Denník N

Prístup k úradnej pošte

Od 1.7.2017 budú úrady doručovať zásielky právnickým osobám zapísaným v Obchodnom Registri do elektronickej schránky na Slovensko.sk. Pre samotných podnikateľov resp. štatutárov spoločností, je to veľká zmena.

Postupom času budú všetci podnikatelia musieť zabudnúť na zaužívaný proces fyzického doručovania úradných správ. Má to samozrejme svoje výhody. Podnikatelia nebudú musieť čakať v radoch na poštách aby si prebrali napr. oznámenie zo sociálnej poisťovne, poprípade z daňoveho úradu. Takto neefektívne strávený čas na pošte by sa mal nahradiť “jednoduchým” online procesom, kde podnikateľ nebude musieť merať cestu na poštu, poprípade čakať v dlhej rade na to, aby si prevzal úradnú poštu. Čas je predsa drahý a každý podnikateľ má niekoľko ďalších, podstatnejších vecí, ktorým by sa zrovna mohol venovať.

Toľko k idei samotných elektronických schránok a očakávaných výhod. Realita je však iná. Jednoduchý “online prístup” do elektronickej schránky, ktorý mal nahradiť fyzické čakanie na pošte, nie je tým, čo by ste očakávali. Každý štatutár bude totižto potrebovať nový elektronický občiansky preukaz (eID) a elektronickú čítačku, ktorých vybavenie stojí 2 návštevy na polícii. Je nutné si zabezpečiť špeciálny prístupový kód do elektronickej schránky, tzv. BOK. Ďalej je potrebné si stiahnuť špeciálny softvér, skontrolovať si kompatibilitu s hardvérom resp. operačným systémom a prečítať si príručku o tom, ako túto aplikáciu používať. Následne potom, ako sa podnikateľovi podarí do svojej schránky prihlásiť, ho čaká nie zrovna najjednoduchšia navigácia na samotnej schránke k tomu, aby si svoju poštu vôbec prečítal. Naviac, táto aplikácia nefunguje na mobile. Čiže zakaždým, keď si bude chcieť svoju poštu prečítať, bude musieť prejsť opätovným prihlasovaním pomocou eID, čítačky a BOKu. A toto je možné urobiť iba na PC, alebo Notebooku. Nie na mobile.

Čiže, keď sa na to pozrieme ešte raz, na poštu síce ísť nemusí, ale .. čaká ho nie zrovna jednoduchý proces ako si svoju poštu pozrieť.

GovBox

A preto prichádzame so službou GovBox, ktorá štatutárom výrazne uľahčí život. GovBox umožňuje jednoduchý prístup k správam v štátnej schránke cez email, bez občianskeho preukazu a bez potreby prihlasovať sa na Slovensko.sk. Podstatou služby je aplikácia, ktorá na základe splnomocnenia automaticky kontroluje schránku a posiela elektronické zásielky na email, ktorý si štatutári zvolia. Systém posiela samotné zásielky, nielen informáciu o tom, že sú v schránke. GovBox rovnako dokáže zabezpečiť doručovanie do vlastných rúk bez potreby prihlasovať sa na Slovensko.sk.

Dá sa to teda zjednodušene predstaviť ako elektronický poštár, ktorý príde za Vami! Napríklad priamo do Vášho mailboxu a aj na mobile. Akonáhle príde zásielka do štátnej schránky, náš softvér ju automaticky pošle na email zvolený používateľom. Navyše, štatutári na spustenie služby nepotrebujú eID. Stačí, aby sa zaregistrovali, podpísali jedno splnomocnenie u notára a všetko ostatné vybavíme za nich. Aby podnikateľom naozaj nič neušlo, budeme im zasielať týždenný sumár všetkých doručených správ.

GovBox je spoplatnený a všetky príjmy z neho sú príspevkom na náklady a financovanie aktivít Slovensko.Digital. Aktivačný poplatok je 9,- EUR a mesačná platba 8,- EUR. V prípade, ak používateľom neprídu žiadne správy, služba bude v tom mesiaci zadarmo.

GovBox je súčasťou našej dlhodobej snahy o zlepšenie slovenskej informatizácie. Vieme, že nestačí na problémy upozorňovať. Sami preto prinášame riešenia, ktoré pomáhajú občanom. Veríme preto, že toto riešenie ponúkne naozajstnú časovú úsporu, ktorá je pre podnikateľov tak dôležitá.

Stačí iba zadať www.govbox.sk

 

Lukáš Pucovský

Slovensko.Digital

 

Teraz najčítanejšie

Slovensko.Digital

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňujeme na neefektívnosť štátnych IT projektov a zároveň prichádzame s návrhmi a pozitívnymi príkladmi toho, ako by štátne IT mohlo fungovať.