Denník N

Vzývanie ruských médií ako nositeľov pravdy

Foto – Iľja Najmušin/Reuters
Foto – Iľja Najmušin/Reuters

Autorka dezinformačného internetového portálu tvrdí, že nám na Slovensku chýba silné ruské médium a preto je možné Tibora Rostasa zlikvidovať.

Na Slovensku prebehla horlivá debata o tom, kto by mal alebo nemal mať možnosť prednášať na konferencii Megatrendy a médiá. Emotívny článok na obranu a proti „likvidácii“ Tibora Rostasa nepublikoval nikto iný ako jeho domovský Zem a Vek.

Preto je nevyhnutné, aby na Slovensku vzniklo silné ruské médium, ktoré by museli ničoho sa neštítiaci politici a tretí sektor rešpektovať. Potom by sa ani majitelia menších alternatívnych médií nemuseli obávať, že ich niekto zlikviduje, pretože by v spoločnosti mali silnú oporu ruského média a likvidácia akéhokoľvek malého alternatívneho portálu by prestala byť pre politikov zmysluplná a zaujímavá. … silné ruské médiá, ako je napríklad Russia Today (RT), fungujú aj na Západe, pretože ich prítomnosť, či už v Anglicku, Francúzsku či USA, je skutočným indikátorom demokratickosti krajiny. Vôbec sa netreba báť zastrašovania a nálepkovania od propagandistov, ako sú Havran, Chmelár či Sibyla, a ostýchať sa verejne povedať, že potreba silného ruského média na Slovensku je nevyhnutná a pokiaľ tu nebude, tak sa občania bezpečnosti a objektívnej informovanosti nikdy nedočkajú.

Po prvé, pani autorka, pána Rostasa nikto nechce zlikvidovať, v nijakom slova zmysle. Ak si autorka myslí a deklaruje,  že sa Tibora Rostasa niekto snaží umlčať, tak je na veľkom omyle. Nikto neodopiera Tiborovi Rostasovi právo slobodného prejavu. Debata, ktorá sa na Slovensku rozprúdila bola o tom, či predstaviteľ média, ktoré šíri skreslené fakty a dezinformácie, má byť považovaný za mediálneho experta a novinára, akými sú zástupcovia médií, ktoré si ctia a dodržujú mediálne zásady. Veľmi pekne to zhrnul Jakub Filo vo svojej odpovedi dekanke Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda. Úryvok z vyhlásenia na obrázku nižšie:

Po druhé, po snahe šíriť obsah ruskej agentúry Sputnik na Slovensku má objektívnosť slovenského mediálneho prostredia zaručiť Russia Today (RT), teda aspoň tak si to predstavuje autorka článku. RT má zároveň zaručiť, že „alternatívne média“ a názory nebude nikto „likvidovať“. Je však  veľký rozdiel medzi právom na slobodu prejavu a snahou šíriť rôzne dezinformácie a naratívy. Na toto poukazuje aj Európsky parlament, ktorý prijal  uznesenie č. 2016/2030(INI) o strategickej komunikácii EÚ s cieľom bojovať s propagandou tretích strán zameranou proti Únii. V bode 8 tohto uznesenia Európsky parlament poukazuje „že ruská vláda využíva širokú škálu nástrojov a prostriedkov, ako sú expertné skupiny (think tanks) a osobitné nadácie (napr. Russkij mir), osobitné orgány (Rossotrudničestvo), viacjazyčné televízne stanice (napr. RT), domnelé tlačové agentúry a multimediálne služby (napr. Sputnik), cezhraničné sociálne a náboženské skupiny, keďže režim sa chce predstaviť ako jediný obhajca tradičných kresťanských hodnôt, sociálne médiá a internetových trolov s cieľom spochybniť demokratické hodnoty, rozdeľovať Európu, získavať domácu podporu a vytvárať dojem zlyhávajúcich štátov vo východnom susedstve EÚ; zdôrazňuje, že Rusko investuje významné finančné zdroje do svojich dezinformačných a propagandistických nástrojov, ktoré využíva buď priamo štát, alebo spoločnosti a organizácie ovládané Kremľom; zdôrazňuje, že na jednej strane Kremeľ financuje politické strany a ďalšie organizácie v rámci EÚ s úmyslom poškodiť politickú súdržnosť a že na druhej strane sa jeho propaganda priamo zameriava na konkrétnych novinárov, politikov a jednotlivcov v EÚ.“

Je ironické, že pani autorka sa obracia práve na ruské médiá ako na tých, ktorí budú nositeľom pravdy a nebudú „likvidovať“ alternatívne názory. Dráha pani, pozrite si zoznam zavraždených novinárov a predstaviteľov neziskového sektora v Rusku a potom prosím skúste hovoriť, že v našej demokratickej spoločnosti, u nás na Slovensku, sa likvidujú ľudia s inými názormi. Hovoriť o ruských médiách ako o garantovi vyváženého obsahu je naivné. Tému pekne spracoval Denník N ešte v roku 2015. Číslo kritikov Kremľa, ktorí boli verejne zastrelení maskovanými mužmi, stále rastie.

 

GLOBSEC Policy Institute 

Tento monitor analyzuje najdôležitejšie dezinformačné kampane, ktoré sú používané a šírené takzvanými konšpiračnými alternatívnymi stránkami a informačnými kanálmi na Slovensku. Prostredníctvom tohto monitoru by sme chceli zvýšiť povedomie o vplyve dezinformačných kampaní na celospoločenské diskusie a vnútropolitické dianie na Slovensku. Vytvorenie tohto monitora bolo podporené National Endowment for Democracy.

Teraz najčítanejšie

Dezinformácie Hoaxy Propaganda

Tento blog je spoločným výstupom aktivít Juraja Smatanu, kolektívu spolupracovníkov z facebookovej stránky Dezinformácie - Hoaxy – Propaganda a GLOBSEC Policy Institute.