Denník N

Emilia Romagna: Jeme pomaly, jazdíme rýchlo

Prekrásna oblasť Talianska očami šéfkuchára.

Naša cesta medzi talianskymi regiónmi dnes vedie na sever k nášmu poslednému stretnutiu, dnes sme v Emilia Romagna. Najprv si myslím, že by sme mali začať popísať svoju zvláštnu vec týkajúcu sa názvu.

Tento región v skutočnosti pochádza z únie dvoch historických regiónov, ktoré zahŕňajú niekoľko provincií v rámci Emilia, ktorá zahŕňa provincie Piacenza, Parma, Reggio Emilia, Modena, Ferrara a väčšinu metropolitného mesta Bologna a Romagna, ktorá zahŕňa provincie Forlì-Cesena, Ravenna, Rimini a obce metropolitného mesta Bologna.

 

Ďalším dôvodom, prečo som dnes chcel s touto oblasťou hovoriť, je, že jedným z najtypickejších výrazov Emilia Romagna je varenie. Gastronómia tejto oblasti bola vždy známa bohatstvom chutí a vôní. Známe „cestoviny“ ako sú tortellini, zelené lasagne s bolognesovou omáčkou, ktoré sú známe po celom svete, Parmigiano Reggiano a ďalšie výrobky, ako je šunka z Parmy, knedľa Modena, „mortadella“ bravčová šunka z Bologne. Jednou z najjednoduchších a najpopulárnejších potravín je Romagna „piadina“ taliansky chlieb.

 

Medzi najvýznamnejšie ľudové slávnosti patrí aj S. Antonio Abate, ktoré sa slávia 17. januára. Je to dobre známa tradícia, pri ktorej príležitosti požehnanie stánkov a dobytka je ďalšou veľmi dôležitou časťou miestnej spoločnosti. Ako sme už spomenuli vyššie, kĺbovú základnú ekonomickú štruktúru regiónu  vyjadruje množstvo svetoznámych kvalitných výrobkov ako sú Parmigiano Reggiano, Parmská šunka, keramika Ferrari a Sassuolo. V prvom rade pre poľnohospodársku výrobu je región charakteristický pôsobivým systémom družstiev s prítomnosťou hustých mestských sietí dokonale prepojených s národnými a medzinárodnými železnicami, čo umožňuje ľahší vývoz takýchto milovaných výrobkov po celom zvyšku sveta. V Taliansku a vo svete sa vyznačujú aj rozširovaním malých a stredných rodinných podnikov, ktoré zachovávajú najstaršie tradície pokladov, ktoré vyrábajú.

 

Emilia-Romagna má na prvom mieste v Taliansku množstvo a hodnotu produkcie, ktorú možno predať vďaka pozoruhodnej mechanizácii a produktivite plodín sprevádzaných racionálnym chovom. Jahody, kivi, bobuľovité plody, pšenica a vinič pochádza predovšetkým zo slávnych vín ako sú Lambrusco, Trebbiano a Sangiovese. Región tiež ponúka veľkolepý nárast turistických služieb, ktoré vytvorili v časti medzi Rimini a Cattolica, veľkou megalopolis dovolenky. Táto oblasť je v skutočnosti jedným z najobľúbenejších stredísk najstaršieho cestovného ruchu, vzhľadom na množstvo relaxačných možností, ktoré ponúka tento krásny región. Nájdeme veľa nočných klubov medzi najväčšími a najznámejšími v Taliansku, ktoré dávajú život tejto krajine. Ďalším veľmi dôležitým aspektom nezabudnutia na túto veľkú krajinu plnú histórie je práve narodenie prvých talianskych taverien. Staršie reštaurácie, ktoré zohrali dôležitú úlohu v histórii, pretože boli vždy považované za miesta stretnutia slávnych postáv ako umelcov a básnikov.

 

Renomované v Taliansku a teraz v zahraničí, bolonské hostince sú určite jedno z najzaujímavejších miest v meste Bologna, hlavnom meste regiónu. Tieto miesta na voľný čas sú v skutočnosti medzi najobľúbenejšími miestami v meste, možno dokonca aj pre starý a naivný vzduch, ktorý vyžarujú staré drevené stolíky a zaprášené fľaše na stenách. Kontroverzné miesta, z ktorých sa s mestskou vládou uskutočnili časté vzbury a požiadavky, bolonské hostince tiež v roku 1610 podliehali mestským nariadeniam, ktoré obmedzovali svojich zákazníkov.

Bolonské hostince (osteria) boli určite známe svojimi postavami a básnikmi a ľudovými piesňami, ale aj spôsobmi, akými boli jedlá podávané. Jedným z mnohých, ktoré ma zasiahli je „Osteria del Ghittòn“, kde servírovali za starých čias „hodinové jedlo“, ktoré znamenalo: „všetko, čo môžete zjesť za hodinu“.

Teraz najčítanejšie

Luca Nucciarelli

Moja kariéra kuchára sa začala v talianskom Toskánsku, v mestečku Pitigliano, odkiaľ pochádzam. Prvé skúsenosti som naberal ešte ako študent počas letných prázdnin v reštaurácii mojej tety. Láska k vareniu ma dodnes neopustila, na svojich kuchárskych cestách svetom som v Anglicku stretol svoju lásku, ktorá ma priviedla na Slovensko. Dnes pre Vás varím v Martine a spolupracujem ako šéf ambasador v reštaurácie Orchidea vo Veľká Lomnica.