Denník N

Detské knihy a komiksy: Leto 2017

Nie vždy sa im bude chcieť behať a skákať, isto budú mať deti v lete aj chvíle oddychu, kedy by mohli siahnuť po knihe. Zostavila som svoj osobný výber dostupných detských a tínedžerských kníh, čítala som všetky, mnohé z nich čitateľsky overili aj moje deti (niektoré som už recenzovala na väčšom priestore, tam pripájam aj link). Aby sa vám ľahšie hľadalo, zoradené sú nielen podľa veku, ale pripísala som aj preferencie, podľa ktorých by sa vám mohlo jednoduchšie vyberať. Keďže mám syna komiksového maniaka, celkom na záver sa venujem aj tomuto, u nás, žiaľ, spiacemu žánru.

KLASICKÉ KNIHY: Čitatelia od 2 – 5 rokov

Ak majú radi rozprávky

Príbehy pre deti: séria štyroch kníh je zostavená presne podľa stupňa dosiahnutej detskej čitateľskej trpezlivosti. Obsahovo sú rozmanité, trošku v nich pokrivkáva preklad, ale vizuálne sú nesmierne príťažlivé, hýria farbami a krásnymi ilustráciami, môžu byť prvou voľbou po období leporela. Vydavateľstvo: Svojtka&Co. Celá recenzia

Ak majú radi zvieratká

Ilustrované rozprávky o zvieratkách: klasické rozprávky bratov Grimmovcov, Ezopove bájky a legendy z celého sveta, v ktorých vystupujú zvieratká, sú zostavené tak, aby pri nich obsedeli už tí najmenší. Textu je málo, presne sleduje ilustrácie a nie je napísaný primitívne a plocho. Naopak, napriek malému priestoru obsahuje priamu reč a štylisticky nekríva. Na knihe spolupracovalo osem špičkových ilustrátorov, ktorí robia z tohto diela zážitok aj pre rodičov. Vydavateľstvo Svojtka&Co.

Dom myšiek: rozkošná kniha o dobrodružstvách dvoch myších kamarátov, ktorej absolútne dominantným prvkom sú sprievodné fotografie. Bábky plyšových myšiek majú vytvorený úplne celý miniatúrny svet, ktorý deti ohúri. Zobrazené sú plasticky a dynamicky, zdá sa, akoby stačilo ponoriť ruku do obrázku a myška sa bude dať pohladiť. Príbehy sú jednoduché, podľa obrázkov sa dajú vymyslieť aj vlastné. Kniha je dostupná len v češtine. Vydavateľstvo: Meander.

Včely: rozmermi obrovská encyklopedická publikácia nielen o včelách, ale aj o celkovom fungovaní nášho ekosystému, vysvetlená vďaka prehľadne zostaveným procesom tak, že jej porozumejú už deti od cca 4 rokov. Mladších zaujme forma, na obsah budú musieť ešte trošku dorásť. Sprievodné texty sú písané skôr pre školákov, rodičovská výpomoc bude vo vekovke do 5 rokov nevyhnutná, ale isto sa aj rodič dozvie veci zo života hmyzu, o ktorých netušil. Vydavateľstvo: Slovart. Celá recenzia…

Ak ich už zaujímajú príbehy iných detí

Moja kamarátka Terka: megaséria paperbackových knižočiek o škôlkarke Terke, ktorá so svojou rodinou zažíva bežné ľudské situácie prvýkrát a vďaka obrovskej tematickej rozmanitosti môže pomôcť deťom napríklad pripraviť sa na návštevu lekára, vopred spoznať lákadlá a nástrahy rôznych športov, vcítiť sa do niekoho, kto ochorel, tešiť sa na sviatky či učiť sa základné pravidlá spolunažívania vo veľkom kolektíve. Vydavateľstvo: Verbarium. Celá recenzia…

Je Miška myška? V dvojdielnom príbehu škôlkarky Mišky sa deti zrejme prvýkrát stretnú s faktom, že nie všetci rodičia žijú v ideálnom vzťahu. Napriek ťažšej téme je kniha napísaná ľahko a vtipne. Prvú časť rozpráva mama, druhú samotné dievčatko, ktoré prežije riadne dobrodružstvo, keď sa mama naštve a odíde z domu, aby sa o ňu raz postaral otec. A dopadne to… no, asi tak, ako keď bohémovi dáte do rúk živú hračku. Vydavateľstvo: Albatros. Celá recenzia…

