Denník N

Srí Lanka – od chrámov po nádherné pláže

Kompletný itineár

Prečo Srí Lanka?

Nad otázkou kde strávime našu prvú dovolenku mimo Európy, sme hľadali odpoveď dlhé týždne. Nakoniec sme sa rozhodli, a rada Vám poviem prečo práve pre tento čarovný ostrov.

Na Srí lanke nás zaujala hlavne rôznorodosť krajiny a možnosť vycestovať po celý rok.  Môžete tu vylihovať na bielych plážach s kokosovými palmami, navštíviť čajové plantáže, trekovať po horách, prejsť safari, potápať sa pri koralových útesoch, či nájsť pokoj v budhistických a hinduistických chrámoch.

Opičky ktoré môžte stretnúť na každom kroku

Colombo

Naša cesta začína v Colombe kde pristávame, teda oficiálne v Negombe a do Colomba cestujeme hodinu autobusom.  Keď vyjde pár ľudí bielej pleti z letiska, valcujú  nás tuk-tukári. Tu Vás chcú ošklbať čo najviac, pretože ste prišli pravdepodobne  prvý krát a neviete nič o cenách. A ste turisti. My sme si prečítali zopár blogov a tento tip Vám dám aj ja, iba ich milo odmietajte, chodte asi 100 metrov pešo, kde budú stáť autobusy  do Colomba za  cca 100 rupee / necelé 1€/ tuk-tuk Vás bude stáť okolo 2000 rupee . Povedala by som,že na takú diaľku je to autobusom pohodlnejšie, zato však jazdu Tuk-tukom je povinné vyskúšať.

Pouličný predajca – Colombo

Až na konci cesty sme zistili, že do Colomba sme nemuseli ísť, pretože autobusy na Srí Lanke jazdia asi odvšadiaľ všade. Späť sme išli priamo z Kandy do Negomba na letisko a tak sme mohli ísť aj na začiatku cesty, pretože v Colombe sa netreba nejak zdržiavať.

Cesta vlakom

Colombo. Nieje tu jediného turistu, čiže všade kde sa pohneme sa nám prihovárajú tajný sprievodcovia, ktorý nám chcú ukázať mesto. Odolávame , no samozrejme sme podľahli náporu a jeden, fakt milý starček, nás berie do Hindu chrámu, vraj naozaj nič od nás nechce narozdiel od ostatných. Len cestou naspäť sme najskôr tuk-tukom zaviezli jeho domou, čiže sa zadarmo zviezol.

Ďalej sa presúvame do Kandy, kam chceme ísť vlakom. Lístok na vlak kúpite len v deň cesty. Na tabuli je kriedou napísané, ktorá trieda je ešte voľná a kedy ide vlak. Je to pre nás nepredstaviteľné, ale tu si zvykajte .  Cesta vlakom krásnou krajinou, nás doviedla do posvätného mesta Kandy.

Kandy 

Tu, sa mi začína Srí Lanka naozaj páčiť.  Je to naozaj posvätné duchovné mesto ako som čítala.  Odporúčam v Kandy navštíviť okrem povinných pamiatok, Kandyan dancing and drumming. Opäť pozor na miestnych špekulantov, ktorý Vás budú prehovárať, že kúpite lístky len u nich, samozrejme budú drahšie. Lístky kúpte priamo v Red Rot, čo je akoby náš kultúrny dom červeného kríža.

Poľnohospodársky street food v Kandy

V okolí Kandy určite navštívte rezerváciu so slonmi, Pinnawala Elephant Orphanage alebo Millennium Elephant Foundation. Rozdiel je v tom, že v Pinnawale môžete vidiet veľké stádo slonov žijúcich v podstate prirodzenom prostredí.  Od kŕmenia mláďat po presun stáda k rieke, kde prebieha kúpanie. V Millenium dostanete svojho guida, ktorý vás prevedie históriou a zaujímavosťami o slonoch. V rieke si okúpete svojho slona kokosovou šupkou, môžete ho nakŕmiť a nakoniec Vás na ňom povozia.  Humánnejšia je samozrejme Pinnawala, ale záleží na tom čo čakáte a chcete zažiť. Obe sú v jednej dedinke čiže môžete stihnúť aj obe.  Dostanete sa tam tuk-tukom alebo linkovým autobusom Kandy – Kegalle. Ak upozorníte šoféra kam idete zastaví Vám priamo na križovatke odkiaľ si vezmete tuk-tuk za cca 150 rupee.

Millennium Elephant Foundation – ranná sprcha

Dambula

Z Kandy sa presúvame na sever do Sigiriye, no po ceste máme povinnú zástavkauv našom zozname, a to najväčší a najzachovalejší budhistický jaskynný komplex v Dambule.  Tento autobus mal nečakane klimatizáciu a vyskakujeme na ceste priamo pred pamiatkou.  Na naše prekvapenie nikde neplatíme vstup, čo nás teší, pretože vstupy sú tu násobne väčšie pre turistov ako pre obyvateľov Srí lanky.  Na vrchu je 5 jaskýň, v ktorých sú nástenné maľby a sochy siahajúce až do 1.stor pred naším letopočtom.  Mesto Dambula neni výnimočne zaujímavé, čiže tu strávime asi pol dňa a nasadáme do autobusu, ktorý smeruje do Sigirye.

