BLOG
Tomáš Hupka
Tomáš Hupka
1 577

Upratané!

Kto by to bol kedy povedal, že upratovanie je niečo viac, než len presun vecí a vyčistenie priestorov. Z upratovania sa vďaka jednej knihe stal fenomén, skúsme sa naň pozrieť bližšie…

Keď Mária Kondo napísala knihu Kúzelné upratovanie, málokto čakal, že vyvolá taký ohlas. Upratovanie aj v našich končinách je vnímané skôr ako nevyhnutnosť a nie ako niečo, čo by prinášalo potešenie. Mária Kondo mení tento zaužívaný pohľad a prináša metódu ktorú označuje ako japonské umenie ako usporiadať domov. Príjmite pozvanie k spoznaniu tejto metódy…

 

Zmena myslenia

Veľa ľudí pri upratovaní zápasí s jednou skutočnosťou – hoci upracú, neuplynie veľa času a priestor sa znovu zaplní. Zdá sa, že ide o neustály kolobeh. Toto tvrdenie je však len mýtom. Problémom je, že my často upratujeme len tak „naoko“. Veci popresúvame a poschovávame. Upratovanie nie je pre nás cestou, ako sa zbaviť nepotrebných vecí a dať veci na správne miesto, ale len spôsob ako presunúť veci a vytvoriť dojem prázdneho priestoru. A tak je len otázkou času, kedy veci povyťahujeme z rôznych úkrytov a znovu nimi zaplníme náš priestor.

Druhým častým problémom je, že k upratovaniu pristupujeme ako k návyku. Máme predstavu, že ak začneme upratovať inak, ono sa to dostane do „krvi“ a potom to pôjde samo. Skutočnosť je taká, že zmena upratovania začína v našom myslení a v zmene myslenia – nášho prístupu k svetu v ktorom žijeme a k jeho usporiadaniu.

 

Upratovanie začína vyhadzovaním

Na prvých stranách knihy Mária Kondo hovorí o svojich začiatkoch. Aj ona túžila upratať svoj priestor a udržať v ňom poriadok. Na začiatku ju oslovila kniha o vyhadzovaní. Môže sa to zdať zvláštne, ale v našich domoch je veľa vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme, zaberajú miesto a starostlivosť o ne nás oberá o čas. Je potrebné sa ich zbaviť. Môžete ich podarovať niekomu, kto ich bude / môže ešte potrebovať. Môžete urobiť na dvore trh a predať ich záujemcom. Ale z domu musia preč. Upratovanie začína vyhadzovaním.

Mária Kondo to urobila, zbavila svoj domov zbytočných a nepotrebných vecí. Táto zmena je výrazná. Čím menej vecí, tým viac vyniknú tie, ktoré ostali. Menej vecí tiež znamená viac miesta v priestore kde sa pohybujeme a žijeme. Akoby sa zmenilo samotné usporiadanie priestoru. A v neposlednom rade, je to cesta k jednoduchšiemu životu – zamerať sa na to, čo potrebujeme naozaj. Prestať hromadiť veci.

 

Dať veciam „rád“

Úsilie mnohých ľudí pri upratovaní stroskotáva na tom, že si upratovanie naplánujú na jednotlivé dni a časom na to zabudnú. Mohlo by sa zdať praktické vyhodiť každý deň jednu nepotrebnú vec z domu, ale časom by ste na to zabudli… Preto sa ako lepšia cesta ukazuje pomerne radikálny prístup – ísť od hora dole a počas jedného „záťahu“ sa zbaviť všetkého, čo je zbytočné. Nemyslím tým detí a manžela. By the way, kto povedal, že upratovanie je len „ženská“ záležitosť. Cítiť sa príjemne je dôležité pre obidve pohlavia.

Základom úspechu sú dva kroky. Tým prvým je rozhodnutie, či tú konkrétnu vec naozaj potrebujete. A tým druhým, kam ju umiestnite. Nemá zmysel ponechávať si vec, ktorú použijete raz za čas, alebo raz za rok. Alebo ak niečo dlhodobo nepoužívate. Aká je šanca, že sa to zmení? Ak budete tvrdiť – raz sa to zíde, nikdy svoj domov neupracete! Nakoniec, čím menej vecí v priestore, tým menej vecí na upratovanie – je to pomerne jednoduchá rovnica. Druhý dôležitý krok je – kam veci umiestniť tak, aby mali svoje miesto. Je to dôležité pre udržanie poriadku a pre získanie prehľadu. Ak napr. kozmetiku máte na jednom mieste, stačí aj letmý pohľad aby ste vedeli čo dochádza a treba dokúpiť. Ak má každá vec svoje miesto, viete kde ju hľadať a ak ju tam po „použití“ vrátite, nemusíte čas tráviť presúvaním (upratovaním vecí)… Upratovanie sa „scvrkne“ na dezinfekciu priestoru a vecí.

 

Všetko má svoje miesto

Maria Kondo si prešla obdobím pri ktorom upratovanie bolo založené na presúvaní predmetov a využívaní úložných priestorov. Sama spoznala, že je to len na „efekt“. Alebo „na oko“. Vytváranie ilúzie, že je upratané. Tento systém má dva veľké nedostatky. Potrebujete čoraz viac úložných priestorov, pretože veci len pribúdajú. A strácate prehľad, čo naozaj máte, pretože pre udržanie poriadku veci schovávate, takže v skutočnosti neviete, čo naozaj máte.

Môže sa to zdať ako nepodstatná vec, ale veľkým problémom pri upratovaní je skutočnosť, že veci skladujeme na rôznych miestach a nemáme v nich prehľad. Ak by sme mali knihy na jednom mieste (v jednej polici), kozmetiku na druhom mieste (polička)… v tomto zozname sa dá pokračovať :), potom by sme vedeli čo máme a kde to hľadať.

