BLOG
Adam Solčanský
Adam Solčanský
3 156

Prečo motivačný rečník nie je psychológ?

Pretože vám to ukážem na pár príkladoch, ktoré jednoznačne rozlíšim medzi psychologické a motivačné. Pretože motivácia je závislá na našej psychike a nie psychika na motivácii.

Spočiatku pôjdem chronologicky. Všetkému predchádzal jeden sobotný dialóg na tému stres. Padlo tvrdenie, že stres je moderný pojem, ktorý vzišiel z našej neschopnosti usporiadať si povinnosti. Preto si človek zaplatí prednášku motivačného rečníka, alebo zbehne za svojím „kaučom“ v zamestnaní, pokiaľ mu spoločnosť ponúka takúto možnosť. Ide za ním preto, lebo sám si nevie usporiadať povinnosti a tak to potrebuje počuť od iného človeka, od človeka, ktorý je motivačný rečník. Tento motivačný rečník je vlastne psychológ a ľudia čo čítajú motivačnú literatúru, sú vlastne fanúšikmi psychológie. Jedna vec nadväzuje na druhú a tak tvorí určitý kruh. A či sa s týmto tvrdením stotožňujem? Logicky, keby áno, nepíšem tieto riadky. Nestotožňujem sa ani s tvrdením, že motivačný rečník je psychológ a ani s tvrdením, že fanúšik motivačnej literatúry je fanúšikom psychológie. Fanúšik psychológie som napríklad ja, pretože radšej si prečítam knihu o osobnostiach, alebo nebezpečných osobnostiach, ako Šlabikár šťastia.

Niečo k tomu stresu

Stres je psychologicko-fyziologický jav, ktorý ma dokonca aj na wikipedii vlastnú definíciu. Tá v skratke hovorí, že stres je obranná reakcia organizmu na dejúce sa, alebo prichádzajúce nebezpečenstvo. Má svoje príznaky a dokonca aj svoj rebríček stresových situácii. Povedať však, že stres je moderný pojem založený na našej neschopnosti „upratať si“ povinnosti, je horšie, ako romantické príbehy od Evity Urbaníkovej. Argument, ktorý som použil, žiaľ neobstál. Predstavte si stresové zamestnanie. Je ich mnoho, tak použijem príklady. Operátor tiesňovej linky. Dá sa povedať, že prežíva stres každým náročným telefonátom. Je síce vycvičený, ale akýkoľvek zlý krok môže mať fatálne následky. Rovnako to zažíva dispečer letovej prevádzky, policajt, hasič, manažér výroby v Kii. Prečo ten manažér? Veď predsa, kým nejde o život, nejde o nič… Občas ale zlý krok znamená stratu zamestnania pre vás, alebo pre iných. A v mnohých prípadoch, v dnešnom svete ide potom o život.

A prečo potom nie je motivačný rečník psychológ?

Psychológ je človek, primárne sa venujúci psychológii. A psychológia je veda, študujúca kognitívne procesy a afektívne stavy. V skratke si opäť predstavme situáciu v zamestnaní. Napríklad operátora tiesňovej linky. Zavolá mu človek s úmyslom siahnuť si za život. To posledné, čo by bolo vhodné, je aby za slúchadlom sedel Shia LaBeouf a dotyčnému poradil: „Just do it! Yes you can!“ V preklade: „Len to urob! Jasné, že to dokážeš!“ To isté platí v letovej prevádzke. Ak by dispečerovi pilot nahlásil lietadlo na opačnej strane vzletovej dráhy, asi by nebolo rozumné, keby povedal: „Ak sa zdá, že všetko ide proti tebe, pamätaj, že lietadlo vzlietne, len keď ide proti vetru.“ Toto boli ale stresové zamestnania, ktoré k svojej efektívnej činnosti potrebujú zamestnancov psychicky odolných a so znalosťou psychológie. Už len pre prípad, že by pilot zachoval paniku v prípade poruchy motora. Ale čo tak v psychologickej poradni? Prídete, usadíte sa a spustíte: „Už to moc nezvládam. Mám pocit, že sa mi všetko sype na hlavu. Stagnujem v zamestnaní, rodina sa mi rozpadáva…“ A v tom vám psychológ povie: „Ak nevidíte seba ako víťaza, potom nemôže podávať výkon ako víťaz.“ Toto totiž nie je rada, ale prázdna veta. Prázdna ako vákuum, v ktorom keď sa nachádzate, nič nezmôžete a tak musíte klesnúť na zem. Aspoň ja to tak vníma.