Robko a Zobko: škôlkar Robko by bol najradšej dobrodruhom, brázdil by moria a svet so zúrivým psom Tarzanom. Púšťa si fantáziu na špacír a dume, čo všetko by mohlo byť, keby… Keby nebolo každodennej rutiny škôlka + spolužiaci, ktorých nemá rád + nesplnené sny, do ktorých radí aj sen o Tarzanovi, najmä po tom, čo namiesto psa dostane kanárika. Hlavným poslaním príbehu je rodinná súdržnosť, zmierovanie sa s tým, čo všetko nemáme a ukladanie radosti z toho, čo nám bolo dopriate. Hoci sa v knihe na každej strane nachádza aspoň jedna ilustrácia, obsahuje v porovnaní s inými v tejto vekovke viac textu, je preto vhodná pre skúsenejšieho čitateľa alebo pre rodičov, ktorí vedia zaujať zmenou hlasu v priamych rečiach. Vydavateľstvo: Mladé letá.

Čitatelia od 6 – 10 rokov

Ak chcete, aby knihu dočítali až do konca

Vulkánikovia prdia o život: Názov neklame, v knihe sa skutočne veľa prdí. Hlavným hrdinom vulkánikom, roztomilým potvorkám žijúcim v sopečnej krajine, zo zadkov šľahajú štipľavé smrady a ohne a to všetko v humornej atmosfére príbehu zakázaného priateľstva. Téma sa môže na prvý pohľad zdať primitívna, ale v kontexte toho, čo deti v tejto vekovke riešia, si žiaden rodič nepomôže, prdy nebudú krokom vedľa. Text je prispôsobený prvočitateľom, v príbehu je najväčším posolstvom kamarátstvo a zmierenie. Vydavateľstvo: Fragment. Celá recenzia…

Ak viete, že sa im bude páčiť Harry Potter, ale ešte im ho nechcete dovoliť

Škola magických zvierat: Ľahučko napísaná séria o spolužiakoch, ktorí sa z bežnej školy dostanú do magickej. Vďaka majiteľovi Zookupectva, ktorý so svojim autobusom cestuje po svete a hľadá magické zvieratá, majú deti tiež možnosť získať jedno také zviera, o ktoré sa musia starať. Prítomná je mágia, priateľstvo, získavanie životných skúseností a to všetko v pokojnom duchu. Príbeh je mierne napínavý, ale nie strašidelný. Vydavateľstvo: Verbarium.

Ak im neprekážajú strašidelné príbehy

Warren Trinásty: kniha ponúka obojstranný – vizuálny aj obsahový zážitok. Celá sa nesie v jemne napätej atmosfére starého hotela, do ktorého húfne prichádzajú prečudesní hostia, a ako sa čoskoro ukáže, všetci hľadajú akési Vševidiace oko, údajný poklad či zbraň, to nikto nevie. Warren je chlapec a dedič hotela, ktorému, kým nie je dospelý, pomáha strýko so svojou príšernou manželkou, z ktorej sa vykľuje Warrenova úhlavná nepriateľka. Dej je strhujúci, prostredie steampunkové, udalosti nepredvídateľné, dizajn úchvatný. Warren pátra po Vševidiacom oku a čitateľ nechce prestať hľadať s ním, kapitoly sa totiž vždy končia v tom najnapínavejšom okamihu. Vydavateľstvo: Albatros. Celá recenzia…

Zošidlo: séria o strašidielku (nemá nič so zošitmi, názov má evokovať, že je pozošívané z viacerých kúskov) žijúcom na starodávnom zámku má viacero pokračovaní, čítala som ostatný diel, v ktorom sa Zošidlo snaží zachrániť svoju kamarátku Arabelu. Tá skončí v prapodivnom sirotinci. Na hlavného hrdinu čaká rozlúsknutie viacerých záhad a skutočne neodporúčam knihu dávať do rúk deťom, ktoré nemajú rady strašidelné prvky ani v inak neškodných rozprávkach. Naopak, čitatelia, ktorým tajomná a temná atmosféra neprekáža, si prídu na svoje, keďže dej je rýchly a má niekoľko nepredvídateľných zvratov. Napriek téme strašidiel kniha samotná strašidelná nie je, len jej atmosféra. Hlavnou myšlienkou je priateľstvo a prekonávanie vlastného strachu. Vydavateľstvo: Slovart.

