Denník N

Realita slovenského hokeja

Michal Vandas počas prípravného zápasu Euro Hockey Challenge v Žiline. Foto: Autor
Michal Vandas počas prípravného zápasu Euro Hockey Challenge v Žiline. Foto: Autor

Výhra nad Talianskom v predĺžení, prehra s Lotyšskom v riadnom hracom čase. Povedané to bolo mnohokrát, no rozumieme problému, ktorému čelíme?

Výhra nad Talianskom v predĺžení, prehra s Lotyšskom v riadnom hracom čase. Povedané to bolo mnohokrát, no rozumieme problému, ktorému čelíme?

 

Už po dvoch odohratých zápasoch sme mohli počuť reakcie fanúšikov typu „To keď už s Lotyšmi prehráme….“ alebo „Celkom hanba hrať s Talianmi vyrovnanú partiu.“. Budíček slovenskej hokejovej verejnosti zvonil mnohokrát. Niekedy viac, inokedy menej. Úspech z roku 2012 akoby nám opäť zakryl oči a my sme si mohli myslieť, že slovenský hokej je opäť na výslní. Opak je však pravdou. Na toto sme ale boli pripravovaní dlho. Tak prečo také prekvapenie?

 

Už dávno sú preč časy, kedy sme šli do podobných zápasov ako jednoznační favoriti. Prišli časy, kedy sa môžeme porovnávať s Nórmi, Nemcami, Bielorusmi či Švajčiarmi. Poslední spomínaní sú dokonca o miesto pred nami v rankingu IIHF. Prečo máme potom stále pocit, že takéto krajiny hrajú horší hokej ako my a výhra nad nimi je viac ako samozrejmosť?

 

Spravme krok späť a pozerajme sa zo širšej perspektívy

Možno je na čase zabudnúť na staré dobré časy a uvedomiť si, čo máme pred sebou. Generačná obmena. To je to slovo, ktoré každý „omieľa“, no len málokto si ho reálne uvedomuje. Čo máme teda čakať v takomto období od hráčov a ako by sme sa mali zachovať my, fanúšikovia?

Spravme krok späť, získame tak lepší obraz. Pozrime sa na problém zo širšej perspektívy a pochopíme, čo sa nám pred očami odohráva. S problémami, ktoré slovenský hokej sužujú, sa musíme zmieriť. Už nemáme nárok podceňovať iné krajiny len preto, že hokej pre nich nie je športom číslo 1. Ako opakujú bývalí hráči, vedenie zväzu a mnohí iní, slovenský hokej zachránia len systémové zmeny. A tie neprichádzajú hneď. Je potrebné vyhrnúť si rukávy a pripraviť sa na maratón. Práca s mládežou je do nekonečna opakovanou frázou. No lepšia práca, kvalitnejšia mládež a metodológia celkovo neprichádzajú hneď. Práve naopak. Úlohou nás, fanúšikov, je byť trochu trpezlivejší a mať viac pochopenia. Zachovať si vysoké nároky, no pochopiť, čo všetko zmena k lepšiemu obnáša. A najviac zmieriť sa so situáciou, že na MS už zrejme nediktujeme hru. Jednoducho tak, ako k tomu doteraz pristupovali fanúšikovia Nórska, Lotyšska, Nemecka či Švajčiarska.

 

Nehaňme Cígera  

Nech si o tomto trénerovi myslí každý kto chce, čo chce, prebral reprezentáciu v najťažšom období. Medzi hráčmi a vedením nepanovali najlepšie vzťahy. Hroziaci bojkot sa stal realitou a verejnosť potichu čakala, kto sa stane tým „zlým mužom“. Bol to Zdeno Cíger. S odvahou viesť našu reprezentáciu v týchto ťažkých časoch. A úloha to jednoduchá nie je. Kedy naposledy sa stalo, že odmietli všetci hráči z NHL reprezentovať našu krajinu? Nie je podstatné, či hráči stále bojkotujú reprezentáciu. Fakt je ten, že Cíger varil z toho, čo mal. A spravil to najlepšie ako vedel. Vystavil vlastné meno kritike a neľahkej úlohe. Nie je preto od nás fér nadávať mu do neschopných trénerov. Sám si zodpovedá za svoju prácu. Toto obdobie nie je ľahké pre žiadnu stranu – ani pre vedenie, ani pre fanúšikov. Dôležité je, aby sme ostali pokope a hnali chalanov dopredu tak ako to vieme najlepšie. Na druhej strane, pamätáme si na domáci šampionát, kedy sme mali snáď najnabitejší káder? A prinieslo to požadovaný výsledok? Nebol ani postup do štvrťfinále. Menovka NHL hneď neznamená úspech. Je potrebné namiešať správnych hráčov. A to si uvedomuje určite aj Cíger. No tento rok mu to nebolo dovolené, žiaľ.

 

Svitá na lepšie časy?

Dúfajme. Hokejová verejnosť chcela zmenu. Takisto slovenskí hokejisti a mnohí ďalší, ktorí mohli rozhodnúť o novom vedení Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Výsledkom je nielen nový prezident SZĽH Martin Kohút. V Jasnej sa uplynulý víkend konal Národný rozvojový seminár, na ktorom sa zúčastnilo údajne 40 odborníkov. Prijali tzv. Memorandum slovenského hokeja a pripravujú zmeny. Ak bude toto memorandum nedodržané,  stane sa bezvýznamným zdrapom papiera. Ale to si už slovenský hokej nemôže dovoliť. Podobnú zmenu zažil slovenský hokej na ligovej úrovni. Najvyššia slovenská súťaž pod vedením Richarda Lintnera zaznamenala mnohé zmeny k lepšiemu (aj keď môžu mnohí nesúhlasiť, ale 100 ľudí, 100 chutí). Prezident SZĽH avizoval zmeny v koncepcii „dvadsiatkárov“, ligových súťaží a v mnohých ďalších oblastiach. Už v tomto roku by chcel zväz postaviť 10 multifunkčných hál. Podľa všetkého na projektoch aktívne spolupracujú primátori jednotlivých miest. V rozhovore pre Šport Inak  si môžete pozrieť zoznam všetkých prebiehajúcich projektov SZĽH.

 

Fanúšikom neostáva nič iné, len dúfať a čakať. Ale trochu inak ako tomu bolo doteraz. Kroky vedenia SZĽH naznačujú, že sa postupne blížime k vytúženým systémovým opatreniam. Zmena nepríde hneď, rovnako tak skoro nemusíme vidieť Slovensko na medailových stupňoch víťazov. Vidíme však snahu o zmenu systému a budovanie pevných základov slovenského hokeja, ktoré nás na tie priečky môžu v budúcnosti vyniesť.

Športu zdar!

Teraz najčítanejšie