Denník N

Chystá Hamas zmeny? Ani nie, zavádza Nko.

Alternatívne fakty na každý deň.

Už dávnejšie do médii unikol text nového politického programu palestínskeho hnutia Hamas.

Mohammad Alsaafin ponúka viacero zaujímavých myšlienok a hodnotení. Najzaujímavejšou časťou programu je hádam to, že Hamas jasne prehlasuje, že neodmieta Židov a judaizmus, ale bojuje proti sionistickej ideológii a izraelskej okupácii.

Denník N informuje dnes – tradične – nezávisle od toho, aké sú fakty. Zatiaľ som zvládla len odomknutú časť textu. Po kvalitne propagandistickom úvode ma prešla chuť čítať pokračovanie za peniaze.

Skúsim teda stručne k tomu, čo Nko ponúka bežnému smrteľníkovi.

Ilustračný obrázok povinne – ozbrojený Palestínčan v Gaze.

Čo hovorí Hamas v novom dokumente o sionizme a židovstve?

V skratke – Hamas nemá problém so Židmi pre náboženstvo. Odmieta sionizmus ako rasistickú ideológiu štátu, ktorý okupuje Palestínu. Odmieta zamieňanie si judaizmu so sionizmom.

Aj toto v Nku považujú za antisemitizmus. V priebehu pár dní si tak Palestínčania vyslúžili od redakcie – verejnosti voľne dostupné – obvinenie zo sympatii k nacizmu (na základe hoaxu o arabských bestselleroch) a teraz obvinenie z tvrdého antisemitizmu.

Khaled Mashal hovorí – „Hamas sa musí odlíšiť od iných džihádistických skupín, ktoré za svojho nepriateľa považujú celý svet.“ a „Naším nepriateľom je iba izraelská okupácia.“

Nko priamo v nadpise šíri, že sa Hamas nechystá uznať Izrael. A píše sa o tom na začiatku článku takto:

„Nikdy“ má v Nku nový rozmer

Tak teda, Nko, ešte raz.

Palestínčania odmietajú uznať Izrael ako štát LEN pre Židov. Keby to spravili, uznali by, že je dobré, keď nemajú rovnoprávne postavenie.

Nikto v Nku by od slovenských Rómov alebo Maďarov nežiadal uznanie Slovenska ako štátu len pre ľudí slovenskej národnosti. A už vôbec nikto so zdravým rozumom by nežiadal, aby slovenskí evanjelici, židia alebo ateisti oficiálne uznali Slovensko ako „katolícky“ štát, v ktorom by mali iba čiastočné či žiadne občianske práva.

Akurát hlúpej manipulácie Palestínčania odmietajú Izrael uznať sa v Nku držia ako kliešť.

Nko ešte pridáva ďalšiu chuťovku – Hamas nikdy predtým nehovoril o Palestínskom štáte v hraniciach spred okupácie v roku 1967. Čo to znamená, keď vám Nko povie, že Palestínčania niečo nikdy neurobili? Často presný opak.

Minimálne od roku 2008 Hamas hovorí o tom, že je ochotný prijať hranice Palestínskeho štátu na Západnom brehu a v Gaze, s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme. Písali o tom Guardian, NYT, Jerusalem Post, Haaretz a kopa ďalších médii. Opakovane. 10 rokov (možno aj viac) Hamas tvrdí, že je ochotný pristúpiť na riešenie  v podobe vytvorenia Palestínskeho štátu vedľa Izraela, AK sa skončí izraelská okupácia.

De facto Hamas Izrael v hraniciach z roku 1967 dávno uznáva. O Hamase si môžeme myslieť čo chceme, ale fakty ukazujú, že sa vedenie hnutia už minimálne 10 rokov snaží o udržanie dlhodobého prímeria s Izraelom. Spomeňme si – pred vojnou v Gaze v roku 2008 bolo dohodnuté prímerie, ktoré Hamas dodržal.

Denník N vám radšej zaklame. Rovno v titulku.

Pre záujemcov – tu je celý text nového programu Hamasu v anglickom preklade. O slovenskom preklade momentálne informáciu nemám.

Podľa Izraela nový dokument Hamasu je prázdne gesto. Podľa mňa aj boj Nka proti hoaxom je prázdne gesto, lebo niektoré hoaxy majú výnimku.

A na zamyslenie – Hamas by prijal Palestínsky štát v Gaze, na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme. Taký štát však v ponuke chýba.

Teraz najčítanejšie