Ak si vedia zo seba vystreliť

Nejdem a basta! Vynikajúci príbeh Gabiky Futovej o dievčatku, ktorému staršie sestry nahovoria, aká je škola hrozná a to robí všetko preto, aby do nej nemuselo chodiť. Jej fantázia vo vymýšľaní únikov pred vyučovaním dovádza rodičov do zúfalstva, naopak, u čitateľov môže vyvolávať výbuchy smiechu. Príbeh je zo života, o to viac vie vtiahnuť do deja. Hlavná hrdinka je zaujímavá aj tým, že miluje vlky a všetky rozprávky, v ktorých vystupuje zlý vlk prekrúca do podoby, v ktorej vlci prežijú – nech to stojí, čo to stojí. Knihu by som asi neponúkala nastupujúcim prváčikom, skôr deťom, ktoré už majú so školou skúsenosti a budú vedieť tému spracovať a o to viac si užiť jej vtip a iróniu. Vydavateľstvo: Mladé letá.


Hrdinský zápisník:
reedícia knihy detstva dnešných 40-tnikov, o školákoch Mirovi Fazuľkovi a Mišovi Juranovi. V čase jej vydania bola prelomová, keďže Klára Jarunková ponúkla čitateľom prvýkrát príbeh vyrozprávaný v prvej osobe. Nuda pri nej nehrozí, príbehy sú krátke, drzé, výmyselnícke, chlapci vedú vážne rozhovory, ktoré práve vďaka tomu budú pre ich rovesníkov pri knihách vtipné. V reedícii sa objavujú pôvodné dvojfarebné ilustrácie Miroslava Cipára, radosť čítať aj pozerať. Vydavateľstvo: Mladé letá.


Pištáčik:
ďalšia klasika v novom šate, ilustrácie Ďura Baloga dodali skvelému príbehu Dušana Dušeka celkom nový šmrnc. Pištáčik je dlhoročným hitom našej detskej literatúry a zaslúžene. Je vtipný, všetkých má rád (okrem Marcela, samozrejme, ale ani pri ňom by som nedala ruku do ohňa, že k nemu Pištáčik prechováva negatívne pocity, skôr ho len hrozne štve), je to postava so skutočne dobrým srdcom, ľúbiaca vtáčence a psíka Čujka a zažívajúca kopec pozoruhodných dobrodružstiev s ľuďmi, ktorí nemajú problém si jeden z druhého uťahovať. Vydavateľstvo: Slovart.


A-ko-že:
kniha má podtitul Lesankin fantastický svet a toho sa aj drží. Lesanka sa s otcom, kamoškou Kity Bety a mamou dostáva, kedy len chce, do fantastického sveta. Stačí, keď si povedia, že teraz je niečo akože a už to ide… Kniha je písaná s vtipom a šarmom, otec je humornou postavou, ktorá si z ničoho nerobí ťažkú hlavu a Lesanka necháva svoju predstavivosť lietať a lietanie dopraje aj sebe. Čitatelia, ktorí sa zvyknú hrávať na rovnakom princípe, si isto radi rozšíria svoje portfólio tém, čo by sa ešte akože mohlo stať. Vydavateľstvo: Trio Publishing.

Ak ešte nechcú vyrásť z rozprávok

Osmijanko: stále sú to rozprávky, ale už nemajú taký predvídateľný dej a nekončia sa vždy svadbou. Je v nich viac humoru, kde – tu nejaké zamyslenie a ponúkajú širočiznú paletu hrdinov od výmyslu sveta. Ak vezmeme do úvahy, že v tomto roku oslavuje Osmijanko 50 rokov, je skutočne úctyhodné, že neustále prichádzajú jeho nové reedície. Úprimne – pri niektorých častiach buú mať väčší zážitok rodičia než deti, vychádzajúc z kontextu doby, v ktorej boli napísané, ale veď nakoniec, prečo nie. 64 rozprávok ilustroval Svetozár Mydlo. Vydavateľstvo: Buvik.

