Denník N

Top hoaxy: Zrušenie Mečiarových amnestií a protikorupčný pochod sú predzvesťou slovenského Majdanu

Autori rôznych dezinformačných článkov a aj diskutéri na sociálnych sieťach považujú zrušenie Mečiarových amnestií či protikorupčný pochod za prípravu politického prevratu a šíria ideu o plánovanom slovenskom Majdane.

Ján Cuper: Ja som revolucionár nikdy nebol

Téma zrušenia Mečiarových amnestií púta azda najväčšiu pozornosť spoločnosti za posledné roky. Obrovský úspech petície VIA IURIS za zrušenie amnestií, premiéra filmu Únos či dvadsiate výročie smrti Róberta Remiáša vytvárajú celospoločenský tlak, ktorý vládni predstavitelia a poslanci nemohli ďalej ignorovať. Aj preto 19. marca 2017 TV Markíza odvysielala špeciálnu nedeľnú reláciu o zrušení Mečiarových amnestií. Debaty sa zúčastnili viacerí zaujímaví hostia ako korunný svedok únosu prezidentovho syna a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby, Oskar Fegyveres, alebo vyšetrovateľ únosu Peter Vačok. Vladimír Mečiar a Ivan Lexa sa debaty odmietli zúčastniť a vtedajší advokát Ivana Lexu, Ján Cuper, sa na debatu nedostavil. Zatiaľ čo v priamom hlasovaní občanov televízie Markíza na Facebooku drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za zrušenie amnestií, zaujímavé reakcie dezinformačných portálov nenechali na seba dlho čakať.

Hlavné správy publikovali rozhovor s bývalým poslancom NRSR a advokátom Ivana Lexu, Jánom Cuperom, ktorý je docentom na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Cuper v rozhovore ospravedlňoval svoju neúčasť v debate Markízy tým, že by bol „fackovacím panákom americkej televízie“, ktorá by z neho, podľa jeho slov, „urobila hlupáka“ vzhľadom na charakter ostatných diskutujúcich. Celý rozhovor, ktorý poskytol Cuper Hlavným správam, je spleťou urážok rôznych predstaviteľov slovenskej politiky. Konkrétne Pavla Demeša, bývalého ministra zahraničných vecí, nazval Cuper „Sorosovým človekom, oranžovým revolucionárom a organizátorom štátnych prevratov“. Advokáta a bývalého poslanca a ministra vnútra a spravodlivosti, Daniela Lipšica, charakterizuje Ján Cuper ako „kriminálnika a amorálneho človeka“. Zrušenie amnestií je podľa Jána Cupera len nástroj ako „priviesť k moci Kisku a jeho pro-americkú  kamarilu, zmeniť samostatnú republiku na poslušného panáka EÚ a USA.“

cuper

Ján Cuper dokonca vyjadruje v rozhovore svoje obavy ohľadom potencionálneho slovenského Majdanu a upozorňuje na manipulovanie študentov, ktorí sa zúčastnili debaty na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Ako informoval Denník N, počas debaty Ján Cuper vyhlásil presvedčenie, že „to, čo sa tu deje, nie je o amnestiách, ale o politike a o nastolení novej moci. To je revolúcia a o tej hovoriť nechcem. Ja som revolucionár nikdy nebol.“ Podľa Denníka N Cuper pred študentami tvrdil, že vražda Róberta Remiáša nebola vraždou a korunný svedok únosu prezidentovho syna Oskar Fegyveres bol kúpený za milión šilingov.

Rozhovor Jána Cupera v Hlavných správach a jeho názory sa ďalej šírili na Slobodnom vysielači a ďalej na FB stránkach Otvorme oči pravde, Ľubo Huďo Fanklub, Ovečky -brzda civilizácie alebo  Pán Občan, magazín patriaci občanom. Polemiky Cupera o blížiacom sa slovenskom Majdane, sa objavili aj v dezinformačnom ExtraPlus. Autorka v texte polemizovala o pripravovanom Majdane v kontexte tragickej smrti bývalého poslanca NRSR Františka Gauliedera, ktorého pozostatky našli na koľajisku v noci 24. marca.

Nejdeme sa vyjadrovať k Mečiarovým amnestiám, na to sú iní odborníci. Napriek tomu je dôležité poukázať, že bývalý Mečiarov človek a blízky spolupracovník, bývalý poslanec HZDS a človek, ktorý bol dokonca v posledných parlamentných voľbách v marci 2016 na kandidátke ĽSNS Mariána Kotlebu, Ján Cuper, deklaruje svoje obavy o pripravovanom politickom prevrate. Je zarážajúce, že takého úvahy má človek, ktorého strana vládla v najtemnejších časoch novodobého slovenského štátu, kedy nás západné demokratické krajiny označovali za čiernu dieru v strednej Európe. S vyjadreniami docenta Cupera sa nestotožňuje ani dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského, Eduard Burda, ktorý ich podľa Denníka N považuje za nezmysel a fakulta mu nepredĺži jeho pracovnú zmluvu na budúci akademický rok

Ďalej je pozoruhodné, že Ján Cuper síce neprišiel na verejnú debatu televízie Markíza, ale otvorene sa vyjadruje pre dezinformačný portál, ktorý šíri pro-ruské naratívy. Áno, názorovo by sa asi pán Cuper nezhodol s viacerými zúčastnenými diskutérmi, ale predsa, ak má človek dobré argumenty, tak musí obstáť v ktorejkoľvek debate. V rozhovore pre dezinformačný slovenský portál mu však nikto oponovať nebude.

