Denník N

Káva

Kávu ako lahodný a povzbudzujúci nápoj pozná asi každý. No káva nie je určená len na pitie …

Buďme úprimní: všade tam, kde idú talianski ľudia do sveta, sú presvedčení, že nie je žiadna lepšia káva, ako je podávaná v ich bare v ich milovanom rodnom meste. V skutočnosti sa rovnaká scéna opakuje v mnohých krajinách a naozaj každý si myslí, že ich druh kávy je najlepší.


V skutočnosti je to nápoj, ktorý sa viac než ktorýkoľvek iný mohol integrovať do rôznych kultúr, takže každá krajina vyvinula rôzne spôsoby spotreby a prípravy, čo je spôsobené tradíciami a používaním a zvykmi rôznych častí svet.

V Taliansku je samozrejme kráľom kávy espresso. Duša dobrého espressa leží priamo v procese zhromažďovania, praženia a brúsenia kávového zrna a umožňuje nám nájsť v káve všetky jej zvláštnosti. Z tohto dôvodu musí byť zrno kávy v pravý čas mleté, čo umožňuje, aby extrakčný proces priniesol najlepšie vlastnosti a chuť. Táto metóda je v dnešnej dobe ľahko sledovateľná aj doma vďaka dostupnosti čoraz sofistikovanejších kávovarov.


Spôsob spracovania espressa umožňuje získať zo zŕn skutočný koncentrát chutí a vôní. Od ostatných príprav sa líši vďaka nezameniteľným vlastnostiam, ako je krémová vrstva, zároveň jemná a hustá, a jej telo a chuť.


Jedná sa o najpopulárnejší a najcennejší typ kávy na svete, kde nájdeme rôzne zmesi, 100% arabskej alebo zmiešané zmesi arabskej a robustnej, ktoré majú tendenciu mierne znižovať intenzívnu arómu arabskej zmesi. Rozdiely medzi národmi sa však neobmedzujú len na miešanie práškov, ale v skutočnosti ide o niečo viac ako v niektorých kultúrach nápojov. Káva je skutočný rituál na rozdiel od Talianska, kde sa šálka pije rýchlo na stojaka pri bare počas pracovných prestávok. Sám alebo v spoločnosti niektorých priateľov ako napríklad v Turecku, kde sa káva rozprestiera v roku 1500 z pôvodného územia Arábie, je vyrábaná v malej medenej nádoby s dlhou rukoväťou, „džezve“. Aby sa zachovali všetky arómy si tradícia vyžaduje, aby sa zrná v mosadzi brúsili, aby sa získal veľmi tenký, takmer nehmatateľný prášok.


Keď prídeme do Etiópie, krajiny excelentnosti v arabskej kvalite zisťujeme, že príprava „buna“, čiernej kávy, prebieha v domovoch slávnostne cez všetky fázy od praženia až po mletie obilnou maltou a potom podávané a ochutené čiernymi strukmi kardamu alebo zázvorom alebo škoricou. V Rakúsku ,tak blízko Talianskej krajiny sa dokonca myslelo, že kultúra, rozmanitosť je dosť podobná a predsa všeobecne nemôžete vstúpiť do baru a objednať si kávu na pitie rýchlo na pulte, ale v pohostinnosti je podávaná káva pri stolíku, ktorý ju sprevádza kúsok torty alebo čítanie novín, čo vám dáva pocit, že ste doma vo svojej obývacej izbe.

Myslím si, že by sme sa mali krátko postarať o informácie o tejto nádhernej rastline, o ktorej vieme. V systéme klasifikácie rastlinnej ríše je káva skutočne katalogizovaná v rodine „Rubicone“ a obsahuje 4500 odrôd vrátane 60 druhov „kávy“.Z týchto 60 existujúcich druhov má iba 25 najviac ovocných reklám, ale iba na štyroch miestach má popredné miesto na trhu s kávovými zrnami: Coffea Arabica, Coffea Robusta, Coffea Liberica a Coffea Excelsa.

Existuje však ešte otázka, ktorú musíme položiť: „Pomysleli ste na kávu ako na skutočnú zložku vašich jedál?“


Vždy sa odkazuje na kávu ako nápoj, ale táto zložka je oveľa všestrannejšia. Pridáva do našej kuchyne takmer exotickú poznámku. Nehovorím len o jej schopnosti ochutiť sladkosti, dezerty a zmrzliny, ale ako prekvapivo môže byť káva použitá ako vynikajúca zložka v slaných pokrmoch a mäsových prípravkoch. Jej osobitosťou je schopnosť diverzifikovať chuť pokrmov, v ktorých sprevádza bez toho, aby zmenila chuť. Vo všeobecnosti: zdôrazňuje chuť tým, že pomáha karamelizovať povrch toho, čo sa varenie utesňuje vôňami ktoré objavujú, dávajú tabuľky svetla opekanie a dávajú nádych „moka“. Takže môžeme povedať, že tieto mocné rastliny milované každým na svete, prinášajú nás bližšie aj k rôznym tradíciám.
  Všetci máme skutočnú vášeň pre kávu, ktorú mnohí považujú za autentický nápoj pohostinnosti a od dnešného dňa aj za nového spojenca v našej kuchyni.

Teraz najčítanejšie

Luca Nucciarelli

Moja kariéra kuchára sa začala v talianskom Toskánsku, v mestečku Pitigliano, odkiaľ pochádzam. Prvé skúsenosti som naberal ešte ako študent počas letných prázdnin v reštaurácii mojej tety. Láska k vareniu ma dodnes neopustila, na svojich kuchárskych cestách svetom som v Anglicku stretol svoju lásku, ktorá ma priviedla na Slovensko. Dnes pre Vás varím v Martine a spolupracujem ako šéf ambasador v reštaurácie Orchidea vo Veľká Lomnica.