Ak sa neustále na niečo pýtajú

Knižka otázok: deťom, ktorým počas dna neustále napádajú nové a nové otázky, na ktoré chcú poznať odpovede, treba skúsiť ponúknuť túto útlu knižočku, v ktorej sa nachádzajú len a iba – otázky. Odpovede by mali tentokrát dávať deti. Nebojte sa čítať ju aj 5 – 6 ročným vnímavým čitateľom, ich myšlienky budú prekvapujúce aj pre rodiča, ktorý je zvyknutý so svojimi deťmi komunikovať veľa a čo najúprimnejšie. Otázky, ktoré pre deti zostavil nórsky filozof Jostein Gaarder, sú veľmi jednoduché: je možné báť sa a pritom nevedieť, čoho sa bojím? Dá sa len tak byť na svete a nemyslieť vôbec na nič? Čo je najlepšie a najdôležitejšie v živote? Pre rodiča bude výzvou ovládnuť sa a odpovede detí nesúdiť, nekomentovať, neopravovať, len ich vypočuť. Vzniknúť môže veľa dojemných momentov, viem to z vlastnej skúsenosti. Vydavateľstvo: Albatros.

Ja som smrť: Netreba sa dať strhnúť prvým dojmom, ak je rozpačitý. Kniha je láskavá, vysvetľujúca, nepoučuje ani nedáva jednoznačné definície, ale ponúka deťom priestor na rozmýšľanie. Rodičom môže výrazne pomôcť, ak deti otvoria tému smrti, prípadne ju zažijú v akejkoľvek podobe (úmrtie blízkeho, domáceho zvieratka, prechádzka okolo cintorína, tragické správy v TV, alebo napr. pochopia osud mäsa, ktoré dostali na obed). Smrť má v knihe podobu čiernovlasého dievčatka brázdiaceho svet na ružovom bicykli. Vydavateľstvo:  Knižná dielňa. Celá recenzia…

Čitatelia od 11 – 15 rokov

Našej mame hrabe: téma rozvodu je zvyčajne v rodine traumatizujúca, ale nie v tejto knihe. Dvaja bratia, Maroš a mladší Dávid, prežívajú koniec jednej rodinnej fázy a začiatok úplne novej zo svojho otvoreného a nič nezastierajúceho pohľadu, čím vzniká vysoká šanca, že si získajú čitateľa hneď na začiatku. Dane Hlavatej sa podarilo zachytiť tínedžerskú reč, ktorou títo mudrlanti opisujú v jemne detektívnej zápletke svoju snahu prísť na koreň dospeláckym veciam. Špehujú ich, vyvíjajú aktivitu na nete a pritom ostávajú uveriteľní, pretože spravia kopec nepremyslených krokov, ktoré musia vzápätí hasiť. Ide o vydarený príbeh zo súčasného slovenského sídliska. Vydavateľstvo: Trio Publishing.

Žiaden káčer navyše: horúca novinka autorky Marty Hlušíkovej z prostredia prváckej triedy na gymnáziu, je vyrozprávaný z pohľadu Petry, pohoďáčky, opisujúcej každodenný život v triede. Autorka je dlhoročná učiteľka, ale najmä famózna pozorovateľka života, ktorá do knihy nedala len jeden konkrétny príbeh. Vo viacerých epizódach s vynikajúcim situačným humorom a presne odsledovaným slangom dnešných tínedžerov premiestni čitateľa do 1.B na slovenskom gympli, kde sa to hmýri rôznorodými postavičkami. Petra netají, kto jej je a kto nie je sympatický a v úseku jej života, ktorý sa dostal do knihy, dáva čitateľom aj šancu uvažovať, čo by spravili oni, keby sa ocitli v Petrinej koži. Hlavnou témou je kamarátstvo, posudzovanie – odsudzovanie iných, nechýba láska. Vydavateľstvo: Slovart.

