Denník N

Ukrajina – šanca pre náš cestovný ruch

Ukrajina – šanca pre náš cestovný ruch. Európsky parlament zrušil víza pre Ukrajincov. Čísla návštevnosi Slovenska neustále rastú, ale treba využiť každú ponúknutú šancu ich zvýšiť. A teraz práve prišla. Zabudnime na Rusko poďme sa sústrediť na nášho východneho suseda so 45 milónmi obyvateľov.

UKRAJINA – ŠANCA PRE NÁŠ CESTOVNÝ RUCH

Od susedov najviac návštevníkov

Slovensko zaznamenáva za posledné obdobie výrazné prírastky návštevnosti turistov. Údaje za rok 2016 hovoria o najlepšom roku v histórii samostatného Slovenska. Navyše od roku 2014 sledujeme kontinuálny rast tejto návštevnosti. Časť odbornej verejnosti pripisuje tieto vysoké čísla najmä zhoršenej bezpečnostnej situácia v mnohých vyhľadávaných destináciách sveta. Iní skôr hovoria o zlepšujúcej sa infraštruktúre a marketingu oblastných organizácii cestovného ruchu, ktoré fungujú už niekoľko rokov. Bez ohľadu na to, aké dôvody priviedli turistov na Slovensko, treba túto skutočnosť vnímať pozitívne, ako aj fakt, že návštevníci prichádzajú najmä z okolitých krajín. V TOP 5 krajín je Česko, Poľsko, Nemecko, Rakúsko a  Maďarsko. Okrem Nemecka sú to všetko štáty, s ktorými priamo susedíme a máme bezvízový styk.

Počet návštevníkov                  Počet prenocovaní

2014      3 727 710                                     10 900 434

2015      4 330 249                                     12 350 080

2016      5 023 629                                     14 138 420

(Zdroj údajov: ŠÚ SR)

 

Orientácia na Rusko nevyšla

V posledných rokoch bolo možné zaznamenať marketingové aktivity s cieľom prilákať na Slovensko aj ruskú klientelu. Tá sa vyznačuje relatívne veľkou solventnosťou a ochotou míňať finančné prostriedky. Prichádzali najmä do  vysokohorských stredísk a kúpeľov. Väčší a kontinuálny nárast však zabrzdila okupácia Krymu a pretrvávajúci konflikt medzi Ruskom a  Ukrajinou. Aj na základe uvalených sankcii zo strany Európskej únie voči Moskve „stratili“ Rusi chuť cestovať vo väčšom rozsahu do Európy a „objavili“ novú destináciu – už spomínaný polostrov Krym. Po výrazne dobrých číslach návštevnosti z roku 2014 už v ďalších rokoch badať prepad a skôr stagnáciu. Netreba očakávať, že v strednodobom horizonte sa táto situácia dramaticky zmení.

Počet návštevníkov                         Počet prenocovaní

2014      41 137   166 562                                166 562

2015      29 664   107 265                               107 265

2016      35 919   102 687                               102 687

(Zdroj údajov: ŠÚ SR)

 

Zrušenie víz – nová šanca

Európsky parlament nedávno drvivou väčšinou hlasov schválil zrušenie víz pre občanov Ukrajiny (https://dennikn.sk/729112/europoslanci-schvalili-zrusenie-viz-pre-ukrajinu-sulik-sa-zdrzal-ako-jediny-slovak/).Bezvízový styk pre našich východných susedov sa bude vzťahovať na cesty za rodinou, turistické pobyty a služobné cesty. Podmienkou však bude vlastníctvo biometrického pasu. Ukrajinci by do krajín EÚ mohli cestovať už  v polovici tohto roka. Zrušenie týchto víz aktívne podporovala aj naša diplomacia prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí. Teraz by však z politickej úrovne mala prejsť do aktívneho uplatňovania tohto aktu v prospech nášho cestovného ruchu. V spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby ako gestorom cestovného ruchu na Slovensku a oblastnými organizáciami cestovného ruchu by mali začať pripravovať stratégiu „marketingového obsadenia“ tohto 45 miliónového trhu. Súčasťou tejto stratégie musí byť samozrejme vyčlenenie finančných prostriedkov ako aj personálnych kapacít. V roku 2015 navštívilo Slovensko niečo cez 50 tisíc obyvateľov Ukrajiny. Len pre porovnanie z Poľska (38 miliónov obyvateľov) prišlo takmer 170 tisíc. Naším zahranično-politickým záujmom je mať nadštandardné vzťahy s naším východným susedom a tie sa však musia premietnuť aj v ekonomickej oblasti. A práve cestovných ruch môže byť ideálnou platformou pre rozvíjanie týchto vzťahov. Už dávno disponujeme kvalitnou infraštruktúrou, dokonca aj dopravnou (lety Kyjev – Bratislava ale aj pravidelné vlakové spojenie). V tomto prípade je dôležitá nadstavba najmä v oblasti celoštátnej propagácie a marketingu na tomto východnom trhu. Bude to chcieť len ochotu a záujem kompetentných nepremeškať túto šancu. Konkurencia okolitých krajín určite nespí…

Teraz najčítanejšie

Štefan Škultéty

Predseda správnej rady Inštitút Slovensko 21. Primátor mesta Trenčianske Teplice v rokoch 2006 - 2018 a predseda správnej rady OOCR Trenčianske Teplice. V rokoch 2003-2006 poradca a riaditeľ kancelárie Ministra obrany SR. Poslanec TSK od roku 2013.