Denník N

Kramáre budú končiť, a Rázsochy ako?

Od jesene r.2016 sa to hýbe aktívnymi vyhláseniami o výstavbách nemocníc a reorganizáciách v zdravotníckom sektore v Bratislave. Ako prvé zaujali vyhlásenia v skupine Penta, ktoré deklarovali, že na jar r.2017 začnú prvým výkopom stavbu nemocnice v západnej časti mesta na Boroch (400 lôžok) s predpokladom dokončenia r.2020. Vtedy sa akokeby spamätal po desaťročiach štát. Zrazu chce dostavať (resp. nanovo vystavať) len 5.6 km vzdialenú nemocnicu Rázsochy (asi 600 lôžok). Čím skôr pochopíme, že sú to utopené náklady, tým menšiu stratu vyrobíme.

Téme výstavby nemocníc v Bratislave a zvlášť na Rázsochách sa najviac venujú denníky Pravda a Sme, niektoré portály a tlačové agentúry. Ak by sme mali rekapitulovať, zásadná informovanosť začala približne v októbri 2016, kedy sa oznámilo, že v novembri sa rozhodne o ďalších výstavbách. Odvtedy Ministerstvo zdravotníctva informuje približne á 2 mesiace. Nemocnica pre dospelých na Kramároch to má spočítané, hoci je predstava, že ešte chvíľu bude fungovať. Mala by ju perspektívne nahradiť nemocnica na Rázsochách ako súčasť Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Prvotná predstava štátu je totiž reorganizácia bratislavských nemocníc združených v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Časť Podunajské Biskupice by sa mala špecializovať ako geriatrický ústav, časť na Mickiewiczovej ulici v Starom Meste na neurologického a psychiatrického pacienta. Všeobecne široká starostlivosť by sa mala rozdeliť medzi časti Ružinov, Petržalka a činnosti z Kramárov na severe vnútorného mesta by sa mali posunúť západnejšie na 4.1km vzdialené Rázsochy.

Zarážajúci je ale podstatný presun zdravotných činností do západnej časti mesta, ktorá nemá toľko obyvateľov. Obyvateľov zo západnej časti Bratislavy to teší, pre hory však nie je dobre dostupná z východnej časti mesta a prekvapuje výstavba dvoch nových nemocníc (400 lôžok Bory a 600 lôžok Rázsochy) vzdialených len spomínaných 5.6km. Ak Penta skutočne plánuje postaviť nemocnicu Bory, tak nemocnica Kramáre by mala zostať aktívna keďže podstatne obsluhuje východnú časť mesta – zvlášť Nové Mesto a Raču. Presmerovanie pacientov z týchto častí do Ružinova vzhľadom na jeho lôžkovú a ambulantnú kapacitu nie je len tak jednoducho možné, bolo by dobré opýtať sa starostov týchto bratislavských štvrtí aký postoj k tomu zaujímajú.

Argumentovať o vzdušných vzdialenostiach nie je namieste, nakoľko doprava v meste je problematická. V súčastnosti nie je reálna predstava, že by ľudia z východnej časti mesta cestovali do západnej za zdravotnou starostlivosťou v už aj tak dopravne preplnenom meste. Navyše výstavba dvoch veľkých nemocníc len 5.6km od seba sa môže javiť kontraproduktívnou. Nedá sa vylúčiť, že r.2020 príde múdry poradca a odporučí štátu nemocnicu Rázsochy nestavať, nakoľko v danej chvíli už bude nemocnica Bory postavená. Dovtedy sa budú určovať kritériá a obstarávať plány. R.2020 však možno pochopíme, že Rázsochy sú utopené náklady, hoci si ich všetci prajeme.

Teraz najčítanejšie

Juraj Štekláč

Som lekár a moja práca mi umožnila vidieť reakcie ľudí v hraničných životných situáciách. Či už na Slovensku alebo v zahraničí, všetky svorne ukazujú, že svet je o medziľudských vzťahoch a zážitkoch. Hmotné veci v ňom nie sú akosi trváce... Aj preto sa zaujímam o spoločnosť ako takú, sociálne vzťahy, problémy a ich možné riešenia a mám pochopenie pre všetko, čo je ľudské. Mám rád knihy, šport a hudbu, ktoré nás robia lepšími. Moje otvorené pôsobenie vo verejnom priestore mi len potvrdzuje, že je dosť veľký pre všetkých.