BLOG
Michal Hajtol
1 145

Remika v RTVS

Remika je od slova remíza a vznikla spojením mien dvoch postupujúcich kandidátov do druhého kola voľby generálneho riaditeľa RTVS. Stav po prvom kole je 1:1. V predvečer druhého súboja to vyzerá tak, že výsledok bude buď realistický alebo optimistický.

Foto N

REALISTICKÝ

Jaroslav Rezník (zdroj: Foto N)

Jaroslava Rezníka po prvom hlasovaní delil jediný hlas, aby sa stal novým generálnym riaditeľom RTVS. Sedemdesiattri poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, tak vyhodnotilo, že práve tento kandidát mal najlepší projekt zo všetkých účastníkov. Súčasnému šéfovi TASR však viacerí novinári vyčítajú práve jeho minulosť, ktorú spájajú s Vladimírom Mečiarom a HZDS. Niektorí dokonca tvrdia, že ako vtedajší šéf Slovenského rozhlasu plnil premiérové príkazy a podvolil sa tak mečiarovskému tlaku. Vznikajú teda rôzne obavy, že by sa tento scenár mohol znova opakovať. Podporiť tohto kandidáta nechcel ani šéf strany MOST-Híd Béla Bugár, ktorý mu vyčíta najmä to, že chcel počas svojho pôsobenia zrušiť Rádio Patria. Jaroslav Rezník však niekoľkokrát zopakoval, že to nie je pravda a že dokonca on sám je tvorcom názvu spomínaného rádia. Vo svojom projekte hlása návrat k pôvodným názvom Slovenská televíziaSlovenské rádio, nechce zvyšovať koncesionárske poplatky a chce zaviesť tretí kanál, kde by sa vysielal najmä šport a spravodajstvo.

 

OPTIMISTICKÝ

Václav Mika (zdroj: Foto N)

Druhým úspešným kandidátom postupujúcim do druhého kola je Václav Mika, ktorý sa rozhodol kandidovať najmä kvôli ľudom, s ktorými už dlhé roky spolupracuje pri budovaní značky RTVS. Televíziu vytiahol zo zlých čísel, zmodernizoval štúdia, stavil na nové tváre v spravodajskom tíme a ľudí si získal zábavnými show akými sú Milujem Slovensko alebo Zem spieva. Ani rádio sa neobišlo bez zmien, ktoré môžu diváci nielen počuť, ale samotní pracovníci rádia pociťovať na vlastnej koži, keďže pracujú s modernejšími technológiami v nových rozhlasových štúdiách. Počas pôsobenia Miku v čele verejnoprávnej televízie sa televízii podarilo zvýšiť objektívnosť spravodajstva, naštartovať produkciu seriálov, či tvorbu pre deti a mládež. Vo svojom projekte spomína vytvorenie ďalších troch kanálov. Jeden z nich by bol športový, spravodajský a publicistický, druhý výlučné zameraný na detského diváka a posledný by vysielal online pre mládež s cieľovou skupinou od 12 do 25 rokov.

 

REZNÍK vs MIKA

To, ktorý kandidát vyhrá nemusí byť pred druhou voľbou až také jednoznačné. Jedno je však isté. Obidvaja záujemcovia o tento verejnoprávny post sú vhodnými adeptmi a každý z nich je profesionál. Ani voľba Jaroslava Rezníka nemusí byť zlá. Predsa ešte sme mu ani nedovolili vykonávať túto funkciu a už vyvodzujeme rôzne súdy ako bude RTVS po jeho nástupe vyzerať. Ak sa vrátime do minulosti, aj vtedy viacerí opoziční poslanci bojkotovali voľbu terajšieho šéfa Miku. Na druhej strane je však úplne logické, že ak nejaký riaditeľ zlepšuje meno, štruktúru, pôsobenie a výdavky istej inštitúcie má právo sa znova stať jej riaditeľom.  Václav Mika by mal dostať prednostné právo pri tejto voľbe, keďže televíziu a rádio pomaly vyťahuje na svetlo a RTVS tak dokáže v poslednej dobe konkurovať komerčným médiám.

Vyzerá to teda tak, že posledná voľba je kľúčová. Diváci v rôznych prieskumoch na internete majú jednoznačného favorita, ktorým je Václav Mika. Aj to odzrkadľuje iba to, že tento človek to robil a robí dobré. Poslanci by si mali uvedomiť, že voľbou rozhodujú o budúcnosti a smerovaní inštitúcie, ktorá má dosah na mnohých ľudí. Ukážme touto voľbou, že si ctíme prácu ľudí, ktorí ju robia pre ľudí a ukážme tak, že to vieme patrične oceniť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Predovšetkým som mladý človek, ktorý sa zaujíma o každodenné dianie navôkol. Pred dvomi rokmi som sa rozhodol študovať žurnalistiku, pretože aj prostredníctvom nej človek vyjadruje svoj záujem o zmenu spoločnosti k lepšiemu. Na tomto blogu budem uverejňovať novinárske prejavy bez akýchkoľvek záujmov a založil som si ho najmä preto, aby som sa ešte počas štúdia naučil, čo najlepšie písať o veciach, ktoré ma zaujímajú. Dúfam, že vašou spätnou väzbou mi budete pri tom pomáhať.

Blogy

|