Denník N

Z rýchlika o strete svetov. V kupé rýchlika.

Rodinu a spolucestujúcich v kupé si nevyberiete.

Bratislava hlavná stanica

Rýchlik mešká 45 minút z východzej stanice. Nastúpili sme, je nás 6. Ja som sama. Je tu stará mama s vnučkou a vnúčikom, môžu mať tak 5 rokov. Je tu aj staršia pani, okolo 50-ky. Cestuje s mamou. Ešte predtým, než si detiská sadli, ich okríkla, nech jej nedrgajú do kufra, lebo tam má porcelánové sošky od švagrinej. A nech nerobia bordel. Kričí. Jej mama si vytiahne časopis, chce si čítať. Dcéra sa osopí, vraj prečo nemá okuliare. Mama si ich s povzdychom vyťahuje z tašky. Dcéra kričí. Deti sa potichu hrajú.

Bratislava Vinohrady

Dcéra kričí, že s takýmto meškaním nestihne ísť  na ten dohodnutý obed. Mama vraví, že to nič, veď niečo navarí. Dcéra si odfrkne, že to teda určite.

Trnava

Stará mama si číta, deti sa hrajú. Potichu. Jedia tyčinky. Mama si číta Báječnú ženu. Dcéra telefonuje. Kričí. Nezavolali ju na zhromaždenie bytových vlastníkov, mali riešiť nový kotol. Ale vraj to vyriešia aj bez nej, lebo už aj tak je za viac než polovica. Dcéra hromží, frfle a kričí. Dievčatko mi ukazuje obal na mobil s modrým zajacom. Chlapček počíta stromy. Pristúpil chalan v obleku a vibramoch. Dcéra frfle, že jej obrovským turistickým batohom krčí bundu na polici.

Leopoldov

Dcéra frfle a púšťa klimatizáciu naplno, že vraj ide slabo. Prosím ju, nech ju nedáva silnejšie, že pri okne takmer mrzne. Ona frfle, že si nezaplatila za to, aby sa tu udusila. Navrhujem jej, že si vymeníme miesta. Ona na to že určite, ona má miestenku pri dverách. Chlapec vo vibramoch žuje žuvačku a strašne mľaská. Mama hovorí dcére, že si v noci spomenula, ako si pred 40 rokmi na kúpalisku zlomila palec. Dcéra hromží, že v noci sa má spať a že presne preto má zdravotné problémy. V noci sa má proste spať a bodka. Chlapcovi vo vibramoch odkväcla hlava.

Piešťany

Dcére volá Maja, že už je v Grécku. Mama sa teší, že sa vnučka ozvala a je v poriadku. Dcéra frfle, že zas bude platiť strašné účty za telefóny. Deti sa stále hrajú. Chlapec vo vibramoch sa zobudil a pýta sa, kam cestujeme. Stará mama s vnúčatami ide do Vrútok. Ja vravím že neviem, kam ma čas zaveje, nebudem mať prípoje vďaka meškaniu. Dcéra neodpovedá, frfle na mamu, že má zas zapálené oči. Mama vraví, že to je z klimatizácie. Dcéra že nie, lebo fúka slabo.

Nové Mesto nad Váhom

Dcéra volala Milošovi a vraj bol ešte v Maďarsku. Nedoplatí sa za ten telefón. Dievčatko spí starej mame na kolenách, chlapček sa hrá na tablete a chlapec vo vibramoch si hladká bradu a pozerá sa striedavo po každom v kupé. Tunel. Dievčatko sa prebudí a chytí starú mamu za ruku. Druhou rukou chytí rukáv mojej mikiny.

Trenčín

Chlapček žiarli na sestru, že sedí na starej mame. Škriabe sa na ňu. Stará mama má na hlave dva páry nôh, no s láskou si vnúčatká privinie. Dcéra okríkne deti, že ju kopú. Chlapček sestre zapletá vrkoč. Chlapec vo vibramoch nadáva na demokraciu. Vyzerá mlado, tipujem 21. Vtedy bolo lepšie, bol bič a každý musel. Keď človek nerobil, nemal. Teraz nemusí, nemá a je to skaza ľudstva. Vonku sú ovečky.

Trenčianska Teplá

Chlapec vo vibramoch mi dáva za príklad Sovietsky zväz. Ak chýba technika, musia ju nahradiť hmotné sily. Ak nie je technika, ľudia musia zomierať, ale všetko je to kvôli progresu krajiny. Je to nevyhnutnosť. Neospravedlňuje to, ale nemôže to byť inak, lebo skončíme ako Amerika. Pýtam sa ho, čo vie o gulagoch. Mlčí. Všetky panie sa ho zastanú, že má chlapec pravdu. Pýtam sa, koľko má rokov. 24, ako ja. Púšťam si hudbu.

Púchov

Dcéra nadáva, že mládež je drzá. Bavia sa o Rusku. Chlapcovi vo vibramoch vyká, mne tyká. Dcéra bola učiteľka na strednej odbornej škole. Pýta sa, čo má byť z mládeže, keď má teraz každá trieda v priemere dvoch dyslektikov a dysgrafikov. Z vola sa plemenná krava urobiť nedá. Pozerám s detičkami na ovečky a koníky.

Považská Bystrica

Podľa chlapca vo vibramoch je štúdium práva na celý život. Človek musí byť veľmi inteligentný, aby získal potrebné skúsenosti a vedel ich uplatniť v reálnom svete. Hovorí o skvelej pracovnej stáži v Belgicku a Holandsku. Pýtam sa ho, či si myslí, že by sa na nejakú stáž do sveta pred 30 rokmi dostal. Chlapec mlčí, všetky ženy tiež.

Žilina

Dcéra hovorí, že numerológovia vypočítali, že každé písmenko má istú energiu. Písmenkové zloženie slova Afrika naznačuje, že tam bude stále len bieda a nikdy nič iné. Všetci spolucestujúci vystupujú. Nepozdraví sa mi nikto, iba chlapček s dievčatkom. Pristúpili dvaja mladíci a jedna pani. Všetci si začali čítať. Púšťam si hudbu a konečne vyťahujem knihu aj ja.

Teraz najčítanejšie

Petra Križovenská

Menej študujem a viac ma zaujíma zvyšok. Keby som študovala zvyšok, asi by som sa viac venovala prekladu a tlmočeniu.