Denník N

Kauza „Čistý deň“ ukázala nevídanú aroganciu

Zdroj: internet
Zdroj: internet

To, čo sa dialo v Národnej rade Slovenskej republiky počas odvolávania ministra Richtera ma prenieslo na Zvieraciu farmu. No na rozdiel od Orwellovho románu, arogancia v Národnej rade nebola metaforickou fantáziou, ale krutou realitou.

Premiéra Fica, odvolávaného ministra Richtera a zrejme celú súčasnú vládu nezaujíma ako sa zaobchádza niekde s nejakými deckami. Je im ukradnuté, či ich niekto šikanuje, bije, či nebodaj sexuálne zneužíva. Dôležitá je jediná vec: udržať sa pri moci! Za každú cenu!

V kauze Čistý deň fakty nemôžu byť jednoznačnejšie. Podozrenia, že sa v resocializačnom zariadení pre mladistvých porušujú ľudské práva, sa objavili pred viac ako siedmymi mesiacmi. Tieto porušenia konštatovala vo svojej správe aj ombudsmanka pani Jana Dubovcová. Akreditačná komisia odborníkov z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny po skúmaní neodporučila udelenie akreditácie resocializačnému zariadeniu Čistý deň. Napriek tomu minister a s ním vláda, už viac ako 7 mesiacov nepochopiteľne bojuje za toto zariadenie. Dodnes Čistému dňu, napriek vážnym podozreniam, umožňujú, aby sa „staralo“  o dve desiatky zverencov.

Premiér, vládni činitelia a viacerí koaliční poslanci sa na mimoriadnej 15. schôdzi ani neunúvali predstierať, že im na pravde a ochrane detí záleží. Ministra Richtera iba znechutil a znepokojil politický a mediálny kolotoč okolo spomínaného resocializačného centra. Pán minister, ani trochu vás neznechucuje, že napriek nesúhlasu odborníkov a psychológov, ste bezmocné deti nechali v rukách prinajmenšom pochybných ľudí?  Tieto pochybnosti nie sú výplodom bulvárnych plátkov či opozičných neprajníkov, ako všade rozhlasujete. Tieto pochybnosti sú zaznamenané v oficiálnych spisoch, kde ich vyjadrili nezávisle od seba viaceré odborné zdroje. A aký je váš postoj? Pustili ste sa do dôsledného hľadania pravdy a ochrany detí, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii?  Nie! Vám je prednejšia ministerská stolička. Bránite si ju zubami nechtami. Kašlete na osudy detí, ktorým bolo a možno stále je ubližované. Ľudí už unavujú vaše alibistické floskuly. Vaše utekanie pred zodpovednosťou je trápne a zbabelé. Z pozície ministra  ignorujete šikanovanie, bitie a sexuálne zneužívanie detí. Z pozície ministra dokonca dávate zelenú zariadeniu, ktoré  je podozrivé, že tomuto otrasnému zaobchádzaniu svojich klientov vystavuje. Jeho zverenci  sú sociálne izolovaní, niektorí končia ako psychické trosky. A čo trápi vás? Iba to, kto a čo povedal na vašu adresu a či neprídete o miestečko!

Táto kauza ukázala, aké je to zlé. Ukázala našich vládnych predstaviteľov bez štipky morálky. Ukázala ako neuveriteľne arogantní a spupní dokážu byť, ak sa niekto pokúsi siahnuť na ich moc. Skutky, ktoré sa odohrávajú pred našimi očami, sa nestali. Je priam desivé, že ani enormný tlak verejnosti, jasné fakty, či apelovanie na ľudskosť neprinútia ministra tejto vlády k sebareflexii. Aká je potom situácia na miestach, o ktorých verejnosť nemá informácie a nie sú na očiach? Koľko účelovo nevyriešených káuz, pri ktorých trpia občania, bežní ľudia sa na nás ešte zosype? Ocitli sme sa vďaka tejto vláde na orwellovej zvieracej farme. Žijeme v strašidelnej krajine, kde sme si všetci rovní, no niektorí sú si rovnejší. Je mi z toho úzko.

Autor: Milan Laurenčík, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....