nikdy nevkročí, nemáme žiadnu moc urobiť to, z čoho nás neustále obviňujete. Urobili sme osobné rozhodnutie, ktoré sa týka len a len nás.

Akurát sme verejne vyzvali svojich priateľov a známych, aby sa k nášmu rozhodnutiu pridali. A oni sa, spolu s mnohými, pridali. Vyslali sme tým určitý signál k majiteľom Panta Rhei, signál, že ak budú podporovať tento smer myslenia, prídu o nás, ako zákazníkov. Je len a len na nich, či im to bude vadiť, alebo nie.

Nikoho k ničomu nenútime, nikomu nič nezakazujeme. Nikto z nás nemá moc zakázať Panta Rhei ich akciu s Rostásom a nikto to ani nechce. Nech si ju kľudne majú, nech si tam kľudne rozpráva čo chce, pokiaľ neporušuje zákony tejto krajiny, nikto mu v tom nebude brániť.

Váš krik a obviňovanie vypovedá oveľa viac o vás, než o nás, o vašom strachu z pravdy, o vašom pocite paranoje, keď za každým nesúhlasom vidíte sprisahanie proti vám.

Vy vidíte za každým verejným označením nezmyslov, ktorým veríte, za nezmysly, snahu vás nejak perzekvovať a prenasledovať. Pritom už široký priestor, ktorý na svoje náreky máte, vás usvedčuje z toho, že nemáte pravdu.

Je prejavom zdravej občianskej spoločnosti, ak reaguje odporom voči bludom a tým, ktorí ich rozširujú. Som rád, že o tom nepočúvame len zo zahraničia, ale že aj u nás vie vzniknúť takáto spontánna kampaň, vysielajúca pomerne jasný signál. A som rád jej súčasťou.

Sorosove doláre za tento článok si rozdelíme neskôr kamaráti.

Teraz najčítanejšie

Juraj Petrovič

Človek, občan, manžel, otec. Pre tých, ktorí to náhodou ešte nevedia a preto, že píšem aj o politike, považujem za potrebné uviesť, že som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Napriek tomu, alebo možno práve preto, názory, ktoré tu píšem, sú len a len moje vlastné, podobnosť s názormi iných ľudí je čisto náhodná, ale potešiteľná.