Denník N

Nahliadnite do sveta trinásťročných

Pamätáte si, aké je to byť trinásťročným? Už nie ste dieťaťom a do dospelosti je ešte ďaleko. Posmešky dospelých o začínajúcej puberte. A hľadanie svojho miesta na svete. Ak máte deti, ktoré sa k tomuto veku blížia, siahnite po novej slovenskej knihe a po prečítaní ju im posuňte. Alebo ju skúste vyhrať.

Knihu Trinásťroční od slovenskej autorky Zuzany Štelbaskej tvorí päť príbehov o trinásťročných. Okrem veku hlavných postáv nemajú príbehy nič iné spoločné. Ešte aj obdobia, v ktorých sa odohrávajú, sa pohybujú v rozmedzí rokov 1992 až 2157.

Dala som knihu prečítať aj dvanásťročnej neteri. Najviac ju oslovil prvý príbeh Dariny z roku 2026. Podobnosť moderných technológií, otravný mladší brat a trápni rodičia, v tom sa úplne našla. Príbeh o Oliverovi, ktorý sa vrátil z emigrácie, zas vôbec nepochopila, pretože nepozná prednovembrový kontext. A príbeh o Sväťovi v nej zanechal otázku a akýsi zvláštny pocit.

Posolstvo jednotlivých príbehov udrie dospelému do očí na prvý pohľad. Pre mladších čitateľov je to však len vedľajšia línia príbehu, a tak to má aj byť. Zžívajú sa s jednotlivými postavami, hľadajú podobnosti a záchytné body, ktoré ich utvrdia v tom, že ich problémy nie sú ojedinelé, a tak nachádzajú svoje miesto na tomto svete. To posolstvo v nich musí dozrieť. Možno si naň nikdy nespomenú, ale je v nich už zasadené ako semienko. A ak budú naďalej dostávať prísun dobrých príbehov s posolstvami (ktoré koniec-koncov sú univerzálne), zakorení sa to v nich.

Jedinú, ale zato silnú výčitku, mám voči tomu, ako boli zobrazené dve hrdinky – Darina a Šarlota. Stereotypné zobrazenie toho, že dievčatá sa zaoberajú iba svojím vzhľadom, oblečením, nákupmi. Sú to ich najsilnejšie charakteristiky, neustále opakované a zdôrazňované. Chlapčenskí hrdinovia sú vykreslení cez omnoho hlbšie charakteristiky. Oliver cez svoj život na rôznych miestach a Sväťo cez svoju hudbu.  U mladších čitateliek aj čitateľov je tak upevňovaný stereotyp toho, že vzhľad je to, čo definuje ženské pokolenie. Našťastie posolstvá aj týchto príbehov sú silné a prebíjajú daný nedostatok.

Pamätáte si, čo ste čítali vy, keď ste mali 12 či 13 rokov? Ja som čítala Troch pátračov, Medzi nami dievčatami, Slávnu päťku. Neformálne povinné čítanie mojej puberty. Knihe Trinásťroční želám, aby sa stala neformálnym povinným čítaním dnešných tínedžerov. Jednoznačne si to zaslúži.

Ak chcete vyhrať knihu Trinásťroční, vyplňte tento dotazník. Súťaž prebieha do 4.5.2017 a dvaja z vás získajú knihu. Knihu kúpite aj v eshope vydavateľstva Albatros Media, ktoré knihu do súťaže poskytlo.

Aktualizácia 15.5.2017: Knihu získali emaily katarina.v…[email protected] a sim……[email protected].

Teraz najčítanejšie

Veronika Pizano

Pracujem v oblasti marketingu, v súčasnosti vo vydavateľstve W Press, ktoré vydáva časopis .týždeň. Som členkou tímu MONO.sk.