Denník N

Záleží nám na slobode myslenia. Organizujeme demonštráciu Solidarita so Stredoeurópskou univerzitou

Demonštrácie proti zrušeniu CEU v Budapešti.
Demonštrácie proti zrušeniu CEU v Budapešti.

Priznám sa, spočiatku na mňa ohrozenie akademickej slobody na Stredoeurópskej univerzite (Central European Univerzity, CEU) nepôsobilo extrémnym dojmom. Naša pani učiteľka, (ktorá na univerzite študovala) tému spomenula na hodine, neskôr som podpísala petíciu a verila, že situácia sa o niekoľko dní vyrieši, veď predsa ide o najkvalitnejšiu univerzitu v stredoeurópskom priestore. Nestalo sa.

CEU je výnimočná po akademickej i sociálnej stránke; na univerzite prednášajú profesori z popredných svetových univerzít ako Oxford či Princeton. Zároveň študentom poskytuje prostredie pre osobnostný rozvoj a naväzovanie trvácnych priateľstiev. Kľúčové je však ono kritické myslenie, na ktorom je Stredoeurópska univerzita založená. A práve túto akademickú slobodu, sa rozhodol maďarský prezident narušiť. Podpísal totiž legislatívu predloženú FIDESZ-om, ktorá má zabraňiť fungovaniu CEU i ďalších medzinárodných univerzít v Maďarsku.

Chcem len pripomenúť, že sa nachádzame v Maďarsku, v krajine, kde vládne cenzúra tlače a sloboda slova je opakovane atakovaná. Kameňom úrazu je aj fakt, že zakladateľom CEU je George Soros, žid a miliardár, ktorý sa rozhodol posilniť občiansku spoločnosť a demokraciu postsocialistického regiónu (univerzita ponúka väčšine záujemcov plné štipendium, pričom študenti dostávajú mesačne od univerzity vreckové!). Existencia takejto inštitúcie i meno samotného Sorosa sú preto v dnešnej, silne nacionalistickej maďarskej spoločnosti, prirodzene ohrozené.

Plagát k zajtrajšiemu protestu

Hovorím si, čo ak by išlo o školu, ktorú navštevujem ja? Školu, ktorá ma učí myslieť kriticky, rozpoznávať dezinformácie a hoaxy a čítať s porozumením pod vedením vysoko kvalifikovaných pedagógov? Školu, ktorú založil George Soros, momentálne najnenávidenejší žid súčasnosti? To, čo sa v súčasnosti deje sa nedá nazvať inak ako nárast fašizmu, ktorý postupne podkopáva základy liberálnej demokracie. Tento negatívny „trend“ sa netýka len Maďarska. Aj v tejto krajine si extrémisti vytvárajú vlastné hliadky, cenzurujú umenie a šíria dezinformácie založené na vykonštruovaných konšpiráciách.

Preto sme sa rozhodli v utorok 25. apríla zorganizovať demonštráciu Solidarita so Stredoeurópskou univerzitou. CEU mohla sídliť aj na Slovensku. Nestalo sa. Teraz je jej existencia ohrozená a deje sa tak len kúsok od nás. Nebuďme ľahostajní k našim susedom. Vyjadrime Solidaritu so Stredoeurópskou univerzitou.

Aktuálne informácie o CEU môžete nájsť tu.

Foto: bbc.com

Plagát: Klára Kusá (archív)

Teraz najčítanejšie