Okrem toho by sme sa vyhli zbytočným nákupom. Na čo kupovať niečo, čo máme? A preto upratovať treba nie podľa miestností, ale podľa predmetov (zamerať sa na určitú oblasť). Upratať knihy, potom topánky, oblečenie, potraviny… zamerať sa na to, aby každá vec mala svoje miesto a bola na správnom mieste. To nám v budúcnosti uľahčí aj hľadanie – ak niečo budeme potrebovať, budeme vedieť kde sa to nachádza.

Poznám rodinu, kde majú na stene skrinku na kľúče, ale väčšinu kľúčov aj tak majú na rôznych miestach. Táto snaha mať kľúče na jednom mieste sa minula účinku…

 

Raz a navždy

Upratovanie vníma Mária Kondo ako výnimočnú záležitosť. Raz za rok treba dôkladne upratať a zvyšok roka dohliadať na to, aby veci boli na svojom mieste a aby sme si byt nezapratali vecami, ktoré nepotrebujeme. Ak to dodržíte, počas dňa tu a tam niečo presuniete na svoje miesto, ale nepôjde o náročné upratovanie, len udržanie poriadku.

Základ je stále ten istý. Zobrať vec do ruky, zamyslieť sa nad tým, či ju naozaj potrebujete. Ak nie, treba ju vyhodiť. Ak áno, potom jej nájsť to správne miesto, prípadne dať ju na správne miesto, kde sa bude vždy nachádzať. Urobiť si poriadok, získať prehľad, nezapratať si domov novými zbytočnosťami a kúpiť len to, čo potrebujeme…

Čaro rázneho upratania je v tom, že zmena je veľká a výrazná. Ak budete naozaj dôsledný, z vášho priestoru zmizne naozaj veľa vecí a vy si uvedomíte koľkými haraburdami ste zahádzali svoj život a v skutočnosti ich nepotrebujete. Tá zmena je natoľko výrazná, že Vám nedovolí vrátiť sa k predchádzajúcemu spôsobu života. Najprv vyhodiť a potom usporiadať. Tieto kroky sú dôležité. Keď vyhodíte to čo nepotrebujete, potom získate priestor aby ste ostatné veci usporiadali…

 

Čo a kedy vyhodiť

Existuje niekoľko kritérií, kedy niečo vyhodiť. Napríklad keď je to nefunkčné a nedá sa to opraviť… keď je niečo staré… alebo už vyšlo z módy… Existuje však aj oveľa jednoduchšie pravidlo – ak ste tú vec nepoužili za posledných 12 mesiacov. Ak ste ju počas roka nepoužili, prečo ju vlastne máte vo svojom dome? Mohli by sme byť ešte dôslednejší. Ak vec potrebujete 1 – 2 x za rok, naozaj ju musíte vlastniť? Nestačí si ju požičať?

Nad tým všetkým však existuje ešte jeden princíp. Náš život nie je o matérií. Možno vlastníme vec, ktorá už neslúži svojmu účelu… ale má pre nás inú, nie funkčnú hodnotu. Keď ju chytíme do ruky, vynoria sa spomienky… na niekoho a niečo, čo je pre nás dôležité a čo nám vec pripomína… V tomto prípade, je dôležité takúto vec si ponechať. Ak by sme ju vyhodili, ako by sme vyhodili časť seba.

Pri rozhodovaní o tom, čo si ponechať… je najlepšie začať vecami, pri ktorých bude toto rozhodnutie predsa len jednoduchšie. Napríklad kozmetika, šaty, knihy… Napriek tomu je rozhodnutie niekedy náročné. Treba sa zamyslieť, prečo tomu tak je. Možno tá vec zohrala dôležitú úlohu, ale už splnila svoj účel. Nemusí byť ľahké priznať si to a hoci s vďakou (za úlohu ktorú predmet splnil), no s vidinou nového priestoru, nechať tento „predmet“ odísť… Aj preto má zmysel podeliť sa o nepotrebné veci s niekým, komu ešte môžu poslúžiť…

 

Kniha Kúzelné upratovanie prináša ešte veľa iných podnetov. Ako upratovať podľa kategórií – napr. na čo si dať pozor pri triedení oblečenia. Ako ukladať a skladovať veci – napr. bez úložných boxov a krabíc. A v neposlednom rade, ako si vychutnať nový priestor a poriadok vo veciach preniesť aj do ostatných aspektov života a urobiť si poriadok v princípoch, v hodnotách a v tom ako prežívame svoj čas. Táto kniha nadväzuje na japonskú tradíciu ako usporiadať priestor a vytvoriť v ňom poriadok a prináša veľa zaujímavých podnetov.

 -th-

Maria Kondo pochádza z Japonska. Kniha Kúzelné upratovanie jej priniesla popularitu a z Márie sa stal odborník „na nastolenie“ poriadku nielen v domácnosti, ale aj na pracovisku. Na konzultáciu s Máriou treba dlho čakať a mnohé firmy si u nej objednali seminár pre svojich zamestnancoch. Po prvej knihe ktorá vyšla v miliónových nákladoch, pred časom pribudla druhá pod jednoduchým názvom – Upratané! Čo budete zajtra robiť? :)

 

Zdroj fotografie:

www. lovepanky.com

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Pred dvoma rokmi sme spolu s manželkou absolvovali kurz Manželské večery, ktorý vytvorili Nicky a Sila Lee. Pracovné podmienky mi neumožňujú rozbehnúť takýto kurz, preto by som rád o vzťahoch aspoň písal. Zároveň by som rád nadviazal na obdobie, kedy som o vzťahoch písal blogy na stránke .týždňa... Tom

Blogy

|