Denník N

Nový šéf ÚVO pripadne Most-Hídu. Alebo občanom.

Foto: Denník N/Matej Dugovič
Foto: Denník N/Matej Dugovič

Kandidáti na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie sú známi, k požiadavke na ich verejné vypočutie sa vláda stále nevyjadrila.

Jeden rok šesť miliárd eur, iný aj vyše sedem. V starej mene takmer štvrť bilióna korún. Toľko peňazí z našich daní sa cez verejné obstarávanie dostane na účty firiem za služby a tovary, ktoré od nich štát nakúpi. To je veľa peňazí, veľmi veľa. A podľa nás silný dôvod na to, aby výber nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) prebehol transparentne a funkcie sa ujal odborník a manažér, ktorého charakter a politická nezávislosť sú nespochybniteľné.

Preto sme spolu s ďalšími šiestimi neziskovými organizáciami poslali vláde otvorený list, v ktorom sme ju vyzvali, aby verejné vypočutie kandidátov na šéfa ÚVO prebehlo naozaj verejne a otázky im mohli položiť nielen ministri, ale aj zástupcovia firiem a odborníci na verejné obstarávanie.

Ubehli tri týždne, žiadnej reakcie od vlády sme sa nedočkali. Minulý piatok boli na stránke Úradu vlády zverejnené mená a životopisy uchádzačov. Nie však aj ich projekty, ako sme vládu v liste žiadali.

Životopis jedného z kandidátov pridáva dôvod na viac, prečo by malo byť vypočutie kandidátov skutočne verejné. O post predsedu ÚVO sa uchádza aj Mgr. Juraj Méry, v súčasnosti generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na Ministerstve dopravy a výstavby. Za predchádzajúcej samovlády bol riaditeľom sekcie financií v Slovenskej pošte.

Pohľad na tú časť jeho kariéry spojenú so súkromným sektorom, vyvoláva potrebu opýtať sa ho dve otázky. Prvá: ako by využil svoju skúsenosť výkonného riaditeľa vo firme, ktorej akcionárom bola aj cyperská schránka Dreamcatcher Investment Limited? Na Slovensku pôsobiace firmy z Cypru a iných exotických adries sú dlhé roky témou, keďže časom sa ukáže, že ich vlastní nejaký úplne obyčajný Slovák, ktorý sa to hanbí priznať. A dlho témou ešte budú.

Druhá otázka: ako dobre sa pozná a aký vplyv má neho Štefan Czucz, ktorého vzťah k menovanej cyperskej schránke kedysi vystopoval TREND a ktorý bol predsedom predstavenstva Transpetrolu práve v čase, keď tam pracoval J. Méry ako manažér pre medzinárodné účtovníctvo? Táto otázka by bola nemiestna, keby Š. Czucz bol len nejaký bezvýznamný pekár zo Šamorína. Lenže podľa viacerých novinárov zorientovaných v zákulisí slovenskej politiky má Š. Czucz k strane Most-Híd oveľa bližšie než len rovnakým miestom bydliska ako Béla Bugár. Menovaný sa vyskytol aj v spise Gorila. Jedna pasáž na ukážku: “Haščák chce, aby províziu pre Malchárka za predaj Transpetrolu dostali od Štefana Czucza dopredu, pretože neverí ruskej strane (aj keď je neobvyklé pýtať províziu pred realizáciou obchodu). Haščák žil 6 rokov v Rusku a podľa neho sú Rusi len o 20% menší podvodníci ako Číňania, ktorí sú najväčší podvodníci na svete.”
V mojom poslednom rozhovore s nebohým Martinom Filkom sme sa rozprávali aj dôležitosti budovania inštitúcií. ÚVO je jedna z najdôležitejších, ak je reč o zmenšovaní priestoru na korupciu. Aj v súčasnej vláde je pár fanúšikov odkazu M. Filka. Ešte majú čas presadiť taký výber nového šéfa ÚVO, ktorý v ľuďoch nezanechá pocit, že všetko bolo vopred dohodnuté a vybratý kandidát je človek Most-Hídu či inej koaličnej strany. Ale ktorý nás presvedčí, že prvýkrát bol do funkcie zvolený nezávislý, odborne zdatný a charakterný človek. A z ÚVO urobí inštitúciu, do ktorej majú korupcia a machinácie dvere zatvorené.

 

 

 

Pavel Sibyla

Chceš nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podpor Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci!

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.