Shia LaBeouf

Jedno obdobie som mal tú česť živiť sa ako kníhkupec. A neraz mi prešiel cez ruky milovník motivačnej literatúry. Vždy ten istý scenár: extrovertný, usmievavý, milý, upravený. Ah, sen každej ženy, teda aspoň podľa statusov na Facebooku. Človek sa neraz zamyslel, či tieto ich vlastnosti sú naozaj úprimné. Nie sú. Sú len nahrané, akoby ste z počítača na pamäťovú kartu presunuli dokument. Len teraz sa vlastnosti dostali do mozgu cez knihu. Poznal som ľudí čo čítali motivačnú literatúru. Posledné „stretnutie“ s jedným z nich dopadlo asi takto: „Adamko ahóóój, dlho som ťa nevidel. Neskočíme na kávu? Zajtra máš čas? Pozriem sa do diára a napíšem ti, či ideme. No super, ale teším sa. Ozaj, čo som to chcel. Aha! Čo sa to tam u vás deje?“ Vyzvedal a vyzvedal, ohľadom kávy sa potom ani neozval. A bol to jeden charizmatický, ambiciózny, mladý muž. Presne taký, ako tí, čo zlanárili mládež na finančné sprostredkovanie v OVB. Kto by sa predsa nechytil šance mať také peniaze, auto a ženy okolo seba?

Raz som sa zúčastnil jedného motivačného sedenia. Len nie dobrovoľne, nebolo v programe. Slečna mi hovorila, ako sa dá všetko dokázať. Typické frázy ako „NIE nie je odpoveď“ alebo „všetko sa dá“, boli mementom tejto prednášky. Fakt je, že nie vždy je to pravda. Slečna teda rozprávala, ako hrávala basketbal so 160 centimetrami na výšku a že bola naozaj dobrá. Alebo ako robila letušku v Emirates a to pochádza odniekiaľ z Oravy. Alebo ako sa dostala do Hollywoodu k najznámejšiemu agentovi a pracovala pre neho. Ako jej všetci závideli a hovorili: „Ty máš len šťastie.“ Ale to nebolo šťastie. Ona to dokázala, pretože všetko sa dá. Žiaľ povedzte to rodine, ktorej syn by chcel byť pilot, ale nemôžu si dovoliť školu, kvôli peniazom, alebo kvôli tomu, že má problém s rozoznaním farieb. Áno všetko sa dá. Možno sa nedá stať sa tým pilotom, ale dá sa s tým vyrovnať. A pokiaľ pri vyrovnávaní nastane nejaký problém, nastupuje na rad psychológ. Motivačný rečník by túto osobu svojou rečou zlomil, zatiaľ čo psychológ jej pomôže. Zatiaľ čo motivačný rečník dvíha ego, psychológ dvíha na nohy, po ktorých kráčate v reálnom svete.

Základný rozdiel medzi psychológom a motivačným rečníkom je, že psychológ vám povie to, čo potrebujete v ťažkej chvíli počuť, zatiaľ čo motivačný rečník vám povie to, čo chcete počuť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Som obyčajný študent bilingválneho gymnázia v Žiline, ktorý sa zaujíma o ľudí. Paradoxne ich moc nemusím, pretože nám často ukazujú, akí by sme nemali byť. Naše hodnoty, názory a schopnosti sú tak jedinečné, úžasné a zároveň tak primitívne, že niekedy nechápem, ako sme mohli dostať sondu na Mars.

Blogy

|