Denník N

O formaldehyde. Staroveké metódy Baššára al-Asada

Západ slnka v Gaze (foto: Omar Ghraieb) https://www.instagram.com/p/BSoIMj_haTD/?taken-by=omar_gaza
Západ slnka v Gaze (foto: Omar Ghraieb) https://www.instagram.com/p/BSoIMj_haTD/?taken-by=omar_gaza

A Svetlo národov nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji.

Keby Rada Ondřejíčka raz Cynická obluda prestala baviť, Jana Shemesh ho dokáže nahradiť. Kedykoľvek.

Tento blog mal byť o niečom úplne inom, ale nedá sa.

bushar

Vo štvrtok sme sa dozvedeli, že sýrsky diktátor týra ľudí hladom, necháva ich zabíjať a v noci stále pokojne spáva. Jana Shemesh na jeho adresu konkrétne píše:

„Dnes má Bašar Asad na prstoch krv desaťtisícov svojich občanov a imidž nemilosrdného diktátora, bezostyšného klamára a vojnového zločinca. Ukázalo sa tiež, že je nateraz schopný vyhrabať sa z každej krízy a držať sa pri moci.

Jeho strhaná tvár, nervózny tik na oku pripisovaný rokom stresu a napätia však naznačujú, že asi nehovorí  pravdu, keď tvrdí, že dobre spáva, pravidelne sa stravuje a športuje.“

Bez pochyby sýrsky režim je jedným z najhorších na svete, podľa môjho skromného názoru je to najhoršia z arabských diktatúr. Sýrsky režim bol zlý a krutý dávno pred rokom 2011, keď to „zistili“ jeho západní spojenci (a naši novinári). Mučenie (vrátane mučenia na objednávku západných krajín) a „miznutie“ nepohodlných ľudí má v Sýrii dlhoročnú tradíciu. Z najrôznejších dôvodov si zaslúži tvrdú kritiku (a tvrdý trest). Je správne a dôležité zverejňovať správy o zločinoch.

Vo svetle tragédie v Sýrii je povinnosťou verejnosti (aspoň) vedieť, čo sa tam deje. A je povinnosťou novinárov na základe faktov čo najpodrobnejšie a najobjektívnejšie informovať.

Takto postupuje al-Asad, podľa Nka bezostyšný klamár a vojnový zločinec:

bloka

 

 

Načo hľadať vzor blokády sýrskych miest v staroveku či stredoveku? Najdlhšia blokáda v moderných dejinách stále prebieha a to len niečo viac ako hodinu jazdy autom od bydliska pani Shemesh. Google výstižne upozorňuje: Ľutujeme, ale vyhľadávaná trasa je mimo momentálne pokrytej oblasti dopravy autom. Ľutujeme, ale vyhľadávaná trasa je mimo momentálne pokrytej oblasti verejnej dopravy. Ľutujeme, ale vyhľadávaná trasa je mimo momentálne pokrytej oblasti určenej na chôdzu.

google-maps

Egyptsko-izraelská blokáda Gazy trvá približne 10 rokov. Počas tohto obdobia prebehli 3 vojny – čiastočne na hranici genocídy. Noura Erakat hovorí, že od roku 2005 do roku 2014 Izrael Gazu rozsiahlejšie vojensky napadol 22-krát. Minulý rok počet obyvateľov prekročil dva milióny, väčšina z nich má menej ako 18 rokov. Podobne ako tie Baššárove, aj táto blokáda má potrestať a ponížiť ľudí, hoci nie občanov Izraela. Dov Weisglass, poradca bývalého premiéra Ehuda Olmerta, sa vyjadril, že blokáda má Palestínčanom v Gaze „predpísať diétu, no nenechať ich zomrieť od hladu„. Izrael aj vypočítal počet kalórii na osobu. Ten istý Dov Weisglass označil vysťahovanie ilegálnych osád v Gaze ako formaldehyd potrebný na zastavenie mierového procesu s Palestínčanmi.

Na uplatňovaní blokády Gazy s Izraelom plne spolupracujú viaceré arabské diktatúry. V prvom rade Egypt. Hraničný priechod v Rafahu je takmer stále zatvorený. Samotná cesta z Gazy a do Gazy v Egypte je pre Palestínčanov utrpenie a je stelesnením poníženia a rasizmu. Ďalším ochotným partnerom je Jordánsko. Približne posledné dva roky Jordánsko sťažuje pre Palestínčanov vydávanie dokumentov, ktoré ľudia z Gazy potrebujú, aby mohli vycestovať.  Egypt a Izrael znemožňujú pracovníkom ľudskoprávnych organizácii vstup do Gazy.

Počas blokády sa okrem stavebných materiálov (sklo, cement, drevo) v určitých obdobiach nesmelo dovážať napr. mydlo, šampón, hygienické potreby pre ženy, cestoviny, ryža, múka, cukor, mlieko v prášku, toaletný papier, zubné pasty, zubné kefky, plienky, papier, perá, ceruzky, hudobné nástroje, hnojivá a poľnohospodárske potreby, olej na varenie, olivy, cícer, ohrievače, nylónové siete na skleníky, rybárske hadice, šijacie stroje, živé zvieratá (kone, somáre, kurčatá, hovädzí dobytok, kozy), invalidné vozíky…

Bill Corcoran z humanitárnej organizácie ANERA vysvetľuje, že charitatívne organizácie pomaly vzdávajú prácu v Gaze z dôvodu obrovskej frustrácie pri komunikácii s Izraelom. Je napríklad potrebné zdokumentovať, že detské topánky sa nedajú použiť na vojenské účely. O pohybe materiálu a ľudí Izrael rozhoduje svojvoľne.

