Denník N

Nový šéf ÚVO pripadne Most-Hídu. Alebo občanom.

Foto: Denník N/Matej Dugovič
Foto: Denník N/Matej Dugovič

Kandidáti na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie sú známi, k požiadavke na ich verejné vypočutie sa vláda stále nevyjadrila.

Jeden rok šesť miliárd eur, iný aj vyše sedem. V starej mene takmer štvrť bilióna korún. Toľko peňazí z našich daní sa cez verejné obstarávanie dostane na účty firiem za služby a tovary, ktoré od nich štát nakúpi. To je veľa peňazí, veľmi veľa. A podľa nás silný dôvod na to, aby výber nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) prebehol transparentne a funkcie sa ujal odborník a manažér, ktorého charakter a politická nezávislosť sú nespochybniteľné.

Preto sme spolu s ďalšími šiestimi neziskovými organizáciami poslali vláde otvorený list, v ktorom sme ju vyzvali, aby verejné vypočutie kandidátov na šéfa ÚVO prebehlo naozaj verejne a otázky im mohli položiť nielen ministri, ale aj zástupcovia firiem a odborníci na verejné obstarávanie.

Ubehli tri týždne, žiadnej reakcie od vlády sme sa nedočkali. Minulý piatok boli na stránke Úradu vlády zverejnené mená a životopisy uchádzačov. Nie však aj ich projekty, ako sme vládu v liste žiadali.

Životopis jedného z kandidátov pridáva dôvod na viac, prečo by malo byť vypočutie kandidátov skutočne verejné. O post predsedu ÚVO sa uchádza aj Mgr. Juraj Méry, v súčasnosti generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na Ministerstve dopravy a výstavby. Za predchádzajúcej samovlády bol riaditeľom sekcie financií v Slovenskej pošte.

Pohľad na tú časť jeho kariéry spojenú so súkromným sektorom, vyvoláva potrebu opýtať sa ho dve otázky. Prvá: ako by využil svoju skúsenosť výkonného riaditeľa vo firme, ktorej akcionárom bola aj cyperská schránka Dreamcatcher Investment Limited? Na Slovensku pôsobiace firmy z Cypru a iných exotických adries sú dlhé roky témou, keďže časom sa ukáže, že ich vlastní nejaký úplne obyčajný Slovák, ktorý sa to hanbí priznať. A dlho témou ešte budú.

Druhá otázka: ako dobre sa pozná a aký vplyv má neho Štefan Czucz, ktorého vzťah k menovanej cyperskej schránke kedysi vystopoval TREND a ktorý bol predsedom predstavenstva Transpetrolu práve v čase, keď tam pracoval J. Méry ako manažér pre medzinárodné účtovníctvo? Táto otázka by bola nemiestna, keby Š. Czucz bol len nejaký bezvýznamný pekár zo Šamorína. Lenže podľa viacerých novinárov zorientovaných v zákulisí slovenskej politiky má Š. Czucz k strane Most-Híd oveľa bližšie než len rovnakým miestom bydliska ako Béla Bugár. Menovaný sa vyskytol aj v spise Gorila. Jedna pasáž na ukážku: “Haščák chce, aby províziu pre Malchárka za predaj Transpetrolu dostali od Štefana Czucza dopredu, pretože neverí ruskej strane (aj keď je neobvyklé pýtať províziu pred realizáciou obchodu). Haščák žil 6 rokov v Rusku a podľa neho sú Rusi len o 20% menší podvodníci ako Číňania, ktorí sú najväčší podvodníci na svete.”
V mojom poslednom rozhovore s nebohým Martinom Filkom sme sa rozprávali aj dôležitosti budovania inštitúcií. ÚVO je jedna z najdôležitejších, ak je reč o zmenšovaní priestoru na korupciu. Aj v súčasnej vláde je pár fanúšikov odkazu M. Filka. Ešte majú čas presadiť taký výber nového šéfa ÚVO, ktorý v ľuďoch nezanechá pocit, že všetko bolo vopred dohodnuté a vybratý kandidát je človek Most-Hídu či inej koaličnej strany. Ale ktorý nás presvedčí, že prvýkrát bol do funkcie zvolený nezávislý, odborne zdatný a charakterný človek. A z ÚVO urobí inštitúciu, do ktorej majú korupcia a machinácie dvere zatvorené.

 

 

 

Pavel Sibyla

Chceš nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podpor Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci!

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.