Denník N

Campania

Scenic picture-postcard view of the beautiful town of Amalfi at famous Amalfi Coast with Gulf of Salerno, Campania, Italy
Scenic picture-postcard view of the beautiful town of Amalfi at famous Amalfi Coast with Gulf of Salerno, Campania, Italy

O tom, ako vidieť Neapol rozhodne nestačí.

„Vidieť Neapol a potom zomrieť“, povedal slávny Maxim, čo znamená, že po návšteve hlavného mesta Kampánie nebolo nič lepšie vidieť a teda môžeme zomrieť. Existuje veľa kuriozít a tradícií, ktoré robia Kampániu jedným z najzaujímavejších regiónov v Taliansku. Jeho šarm nemá hraníc na historické a umelecké bohatstvo a táto krajina tiež ponúka úchvatné prírodné krásy, nádherné dediny, stredoveké hrady a vysnívané pláže.

Ale najskôr poďme krátko hovoriť o gastronómii a tu vidíme, že ako sa to deje v každom regióne, dokonca aj varenie je úzko spojené s produkciou jeho územia. Pizza je skutočná kráľovná tejto krajiny, pripravená klasickým spôsobom, a to s paradajkami, mozzarellou a bazalkou, na počesť troch farieb. Ďalšou obľúbenou pochúťkou je vyprážaný „Calzone“, „mozzarella“, „friarielli“, ktoré typicky rastú iba v tejto oblasti. Pokiaľ ide o dezerty, jedným z najtradičnejších regiónov Kampánie je nepochybne sladká neapolská pastiera z krátkeho pečiva s prídavkom čerstvej ricotty, varených pšeničných zŕn v mlieku, kandizovanom ovocí, vajciach, cukre a korení.

Napokon je potrebné spomenúť jeden zo symbolov tejto krajiny: limoncello, vyrobené striktne ručne cukrom, alkoholom a zelenými kôstkami z citróna, bežne podávané na konci jedla dobre vychladené pre dobré trávenie. Je výborné a nemá nič spoločné s tým čo je predávané v supermarkete. Kto vidí ten verí.

Čo sa týka tradičných slávností, môžeme povedať že Kampánia je krajina, ktorá vychádza z tradícií a folklóru zo všetkých kútov a nemôžeme citovať vrúcnosť, s ktorou žijú obyvatelia Kampánie svoje tradície a dokonca slávnostný postoj ako trávia svoje dni. Vymenovať niektoré z mnohých tradícií a dobré povedať, že každý rok v Neapole 19. septembra mesto čaká netrpezlivo za zázrak sv. Gennara: krv patróna mesta, strážené v sklenených ampulách. Veľmi dobre známa a uznávaná oslava je tiež Narodenie Neapola, nazývaná tiež „Presepe Cortese“ sa líši od kostola scénickým prostredím. Ak máte energiu nazvyš, nenechajte si ujsť Palio delle Botte di Avellino v auguste je stredoveká rekonštrukcia, ktorá poskytuje veľmi špeciálne preteky medzi siedmimi okresmi mesta. Musíte sa valiť (do kopca!) s ozubeným kolesom, hlaveň asi dvoch metrických a ktokoľvek sa dostane do fontány Bellofonte prvý, víťazí.

Nakoniec v Salerne slávia v januári noc ohniska, v rovnakom čase ako festival sv. Anthony Abate, patróna ohňa a keramiky. Všetci remeselníci miesta sa zhromaždia na hlavnom námestí, aby pripravili svoje fantastické diela keramiky. Ďalším dôležitým bodom, ktorý treba zvážiť je, že La Campania sa môže pochváliť deviatimi dedinami, ktoré boli zaradené do zoznamu najkrajšieho Talianska. Hovorme o niektorých z tých, ktoré ma najviac zasiahli. Albori začína od provincie Salerno a je malou dedinkou, ktorá sa pozerá do mora. Dedinka pozostávajúca z pestrých farebných domov, takže ich obyvatelia, väčšinou námorníci ich mohli rozoznať, keď sa vrátili domov po dlhých obdobiach plavby. V tejto časti nájdeme Atrani, malú osadu, ktorá si zachovala pôvodnú stredovekú stavbu a sa nachádza na obrovskej skale nad morom. Ponorená do národného parku Cilento je Castellabate, ďalšia malá dedinka bohatá na umelecké, historické a prírodné bohatstvo. Aj na území Salerna je Furore, perla vzácnej krásy, starobylá rybárska dedina medzi dvoma vysokými skalnými svätyňami. Po uliciach môžete obdivovať skutočné múzeum v prírode: nástenné maľby a sochy, ktoré robia z Furore živú maľbu.

Samozrejme, že sa nemôžeme zabudnúť zamyslieť nad fantastickými plážami tohto očarujúceho regiónu, mnohé sú známe a obľúbené po celom svete. Niektoré sú skrytejšie, prístupné iba po mori alebo prístupné iba cez strmé schodiská, ale ten pohľad ktoré vám poskytnú stojí naozaj za to. Začíname od Marina di Conca, malého klenotu, jednej z najznámejších pláží od 60. rokov minulého storočia. Je to malebná zátoka uhniezdená medzi skalami, ktorú vyhlásili za svetové dedičstvo UNESCO v roku 1997. Obzvlášť je história o Bagni di Regina Giovanna, rozprávková zátoka, kde podľa legendy sa šľachtica stretala s jej milencami a potom hádzala ich zo skál aby nehovorili o ich tajných stretnutiach. Typické z tejto zátoky sú smaragdové zelené vody, pravý raj, ktorý sa nesmie zabudnúť. Tyrkysové vody na druhej strane sa nachádzajú na vrchu Luna. Sú také priehľadné a bohaté na ryby, ktoré ocenia najmä potápači. Medzi najzaujímavejšie zátoky na pobreží Amalfi je nepochybne tajná pláž Gavitelly, biely piesočnatý roh ohradený vysokými skalnými stenami. Odtiaľ môžete obdivovať očarujúce Positano, ostrovy Li Galli a ostrov Capri. No čo ešte pridať k tejto magickej krajine. Úplne zachováva históriu svojej minulosti medzi zrnami piesku, čírymi vodami, skalami, ktoré tvoria historické hrady a veľký radostný kúsok kultúry na úžasnom ľuďmi obývanom kúsku zeme.

Teraz najčítanejšie

Luca Nucciarelli

Moja kariéra kuchára sa začala v talianskom Toskánsku, v mestečku Pitigliano, odkiaľ pochádzam. Prvé skúsenosti som naberal ešte ako študent počas letných prázdnin v reštaurácii mojej tety. Láska k vareniu ma dodnes neopustila, na svojich kuchárskych cestách svetom som v Anglicku stretol svoju lásku, ktorá ma priviedla na Slovensko. Dnes pre Vás varím v Martine a spolupracujem ako šéf ambasador v reštaurácie Orchidea vo Veľká Lomnica.