Pochopiteľne, aj v Gaze sa ľudia trasú od zimy – najmä v posledných rokoch, keď viackrát snežilo. Treba vziať do úvahy, že tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou a po opakovaných vojnách sa podarilo obnoviť len minimum budov. Gaza býva 8-12 hodín denne bez elektriny. V noci rodiny zapaľujú sviečky, čo máva tragické následky.

Ceny na čiernom trhu vystúpili dávno do astronomických výšok.

Aj v Gaze zomierajú ľudia pre blokádu na bežné choroby. A aj na vážne, keď nemôžu vycestovať na potrebné ošetrenie v zahraničí (v Gaze chýbajú niektoré lieky aj vybavenie v nemocniciach). Ťažko chorí pacienti sú vydieraní tým, že dostanú povolenie vycestovať pod podmienkou špionáže pre Izrael. Povolenia na návštevu Jeruzalema počas náboženských sviatkov udeľuje Izrael v malej miere. Aj v takomto prípade povolenie dostane iba časť rodiny – môžu ísť na púť, no rodina ostane počas sviatku rozdelená.

Nezamestnanosť sa pohybuje na úrovni okolo 50 percent, zhruba 8 z 10 rodín zavisí od humanitárnej pomoci. Veľkú úlohu v tom hrá takmer úplné zastavenie vývozu tovarov z Gazy. Stúpa počet samovrážd, Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje prítomnosť drogovej závislosti u 100 000 ľudí. Hamas bez ukončenia blokády nevie situáciu zmeniť. Zasahuje len tvrdšie voči vlastným kritikom, proti pašerákom drog a podobne.

Oxfam žiada ukončenie blokády. EÚ (formálne) žiada ukončenie blokády. Zatiaľ sa nepodarilo v izraelskej vláde vyvolať záujem o arabské životy, ktorý pociťujú v súvislosti s cudzími vojnovými zločinmi v Sýrii.

Jediný viac-menej ľudsky napísaný článok na túto tému vyšiel v Nku v roku 2015. Na autorkinu obhajobu blokády spred 7 rokov sa snažím zabudnúť. Možno stačí povedať, že PR materiály IDF, ktoré Izrael vtedy vyslal do sveta o blokáde, relatívne rýchlo stiahli z obehu. Obsahovali príliš veľa klamstiev.

Tyran, vojnový zločinec a klamár Baššár al-Asad má pod kontrolou tajné väznice, systém mučenia a masových vrážd. Nedovoľuje väzňom kontakt s rodinou a právnikmi. Pravda, dobehnúť sýrsky režim v počte umučených väzňov je veľmi ťažké, ale inak Izrael robí, čo sa dá. Američanov Izraelčania naučili používať tzv. palestínske kreslo. O pravidelnom kontakte s rodinou väčšina palestínskych väzňov v Izraeli môže iba snívať, prístup k právnikovi je luxus. Momentálne Izrael väzní viac ako 600 Palestínčanov bez udania dôvodu, na neobmedzene dlhú dobu.

Podobne ako vojnový zločinec a klamár al-Asad, aj izraelská vláda si rada „vyrovnáva účty s celými mestami či štvrťami“. Citovaný Avigdor Lieberman je v tejto oblasti odborník. Nakoniec, počas vojny v Gaze v roku 2014 bol ministrom zahraničných vecí a vyzeralo to takto:

toi

Tiež je možné, že sa Baššár inšpiroval starovekou doktrínou Dahíja z roku 2006. V skratke ide o zrovnanie južných predmestí Bejrútu so zemou (s likvidáciou Libanonu majú Asadovci a Izrael bohaté skúsenosti). Kolektívny trest je v Izraeli alfou a omegou, v Sýrii detto.

dahija

Po barbarskom chemickom útoku v Idlíbe sa o slovo prihlásil „šokovaný a rozhnevaný“ Benjamin Netanjahu a na Twitteri objasnil, že „pre úmyselný útok na civilné obyvateľstvo neexistuje ospravedlnenie.“ Deutsche Welle v jednom zo svojich slabších článkov rozoberá, ako veľmi Izraelčania chcú pomáhať sýrskym obetiam. Majú vraj niečo spoločné – Izraelčania sa vedia vcítiť do situácie Sýrčanov, ktorí musia utiecť z vlasti. Keby existoval Oscar za cynizmus, Brand Israel a Baššár al-Asad sa pobijú o víťazstvo.

S istotou môžeme povedať, že život či smrť obyčajného Sýrčana sú všetkým arabským diktátorom ukradnuté. O nič viac a o nič menej netrhajú masakre v Sýrii žily ani izraelskej vláde. Keď izraelského politika nahnevá smrť Arabov, je to len preto, že chce ukázať prstom a povedať – pozrite, oni zabili viac ako my.

Keby len naši novinári dokázali nevinným obetiam preukázať viac rešpektu ako politici.

Neviem, či sa izraelskí politici pravidelne stravujú, či športujú, alebo či majú tiky v oku. Neviem, či dobre spávajú. No zdá sa mi, že spĺňajú všetky kritéria potrebné na zaradenie sa medzi súčasné arabské režimy. Sú to totiž bezostyšní klamári a vojnoví zločinci. 

Teraz najčítanejšie