Dambulla

Sigiryia 

Máme pocit, že to tu vyzerá ako na safari, hľadáme naše ubytovanie,  našťastie máme stiahnuté online mapy inak by sme asi nemali šancu.  Je tu pár domčekov uprostred ničoho,  na záhrade palmy, mangá a všetko čo si neviete predstaviť.  Je tu dokonalý kľud a ľudia vyzerajú šťastne.  Na večeru ideme na hlavnú ulicu kde je pár obchodíkov a reštaurácií, kam ideme spoznávať chute Srí lanky.  Tradičné jedlo Rice and curry, jeme asi všade kde sa dá. Veľká misa jazmínovej ryže a veľa misiek s rôznymi kari omáčkami, je to delikatesa. V sigiryi sme mali asi najlacnejšie ubytovanie a to 5€ noc/osoba a ešte k tomu nám pani spravila raňajky a vždy keď nás videla sedieť na terase priniesla džús z čerstvého manga alebo čierny čaj ( káva tu je nič moc).

Lion rock

Druhý deň máme v pláne navštíviť leviu skalu – Sygiriu. Je tu dosť drahé vstupné asi 30€ ale treba to vidieť keď sme už tu.  Sygiria je starobylá skalná pevnosť na zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Na vrchole skaly vysokej asi 200 metrov sú záhrady a jazierka so zavlažovacím systémom. Po strmej ceste nahor schodíkmi môžete vidieť rôzne prastaré maľby.  Dá sa tu stráviť kľudne celý deň, kedže slnko zapadá asi o 18stej hodine a verejné osvetlenie by ste tu asi ťažko hľadali, čiže potom je v malej dedinke absolútna tma. Navyše nás domáca upozornila, aby sme nechodili veľmi ďaleko od domu lebo tam môžme stretnúť slonov.

Vrchol Lion rock

 

Oproti Sygiryi je ďalšia zaujímavá skala Pidurangala. Často čítam, že ju ľudia menia za návštevu Sygirie, pretože z nej leviu skalu priamo vidno a platí sa vstup len necelé 2-3 €. Musíme vidieť všetko tak na druhý deň ideme aj sem.  Ráno si požičiavame bicykle a ideme objavovať ďalšiu atrakciu. Jasné, kedže sa tu neplatí vstup, nečakajte žiadny turistický chodník, nieje tu jediného človeka a hľadáme pomedzi stromy cestu hore. Blúdime, ale postupujeme strmo nahor. Stojí to zato! Na vrchole je obrovská kamenná plošina a vyzerá to tu ako keby sme pristály na Mesiaci.

Pidurangala

Príďte sem na východ alebo západ slnka musí to byť nádhera, ale cesta tmou cez les je už dávka adrenalínu.  Naša cesta nachvíľu končí kapitolu chrámov, spoznávania histórie a ideme na pláž. V tomto období sa monzún zdržiava na juhu, čiže smerujeme na pláž do Trincomalle. Domáci nás vezie tuk-tukom na križovatku odkiaľ vraj pôjde linkový autobus. S  ruksakmi čakáme na okraji cesty  a veríme mu, že niečo pôjde. Tu neexistuje nejaký časový rozpis, ale zatiaľ  sa nebol problém dostať hocikam, a je to tak aj teraz. Zastavuje nám autobus do ktorého musíme skoro zajazdy naskakovať ako domáci, no pomaly si zvykáme.

Trincomalee 

Z Trincomalee som bola prvý deň trochu sklamaná.  Čakala som plážové bary, večerné uličky ako poznáte z prímorských miest. Bolo to vlastne mesto ako každé iné, akoby si vôbec neuvedomovali, že majú pláže patriace k najkrajším na svete  a chceli to využiť. Chceme tu stráviť 5 nocí, ktoré máme zatiaľ zabookované, no nakoniec sme tu zostali deväť. Druhý deň som už bola očarená a nevadilo mi že na ľudoprázdnej pláži bol iba jeden barík Fernandos. Tu trávime skoro každý večer, je tu neskutočná atmosféra, uvoľnený ľudia, vatra na pláži, dobrá hudba a ten šum mora v ušiach.

Opustená Nilaveli beach

Kúsok od Trincomalee je dedinka Nilaveli s plážou Nilaveli beach, čo je už absolútny raj. Dostanete sa sem tuk-tukom alebo autobusom. Na pláži sme celkom sami. Poriadne sme sa tu spiekli tak druhý deň zomierame na ubytovaní a neskôr ideme pozrieť do mesta a jedného Hindu chrámu na skale. Je tu zrovna omša tak sledujeme veriacich ako chodia od sochy k soche a robia rôzne rituály.

