Denník N

Paríž-Roubaix: Keď bratská pomoc zájde priďaleko

Legendárna cyklistická klasika prezývaná aj Peklo severu napísala počas svojej 121-ročnej histórie množstvo nezabudnuteľných príbehov. Pri letmom pohľade do výsledkovej listiny však okamžite vyčnieva rok 1949.

Prelom 40. a 50. rokov patril vo svetovej cyklistike predovšetkým Faustovi Coppimu. Dokazujú to dva celkové triumfy na Tour de France, štyri ďalšie na Giro d’Italia či tituly majstra sveta z velodrómu i cesty. Samozrejme, množstvo vavrínov z klasík nevynímajúc, medzi nimi aj prvenstvo z Paríž-Roubaix 1950. Taliansky šampión sa však o rozruch na Kráľovnej všetkých klasík postaral už o rok skôr.

Outsider, ktorý sa nezľakol legendy

Rodák z maličkej obce Castellania na severe Apeninského polostrova však vtedy nešliapal do pedálov pre vlastný úspech. Naopak, rozhodol sa obetovať pre svojho mladšieho brata Serseho, ktorý strávil celú kariéru v tieni svojho úspešnejšieho súrodenca. Od štartu na predmestí Paríža Saint-Denis išlo všetko podľa plánu. Niekoľko kilometrov pred cieľom Il Campionissimo s bratom nekompromisne zaútočili a zdalo sa, že o víťazovi niet pochýb. Hŕstka mužov sa však talianskeho tandemu stále držala a medzi nimi aj nenápadný chlapík odhodlaný prevziať opraty pretekov do vlastných rúk.

André Mahé sa do profesionálneho pelotónu zaradil hneď po skončení druhej svetovej vojny, no medzi svojimi konkurentmi nikdy príliš nevynikal. Najvýznamnejším výsledkom v zbierke 29-ročného Francúza bolo nepochybne druhé miesto z prvej etapy Tour de France 1947, k nemu pridal ešte hŕstku prvenstiev z menších pretekov. Na ceste do Roubaix sa však tvrdošijne vzoprel úlohe outsidera a podarilo sa mu od Coppiovcov odpútať. Okamžite ho podporil aj jeho krajan Jacques Moujica a Frans Leenen z Belgicka. Vedúce trio si na prekvapenie všetkých vytvorilo malý, ale stabilný náskok a taliansky sen o triumfe sa začal rozplývať.

Trojica odvážlivcov vzorne spolupracovala až do Roubaix. Tam zamierili na velodróm, kde ich čakali tri okruhy. Okolo štadióna sa zhromaždilo množstvo novinárov a predovšetkým divákov, ktorí cestu úplne zablokovali. Každý pretekár z úniku vedel, že akékoľvek zdržanie nahráva do kariet skupinke prenasledovateľov na čele s dvomi Talianmi hladnými po víťazstve. Moujica dokonca v zmätku poškodil svoj bicykel, Mahé s Leenenom sa však na velodróm napokon vďaka usmerneniu od usporiadateľov dostali včas. Namiesto hlavného vstupu pre cyklistov ich však organizátori omylom poslali do bočného vchodu pre novinárov. Hoci chyba takmer okamžite vyšla najavo, na návrat nebol čas. Mahé svojho soka v špurte poľahky zdolal, užil si ovácie publika i čestný okruh pre víťaza. Vzápätí dorazila na štadión druhá skupina. Spomedzi jej členov podľa očakávania predviedol najrýchlejší finiš Serse Coppi.

Pod úroveň šampióna?

Fausto sa však s porážkou svojho brata odmietol zmieriť a vo chvíli, keď Mahé zamieril do šatne, požiadal rozhodcov o diskvalifikáciu vedúcej dvojice, ktorá na velodróm nevstúpila podľa pravidiel. Arbitri tlaku zo strany hviezdy pelotónu neodolali a za víťaza napokon vyhlásili Serseho Coppiho. Rozčarovaný Mahé protestoval a spor dvoch jazdcov sa veľmi rýchlo zmenil na otvorenú roztržku dvoch cyklistických federácií – francúzskej a talianskej.

Bodku za kauzou dala až Medzinárodná cyklistická únia UCI. Tá na svojom zasadnutí označila za šampiónov oboch znepriatelených kohútov, no pocit krivdy na oboch stranách pretrval dlhé roky. Mahé dokonca Coppiho správanie verejne kritizoval. „Coppi chcel pre brata veľké víťazstvo. Bol to veľký šampión, to, čo však vtedy spravil, bolo pod jeho úroveň. Šampión jeho rangu by nikdy nemal klesnúť tak hlboko. Nikdy som s ním o tom nehovoril. Veď prečo by som aj mal?“ povedal v rozhovore pred desiatimi rokmi.

Legendárna klasika, ktorá oboch cyklistov zapísala do histórie, napokon predstavovala ich najvýraznejší úspech. Kým André Mahé o rok neskôr ovládol podstatne menšiu klasiku Paríž-Tours a v roku 1952 na Pekle severu obsadil 3. miesto, mladší brat legendárneho Fausta mal pred sebou len pár rokov života. V roku 1951 podľahol zraneniam hlavy, ktoré utrpel po páde na pretekoch Okolo Piemontu.

Teraz najčítanejšie