Majdan, všade samý Majdan

V posledných týždňoch sú zrazu všetky občianske aktivity typu zbieranie podpisov za zrušenie amnestií alebo protikorupčný pochod organizovaný študentami charakterizované ako príprava na prevrat. Autori rôznych dezinformačných článkov a aj diskutéri na sociálnych sieťach šíria ideu o plánovanom prevrate – Majdane. Dezinformačný portál Zem a vek dokonca pripravil sériu článkov – Slovensko je pripravené na MajdanSlovensko je pripravené na Majdan – 2. časť. Tibor Eliot Rostas pripravil dokonca video Riadená opozícia na Slovensku, o tom, ako sa má „v spoločnosti odvádzať pozornosť a prečo smerujeme k majdanizácii“.

Podľa autorky serie článkov publikovaných na dezinformačnom portáli a facebookovej stránke Zem a vek  robia Spojené štáty americké na Slovensku „sondážny alebo balónikový typ politiky“, ktorý má byť  „založený na zisťovaní reakcie spoločnosti.“ Takouto politickou sondou má byť podľa autorky iniciatíva za zrušenie tzv. Mečiarových amnestií, ktorá má prezistiť, „ako bude Slovensko na likvidáciu právnej spoločnosti reagovať. Zrušenie Mečiarových amnestií nie je totiž nič iné, ako právna deštrukcia a rozklad právnej spoločnosti v republike“.

Séria konšpirácií a nezmyslov pokračuje v druhom článku, v ktorom autorka deklaruje, že únos prezidentovho syna, vražda bývalého policajného vyšetrovateľa či Mečiarove amnestie „nespôsobili spoločenskú traumu normálnych občanom“. Autorka deklaruje, že „traumou (sú) však pre tzv. osobnosti. Remiášovu vraždu riešiť nemá zmysel, pretože tá s Mečiarovou amnestiou nemá nič spoločné a je iba s amnestiami rovnako účelovo spájaná.“ Autorka ďalej poukazuje na vážnosť skutočnosti, že zrušenie podporilo 263 osobností, ktoré ona nazýva „pučistami bažiacimi po moci“ a argumentuje, že iné osobnosti ako bývalý prezident SR Ivan Gašparovič či Ján Čarnogurský túto petíciu nepodpísali.

nevolim-kisku

Téme pripravovaného slovenského Majdanu sa vo forme videa venovali rôzni „národovci“, články šíril Slobodný vysielač, dezinformácie preberali facebookové skupiny typu Nevolím slniečkára Kisku. Horlivé debaty so zmienkami Majdanu sa viedli na Facebooku denníkov SMEDenníka N po tom, ako informovali o hlasovaní poslancov NRSR o zrušení Mečiarových amnestií. Samotnou kapitolou je šéfredaktor dezinformačného portálu  a časopisu Zem a vek. Iná dezinformačná internetová stránka rovno deklarovala, že USA a mimovládky na Slovensku chystajú úradnickú vládu vedenú zahraničným agentom Kiskom, ktorá má následne predať slovenskú pôdu a vodu zahraničným osobám. Na ovládnutie Slovenska „Sorosovými mimovládkami“ poukazujú aj Hlavné správy a bloger Janošovský Juraj.

Demonštrácie, protesty či petície sú neodmysliteľnou súčasťou demokratickej spoločnosti.  Pre niektorých verejných predstaviteľov či dezinformačné stránky však takéto občianske aktivity očividne predstavujú ohrozenie a vnímajú ich ako indikátory plánovaného politického prevratu. Už aj korupcia, snaha o transparentnejšiu spoločnosť, dožiadanie sa spravodlivosti či efektívnejšie nakladanie so štátnymi peniazmi sa stali témami, o ktorých sa šíria dezinformácie, a ktoré sú zrazu problematické. Je zaujímavé, že pri demonštráciách, pochodoch či petíciách extrémistických skupín či prívržencov politickej strany Ľudovej strany Naše Slovensko dezinformačné internetové stránky či facebookové skupiny už takéto ohrozenie nepociťujú.

GLOBSEC Policy Institute 

Tento monitor analyzuje najdôležitejšie dezinformačné kampane, ktoré sú používané a šírené takzvanými konšpiračnými alternatívnymi médiami a informačnými kanálmi na Slovensku. Prostredníctvom tohto monitoru, by sme chceli zvýšiť povedomie o vplyve dezinformačných kampaní na celospoločenské diskusie a vnútro-politické dianie na Slovensku. Vytvorenie tohto monitora bolo podporené National Endownment for Democracy.

Teraz najčítanejšie

Dezinformácie Hoaxy Propaganda

Tento blog je spoločným výstupom aktivít Juraja Smatanu, kolektívu spolupracovníkov z facebookovej stránky Dezinformácie - Hoaxy – Propaganda a GLOBSEC Policy Institute.