Večer vo Fernando´s bare

S jedlom je to super, pri pláži sa dá všelikde najesť, veľa domácich má len pár stolov a navaria vám čo si prajete. Mladá srílančanka nás ukecáva aby sme prišli na ďalší deň na čerstvé krevety.  Mimochodom odporúčam vyskúšať reštauráciu, ktorá patrí mníchom a tam natrafíte na špeciality skôr z Indie. Volá sa Sri vari balaji alebo Krishna bhavan a je kúsok za mestom. Dá sa sem prísť peši, ale prvý krát chodte tuktukom, domáci to poznajú aj ako Gold temple restaurant. Okrem naozaj smiešnych cien je tu jedlo naozaj kulinársky zážitok. Odporúčam Tikka Masala a Garlic naan, a vlastne aj všetko ostatné.

Obed z čerstvo vylovených kreviet

Kto sa nebojí potápania a šnorchľovania určite navštívte Pigeon island, vraj sa tam dajú vidieť aj malé žraloky. Výlet na ostrov + výstroj a guide by mal stáť okolo 2000 ruppe.

Z Trincomalee sa nám odchádza ťažko, už mám slzy v očiach, nemám rada lúčenie. Ubytovával nás jeden úžasný chlapík, ktorý bol dávnejšie vojak no prišiel o nohu. Napriek tomu nás zahŕňa toľkým dávkom pozitívnej energie až zabúdam na večne ufrflaných ľudí u nás doma.  Každé ráno nám vymýšľa rôzne špeciality, veľa sa snami rozpráva aké majú zvyky a aké my. Dokonca mi ukázal pár trikov z ich kuchyne. Jedno veľké Ďakujem!

Mr. manager s rodinou

Arugam Bay

Arugam bay je surferské mesto, kde si chceme vyskúšať surfovať a stráviť ešte pár dní na pláži. Cestujeme autobusom nekonečne dlho, je tu zaujímava zmes ľudí. Sedia pri sebe budhisti, vyparádený hinduisti, moslimovia, kresťania, turisti a všetci sa na seba usmievajú. Nikto tu nerobí rozdiely, či ste iného náboženstva či inej pleti.

V Arugam Bay bývame priamo na pláži a užívame si posledné more. V tomto meste to už vyzerá ako spomínané prímorské mesto, veľa barov, podnikov a možností čo robiť. Na jeden deň si požičiavame surf a tuk-tukom sa vezieme na Peanut farm beach, ktorá je určená pre začiatočníkov.

Peanut farm beach

Ella

Do Elly sa dostávame autobusom z mesta Pottuvil. Opäť sme len kúsok inde a neverím že len pred pár hodinami vyzerala krajina ako na safari a teraz je to horská krajina,z 35°C je príjemných 20°C.  Prvý deň máme v pláne výstup na Ella rock. Je to skutočne neskutočná cesta. Kúpili sme si turistickú mapku kde je návod ako tam trafiť, napríklad: / pôjdete 2km po železničnej trati ak počujete vlak ustúpite / pre objavovateľov ako stvorené.

Nine arch bridge – Ella

Poobede ešte stíhame navštíviť čajovú fabriku, kde nám pani ukazuje celý proces spracovania čaju a kupujeme zásoby najkvalitnejšieho zeleného čaju. Ďalej tu stojí zato vyjsť aj na Little Adam´s peak, vidieť Nine arch bridge. Dookola mestečka sú samé čajové plantáže a na jeden deň si požičiavame skúter a ideme pozrieť čajovú plantáž Lipton.

Čajová plantáž Lipton´s seats

Ideme podľa google maps, ktorá nás vedie nie po ceste ale lese, roli a podobne. Nakoniec sme trafili a už si vychutnávame len pohľad na čajové polia a zberateľky čaju. Toto miesto určite odporúčam.

Nuwara Elyia

V pláne sme mali z Nuwary elyii vyjsť na najvyšší vrch Srí Lanky zvaný Adam´s peak. Kvôli počasiu nám táto jedna atrakcia nevyšla. Na Adam´s peak sa chodí v noci aby ste boli na východ slnka hore.  Mimo takzvanej sezóny nieje cesta osvetlená. Samozrejme je veľa ľudí čo ide aj tak s čelovkami, ako sme mali v pláne aj my, no za dažďa ktorý predpovedala predpoveď by sme hore asi nič nevideli. O dôvod viac sa sem vrátiť znova. Inak Nuwara elyia ( zvané aj Little England )  je krásne mesto, kde budete mať pocit že ste sa naozaj preniesli do Anglicka . Je to najvyššie položené mesto a vyťahujeme všetko teplé oblečenie, pretože je tu asi 15°C a neskutočne vlhko. Stále neverím že až takto rôznorodá môže byť táto krajina.

Nuwara Eliya – Little England

Naša cesta končí presunom do Kandy vlakom, spomínanou najkrajšou železničnou traťou a presun priamo z Kandy autobusom do Negomba na letisko.

Čo povedať na záver? Iba veľké odporúčam. Myslím, že každý si tu príde na svoje vďaka nesmierne rôznorodej krajine aká Srí lanka je.

Východ slnka v Trincomalle

Teraz najčítanejšie