Denník N

Srí Lanka – od chrámov po nádherné pláže

Časť 2 – kde bývať, čo jesť a ako nato

Prečo Srí Lanka?

Nad otázkou kde strávime našu prvú dovolenku mimo Európy, sme hľadali odpoveď dlhé týždne. Nakoniec sme sa rozhodli a rada Vám poviem prečo práve pre tento čarovný ostrov.

Na Srí lanke nás zaujala hlavne rôznorodosť krajiny a možnosť vycestovať po celý rok.  Môžete tu vylihovať na bielych plážach s kokosovými palmami, navštíviť čajové plantáže, trekovať na horách, prejsť safari a sledovať exotické zvieratá vo voľnej prírode, potápať sa pri koralových útesoch či nájsť pokoj v budhistických a hinduistických chrámov UNESCO.

Sigiriya Rock

Takto sme našli výhodné letenky

Akonáhle sme sa rozhodli pre danú destináciu, sledovali sme pohyb cien leteniek v rôznych termínoch a ich najlacnejšie varianty. Po pár týždňoch sme mali prehľad, že najlacnejšia bude cca mesiac pred odletom. Bežne sme našli spiatočné letenky od 400 -500€. Dali sme si ciel,, vychytať ,, okamih keď budú pod 400 €. Letenky sme hľadali na www.kiwi.com alebo www.azair.com .Potom, sme letenky kupovali už priamo na stránke leteckej spoločnosti. Podarilo sa nám kúpiť spiatočnú letenku za 360€ cez Dubai.

Pár tipov a stránok, ktoré vás prípadne upozornia na akciu, chybný tarif a pod / všetky majú aj FB stránku, kde zdieľajú rôzne tipy /

http://www.flynous.com/

http://www.letenkyzababku.sk/

https://kadetade.com/

http://www.jaknaletenky.cz/

Zaletsi.cz

 

Nilaveli beach

Víza

Víza sa dajú kúpiť na letisku ale odporúčala by som sa zaregistrovať minimálne 3 dni pred odchodom na vízové centrum. Cena je tam lacnejšia a stačí si potom vytlačiť potvrdenie a mať ho pri sebe. Turistické víza sú na 31 dní.

Online Visa Application

Keď pristanete z dubajského letiska na letisko na Srí  Lanke máte pocit že ste cestovali nielen v priestore ale aj čase 50 rokov dozadu. Pár vecí sa tam ručne vypíše,  prípadne sa opýtajú kde sa chcete zdržiavať a máte to za sebou.

Dambulla cave

 

Kde bývať na Srí lanke

Ubytovanie sme mali dopredu zabookované len na prvé dni, zvyšok sme zajednávali za chodu cez appku airbnb a booking.  Noc vyšla od 6-10€ na osobu väčšinou s tradičnými raňajkami. Pre veľa srílančanov je turizmus obrovská šanca zarobiť slušné peniaze a preto stavajú domy s prístavbami pre hostí, kde máte vlastnú  kúpeľňu. S touto formou ubytovania sme boli veľmi spokojný, ako cenovo tak ochotou, jedlom  a ľuďmi! Takto sa okrem spoznávania krajiny zoznámite s domácimi, poradia Vám a vlastne spravia pre vás čokoľvek. Ste predsa prínosom financií do rodiny.

Ak sa rozhodnete taktiež využiť ubytovanie cez airbnb alebo booking darujem Vám zľavu na ubytovanie v nižšie uvedenom linku

airbnb

booking

Na vrchu Sigiriye

Čo sa oplatí ochutnať

Sama som nebola zvyknutá na pikantné, ale bohužiaľ inak sa nedalo. Všetko pálilo, okrem sladkostí. Dá sa nato zvyknúť a keď  Vás baví ochutnávať exotické chute ste na správnom mieste. Všeobecne tu ľudia jedia veľmi zdravo, veľa ryže, rýb, morských plodov a milión kari omáčiek. Taktiež tu môžete ochutnať veľa exotického ovocia a čerstvých štiav z nich, ktoré u nás len sotva vyzerá ako tu.

Ako sa dozozumiem?

Obrovskou výhodou tejto krajiny je fakt, že 95% ľudí hovorí po anglicky. Srí lanka niekedy zvaná Ceilón, bola anglická kolónia. Pre starších ľudí bola angličtina povinnosťou a dnes aj deti sú vedené hovoriť plynulo anglicky.  Oficiálne je úradným jazykom sinhaláčtina, ktorým hovorí 74% obyvateľov  a tamilština 18% obyvateľov. Ich písmo by sme ťažko lúštili, majú úplne odlišnú abecedu.

Opička v Trincomalle

Očkovanie

Je odporúčané byť zaočkovaný proti žltačke a ak sa plánujete zdržiavať na severe a pralesoch aj proti malárii. Priateľ proti žltačke bol, ja som to už nestihla, ale so správnou hygienou by sa nemalo nič stať. Treba si však dávať pozor, nepiť nápoje kde je ľad, piť len kupovanú vodu a jedlo kľudne môžete ochutnávať aj v tradičných zariadeniach. Práve tam kde je veľa domácich, je dôkaz, že jedlo je dobré.

Peniaze a mena

Kurz na Srí lanke je 1€ = cca 160 Rupee / rupií / Skoro všetko sa platí cash, kartou sme nikde neplatili, využivali sme ju len na výber z bankomatu. Vo väčších mestách je bankomat vždy. Možno však je fain mať jednu embosovanú kartu, pre prípad že by vám klasickú nezobral bankomat.

Ako sa pripraviť na dopravu po Srí lanke

Na začiatku nás jeden taxikár v tuk-tuku pekne ošklbal a odvtedy sme vedeli že treba zjednávať čo sa dá. Cca 1km taxíkom stojí 50-70 rupee

autobus cez polku ostrova kľudne výjde 100-200 rupee  /ten je extrémne lacný/

vlak záleží od triedy akou cestujete, prvá je klimatizovaná s panoramatickým výhľadom na krajinu / taký akoby starodávny vozeň / no nieje všade. Vôbec sa nebojte druhej je ešte vždy s miestenkou, a potom je tretia, štvrtá a dokonca aj piata. Cestu vlakom určite treba zažiť, odporúčam práve jazdu z Kandy do Elly je to krásna vyhliadka pomalou rýchlosťou po čajových plantážach do najvyššie položenej časti v krajine.

 

Pripojím sa na internet / wifi?

Je to síce rozvojová krajina ale wifi pripojenie mali aj na miestach, kde by ste to naozaj nečakali.

Tip, kúpiť si ihneď sim kartu len s dátami, sim karta + 6GB dát nás vyšlo cca 6 €, čo sme za mesiac ani neminuli. Kúpite ju všade na uliciach, spojazdnia Vám ju, ukážu a budete sa môcť pripojiť na akejkoľvek opustenej pláži, či hľadať cestu, keď náhodou zablúdite.

Teraz najčítanejšie