Denník N

Máme radi Bratislavu a chceme pre ňu lepšiu budúcnosť.

Bratislava je ako zanedbané dieťa. Vidíme ako rastie, ale nerozvíja sa. Naše mesto nedokáže dostatočne vyťažiť zo svojej výhodnej polohy, zaujímavej histórie a skvelých ľudí, ktorí v ňom žijú. Chýba jej k tomu plán.

Keď sme s priateľmi a kolegami vytvorili Mestské zásahy, projekt na zlepšenie konrétnych miest v meste, naučili sme sa, že oveľa účinnejšie, ako kritizovať zlý stav, je navrhnúť konkrétne riešenia. A práve vďaka Mestským zásahom som spoznal veľkú skupinu ľudí, ktorí sú ochotní venovať mestu nielen svoj čas a energiu, ale aj odborné znalosti.

Často okrem úsilia pomôcť, máme s mestom podobnú skúsenosť: naša snaha sa až príliš často rozplynie v nepochopení úradníkov a v neochote zmeniť zažité postupy. Myslím, že každý, kto niečo robil s mestom, to pozná. Aj na základe tohto sme si povedali, že je načase svoje vlastné skúsenosti spojiť do jedného celku a vytvoriť nový názor na smerovanie Bratislavy. Cítime historickú príležitosť aj potrebu svoje vedomosti prepojiť a pomôcť tak nášmu mestu.

Aj medzi ľudmi, ktorí chcú pre naše mesto len to najlepšie, existujú názorové rozdiely, niekedy výrazné, niekedy menej. Myslíme si však, že základné hodnoty, ktoré určujú to, kam by sa naše mesto malo poberať, majú títo odborníci spoločné. Často nie je najťažšia vec získať dobrý nápad, alebo vyznať sa v danej problematike – ťažšie je vedieť svoj pohľad na vec odkomunikovať aj iným ľuďom, korigovať svoj názor a urobiť kompromis, ktorý celú vec posunie dopredu.

Po viac ako ročnom úsilí a skoro 100 stretnutiach a rozhovoroch sa podarilo spojiť dohromady unikátnu skupinu ľudí, skvelých profesionálov a odborníkov, ktorú sme nazvali Platforma pre Bratislavu. Už vyše 6 mesiacov sa intenzívne stretávame a pracujeme na dokumente s názvom Plán Bratislava. Myslím si, že za posledných 30 rokov sa niečo podobné v našom meste neudialo.

Ide o dokument otvorený a prístupný pre všetkých a aj toto je jeden z dôvodov, prečo naše úsilie zverejňujeme – príprava Plánu má byť transparentná, s možnosťou získania spätnej väzby a zapojenia sa. Výsledok našej práce zverejníme v dostatočnom predstihu pred ďaľšími komunálnymi voľbami – budeme radi, ak z neho bude čerpať ktorýkoľvek ašpirujúci komunálny politik.

Chceme žiť v sebavedomom meste, ktoré  dokáže so svojou veľkosťou a mierkou dobre narábať a vníma ju ako výhodu. V meste, ktoré aj v rámci vlastnej historickej skúsenosti víta miešanie rôzností – aj keď dnes ide najmä o spolunažívanie ľudí z rôznych kútov Slovenska. Chceme žiť v meste, ktoré vie, že verejný priestor je jeden z jeho základných prvkov, dokáže sa rozprávať so svojimi obyvateľmi a dokáže ich aj počúvať.

www.planbratislava.sk

Teraz najčítanejšie

Matúš Vallo

Matúš Vallo je primátor Bratislavy, architekt a odborník na mesto. Je autorom najkomplexnejšej publikácie o riešeniach pre Bratislavu - Plán Bratislava. K písaniu tejto knihy spojil 76 najlepších expertov na mesto z rôznych oblastí. Je zároveň uznávaným architektom a spolumajiteľom architektonického štúdia Vallo Sadovsky Architects. Študoval v Ríme a pôsobil v Londýne. Je tiež držiteľom Fulbrightovho štipendia na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Dvakrát získal pozvanie na najprestížnejšiu medzinárodnú konferenciu o urbanizme CityLab, organizovanú Bloomberg Philanthropies. Napriek medzinárodným možnostiam svoju energiu naplno venoval Bratislave. Stojí za občianskym združením My sme mesto, Alianciou Stará Tržnica a Alianciou 500 bytov. Zakladal aj projekt Mestské zásahy, ktorý od roku 2008 vygeneroval viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20tich mestách. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za primátora Bratislavy.