Denník N

Úrad, o ktorom nikto nič nevie

Hovorí sa, že úrady a politici sú najlepšie vtedy, keď o nich človek nevie. Znie to pekne, ale platí to iba vtedy, ak veci aj naozaj fungujú.

Naša bratislavská župa je úrad, o ktorom málokto vie vôbec niečo. Žiaľ, nie preto, že by na župe všetko fungovalo. Je to tak skôr preto, že si ľudia nevedia ani veľmi predstaviť, ako by vlastne župa fungovať mohla a mala (keby sa nesústredila na rôzne čudné obstarávania či fotky jej predsedu).

V komunálnej politike pôsobím takmer 7 rokov na jej základnej úrovni: ako poslanec miestneho a mestského zastupiteľstva. Dennodenne vidím, čo všetko sa dá robiť lepšie – a aj sa o to snažím. Pozerám okolo seba, rozprávam sa s ľuďmi a chodím do zahraničia, kde je množstvo vecí vidieť v praxi: ako fungujú, ako k nim politici a úrady pristupujú… A vidno aj to, kde a prečo veci občas zlyhávajú (lebo samozrejme všetko nie je úplne dokonalé asi nikde na svete).

Chcem, aby sme aj u nás mali integrovanú dopravu aspoň ako v Brne, cestovný ruch ako v Burgenlande a školy ako v Dolnom Rakúsku. Všetko sú to kraje, ktoré s tým naším priamo susedia a neexistujú nijaké prekážky, prečo by to aj u nás nemohlo fungovať tiež. Zaslúžime si to predsa úplne rovnako.

Lenže tak veľmi potrebnú zmenu už neprinesie politik, o ktorého úrade takmer nikto nevie už 8 rokov. A nespasia nás už ani politici, ktorí župu berú ako poslednú zastávku kariéry pred vlastným politickým dôchodkom.

Naša župa spí a potrebuje nový impulz, nové nápady, nové riešenia a nový prístup. Toto všetko ponúkam vo svojom programe, práve pre toto chcem byť županom. Chcem do župy konečne vniesť nový vietor. A sľubujem, že keď vo voľbách dostanem mandát od vás, voličov, budete úplne presne vedieť, čo župa robí – úplne konkrétne, pre vás.

Teraz najčítanejšie

Jozef Uhler

Žijem so svojou rodinou v okrajovej časti Bratislavy, v Jarovciach, ktoré ma fascinujú tým, že sú dedina aj mesto zároveň. Ľudia sa tu navzájom poznajú, na ulici vás bez problémov pozdraví človek, ktorého nepoznáte a hovorí sa tu štyrmi jazykmi. Nuž ako kedysi v Prešporku. Vyštudoval som informatiku na Matfyze, ktorý je na Slovensku jednou z najprestížnejších škôl a pre svoj život som si ako IT-čkár mohol vybrať ktorékoľvek iné mesto sveta. Mne sa však páčilo doma. Cítil som, že v Bratislave chcem žiť, pretože tento región spĺňa moje predstavy na pokojný a šťastný život. Chcem, aby každý, kto sa do bratislavského kraja prisťahoval, našiel v ňom svoj domov. Tiež chcem, aby ľudia, čo tu žijú od detstva, nehľadali svoju budúcnosť za hranicami. Toto je môj cieľ a dôvod prečo chcem byť županom a v júni 2016 som ohlásil svoj záujem kandidovať na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.