Raymie Nightingalová: príbeh Raymie je napísaný nevšedným, pútavým jazykom, prelína sa v ňom jej vnútorné prežívanie a pozorovanie okolitého sveta. Hlavná hrdinka je skôr ustráchaná, považuje sa za divnú, kým nestretne ďalšie dve, ktoré jej pripadajú ešte divnejšie. Louisiana a Beverly sa stávajú jej novými, celkom nečakanými kamoškami, ktoré Raymie vtiahne do svojho príbehu, pretože je presvedčená, že bez nich sa nezvládne stať Malou Miss autoservisu 1975 (má na to veľmi svojský dôvod). Lenže vyjde najavo, že tou sa chcú stať všetky tri. Kniha bude pre čitateľov skvelým osviežením najmä vďaka svojej originálnej reči a príbehu, ktorý nemá klasickú tínedžerskú zápletku. Vydavateľstvo: Albatros.

Tajomný mlyn v Karpatoch: pätica dievčat trávi leto u Stelly a jej rodičov, ktorí bývajú na samote v lese. Rozprávačkou je práve Stella, široko – ďaleko jediná tínedžerka, ktorá sa neberie vážne a zároveň je jednou z najbystrejších hrdiniek, aké som v poslednej dobe v tínedžerských knihách stretla. Vyzná sa v dravých vtákoch, ktoré sú stredobodom príbehu, v ktorom sa dievčatá nemotorne snažia prísť na stopu pytliakom, vykrádajúcim vtáčie hniezda. Kniha zaujme okrem vtipných bonmotov aj Danglárovými ilustráciami. Vydavateľstvo: Slovart. Celá recenzia…

KOMIKSY: čitatelia od cca 6 do … rokov

Komiksy na začiatok

V našich kamenných kníhkupectvách majú zvyčajne komiksy vyhradenú jednu uzučkú policu, prípadne aj žiadnu. Ponuka komiksov pre deti v slovenčine je zúfalá, pritom komiksy rozčítali už nejedného odmietača kníh a môžu byť skvelým štartérom čitateľských zážitkov najmä pre tie deti, ktoré doteraz odmietajú vziať knihu do ruky, tráviť s ňou čas, nedajbože ju dočítať do konca. Čo určite nájdete, sú seriály v zošitovej forme, ktorými sa dá začať. Ich výhodou je, že deti ich poznajú z animákov a pristúpia k nim s menšími predsudkami (vedia, čo majú čakať). Ich nevýhodou býva rýchlokvasený preklad plný čechizmov a zlej štylistiky. Nie je to pravidlom v každom diely, ale, žiaľ, stáva sa: Šmolkovia, Angry Birds… Ak by ste videli, že komiksový žáner deti chytil, vo svojom nasledujúcom zozname ponúkam diela, ktoré mali u nás doma čitateľský úspech:

Rozprávkové komiksy

Upírik: ponúka dva príbehy, o tom, ako šiel Upírik do školy a ako sa učil kung – fu. Hlavný hrdina, napriek svojmu výzoru, má jemné vystupovanie, je vľúdny a dobrácky. Zoznamuje sa so svetom ľudí, v ktorom si nájde kamoša – chlapca, s ktorým sa delí o lavicu. Nielen, že sa v nej striedajú počas dňa a noci, ale otvárajú prekvapivé, skoro až filozofické témy. Kniha je v slovenčine a je vhodná aj pre mladších čitateľov od cca 6 rokov. Vydavateľstvo: Albatros.

Kreslené rozprávky: 5 klasických Andersenových rozprávok vyrozprávaných veľkou skratkou, každú ilustroval iný autor. Textu je v nej máličko, môže byť štartovacím pokusom do komiksového žánru aj pre najmenších prvočitateľov. Vydavateľstvo: CooBoo.

Sci – fi komiksy

Star Wars – Jediská akadémia: v ponuke sú dva diely komiksu s témou Star Wars, čo je značka, ktorá si cielene buduje klientelu už u trojročných detí. Tento fakt ma ako matku nesmierne rozčuľoval, a až s týmto komiksom prišlo zmierenie, pretože ho syn zhltol za jeden deň a treba povedať, že je robený adekvátne k vekovke 6 – 10 rokov. Nie je v ňom otvorená agresia, ani násilie, skôr je zameraný na získavanie skúseností v novom prostredí. Pracuje so všetkými postavami známymi z filmovej ságy. Vydavateľstvo: Egmont Publishing.

