Denník N

Jahnátek nespĺňa kvalifikačné predpoklady

Výber nominanta na predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví je od začiatku stranný.

Minister hospodárstva Peter Žiga pravdepodobne predloží na budúcotýždňové rokovanie vlády návrh na post šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví s menom Ľubomíra Jahnátka, ktorého mu dnes odporučila výberová komisia Ministerstva hospodárstva SR. Dňa 28. júna vydala Tlačová agentúra túto správu.

Nominácia Ľ. Jahnátka nie je dobrá z dvoch príčin, obe spočívajú v samom nominantovi.

Prvou je sporná nezávislosť Ľ. Jahnátka. Ide o človeka, ktorý je poslancom parlamentu za vládnu stranu Smer – sociálna demokracia. Navyše ide o dvojnásobného ministra z čias prvých dvoch vláda Roberta Fica, pričom druhá vláda bola úplne jednofarebná.

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach definuje, že „Úrad pri výkone svojej pôsobnosti postupuje nestranne a nezávisle. Štátne orgány, orgány územnej samosprávy, iné orgány verejnej moci ani ďalšie osoby nesmú ovplyvňovať úrad pri vykonávaní jeho pôsobnosti.“ Mám obavu, že naplnenie tohto ustanovenia bude v prípade menovania Ľ. Jahnátka do vedúcej pozície ohrozené.

Druhou príčinou je nedostatočná kvalifikácia vybranej osoby.

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach definuje, že členovia Rady Úradu a jeho predseda musia mať „technické, ekonomické alebo právnické vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej desať rokov praxe v sieťových odvetviach alebo v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii, alebo technické, ekonomické alebo právnické vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a najmenej sedem rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii“.

Zo životopisu uvedenom na internetovej stránke Smeru – sociálnej demokracie vyplýva, že Ľ. Jahnátek tieto podmienky nespĺňa.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví je dôležitá inštitúcia. Stanovuje maximálne ceny elektrickej energie, plynu, tepla, vody. Zo zákona má byť nezávislý. To, že sa mu za niekdajšieho predsedu Jozefa Holjenčíka nedarilo a že sa zákon pošliapával, neznamená, že by sa v tomto smere malo pokračovať.

Úrad by mal byť skutočne nezávislý od výkonnej moci. Obávam sa, že jeho závislosť od vlády bude v prípade menovania Ľ. Jahnátka ešte vyššia ako v minulosti. Už to, že sa minister hospodárstva nenamáha negovať kvalifikačné podmienky stanovené zákonom pri výbere nominanta, svedčí o strannosti jeho konania.

Teraz najčítanejšie

Jozef Hajko

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.