20000 mil pod mořem: klasická verneovka, text je v češtine, je ho viac a písmená sú menšie, čiže by nemal byť štartovacím komiksom, pretože by skôr odradil, než navnadil. Obsahuje aj políčka s príšerami a akciou, hodí sa pre deti, ktorým táto tematika nenavodí zlé sny. Vydavateľstvo: Grada

Zlatá kniha komixů: ako sa dnes povie – must have každého komiksového maniaka. Súborné dielo autora Václava Šorela a ilustrátorov Františka Kobíka a Jiřího Petráčka. Tieto komiksy si moja generácia pamätá najmä zo zadnej strany časopisu ABC. Hltali sme Galaxii, Zkázu planety Země, Vzpouru mozků a ďalšie fantastické príbehy, nevediac sa dočkať nových pokračovaní. Tak, ako boli strhujúce pre nás, ich hltajú aj nové generácie, inklinujúce k sci fi žánrom. Vdavateľstvo XYZ.

Komiksy o iných deťoch

Hilda: absolútna megahviezda súčasného detského komiksu. Dievčatko s modrými vlasmi žije s mamou na samote kdesi na severe, obostrená magickými lesmi, v ktorých žijú trollovia a ďalšie bytosti. Ona sama má za najlepších priateľov hovoriace polienko a líšku s parožkami. V dvoch častiach deti okamžite vtiahne do svojho sveta. Dychtivo sledujú jej odvážne kroky k rozlúšteniu drobných životných záhad v pustatine, ale aj keď sa dej neskôr presunie do mestského prostredia, Hilda ostáva ich spojenkyňou, ktorú len ťažko opúšťajú (syn tieto komiksy otočil trikrát a neustále sa dožaduje pokračovania, ktoré je v príprave). Vydavateľstvo: Paseka.

Rybička: nie je to úplne klasický komiks, ale zapadá do tohto výberu, keďže príbeh je vyrozprávaný rovnocenne – slovom aj ilustráciou. Malý chlapec opisuje krásne všedný život svojej rodiny, do ktorej postupne pribudne on, rybička, obaja kdesi plávajúci (v bruchu, v akvárku) a neskôr ešte jeho sestra. Na pár stránkach z bábätiek vyrastú deti, pričom celý dej je sústredený do kúpeľne, kde je každý sám sebou. Nežná, ľudská knižočka, z ktorej sála láska a blízkosť jednotlivých členov rodiny. Vydavateľstvo: Baobab.

Gombíková vojna: dve znepriatelené chlapčenské partie z francúzskeho vidieka predvojnového obdobia do seba neustále zapárajú a hľadajú nové a nové dôvody na šarvátky, naťahovačky, urážky, všetko v duchu „bime sa, ale tak, aby sa nám nič nestalo.“ Ide o svetoznámy príbeh, ktorý má viacero knižných a filmových podôb. V roztopašnom komikse sú chlapčiská vo veku od cca 6 do 15 rokov, reč majú vtipnú a nekontrolovateľnú, padajú aj nadávky (veľa, ale nie vulgárne). Vydavateľstvo: Albatros.

Tiché knihy

Kytičky z ulice: tichá kniha, zostavená len z obrázkov, bez jediného slova, opisuje banálnu cestu domov. Otec spolu s dcérou kráčajú stokrát prejdenými cestičkami a kým muž celý čas telefonuje či zhovára sa so známymi, dievčatko zbiera kvetinky vyrastajúce medzi tehlami a betónovými nájazdmi. Čarovný moment nastane, keď sa z čiernobieleho príbehu stane farebný, z mojej skúsenosti na to často neprišli ani dospelí, jednoducho si tak, ako otec v príbehu nevšimli, čo dievčatko robí a ako to ovplyvňuje celý svet. Z hľadania myšlienky, prečo sa príbeh zafarbil práve v danom momente, môže vyvstať dojemný rozhovor s deťmi. Vydavateľstvo: 65. pole

Řeka: túto tichú knihu možno deti hneď nepochopia, ale možno vás prekvapia svojim pohľadom na striedajúce sa ročné obdobia pri rieke, ktorá plynie popri vyvíjajúcich sa ľudských osudoch. Výnimočná je aj tým, že v nej nie sú klasické ilustrácie, ale akvarely, stvárňujúce každé obdobie inou farebnou paletou. Pre všetkých by mohlo ísť o vzácny vizuálny zážitok. Vydavateľstvo: Labyrint.

Prajem vám krásne leto s knihami :)

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie