Denník N

Charity Jam VIII

Tomáš Klus vo svojej piesni ŽEZLO spieva: „Nejde o to věřit, ale dělat zázraky.“ Partia mladých ľudí, vrátane Jiřího Macháče a Karla Vaněka zázraky vďaka Charity Jam-u, naozaj robia. 08. 07. 2017 v obci Brumov-Bylnice na Morave, (neďaleko Nemšovej smerom na Vsetín) sa bude konať už 8. ročník charitatívnej akcie, ktorú sprevádza závod BMX.

Kto alebo koľko ľudí bolo pri zrode myšlienky usporiadať Charity Jam ?

Osem až desať ľudí. Drvivá väčšina bývalí alebo súčasní jazdci, plus Lenka Ročáková. Bez nej by to tu určite nevyzeralo tak, ako to tu vyzerá dnes. Ona sa orientuje najviac v tých právnych veciach, resp. v koordinácii s mestom. Vybavuje pre nás okrem iného aj dotácie od mesta. Je to naša ,,parkMáma. A nemôžeme zabudnúť ani na Jožka Macháče, ktorý nás naučil stavať základné konštrukcie rámp, aby boli bezpečné atď., vďaka nemu sme sa mohli posunúť na vyššiu úroveň.

Ako to všetko začalo ?

Na začiatku to bolo všetko o BMX. Partia chlapcov, ktorá chcela jazdiť a súťažiť na pretekoch. Na to sme však potrebovali trénovať. Potrebovali sme priestor a ten sa črtal na bývalom kúpalisku. Opustená rozvalina zanechaná napospas svojmu osudu asi od osemdesiatych rokov. V čase, keď začala lákať rôzne „nekalé živly“, sme my nadviazali spoluprácu s mestom, vďaka čomu sme tento priestor dostali do prenájmu za symbolickú korunu. Začali sme ho postupne osídľovať a pretvárať podľa svojich predstáv a možností. Dotácie od mesta sme vtedy mali okolo 8 000 Kč na rok. Za osem rokov sme sa dostali na 30 000 Kč a z toho staviame.

Čím vás tento priestor najviac oslovil ?

Bolo to najviac opustené miesto tu v Brumove. Je tu bazén, ktorý má rovný povrch s rôznymi vyvýšeninami kde sa dá dopadať. Je to skoro ideálne miesto pre rampy a závody BMX. Sme hrdí na to, že sme z tejto rozvaliny dokázali spraviť park. Plynule, pomaličky, bez nejakých miliónových dotácií, ktoré si iné podobné projekty zaštítené mestom vyžadujú. Rok čo rok sa postupne nejaká časť prerobí, alebo sa upraví podľa potreby.

Ako veľmi vám vychádza mesto v ústrety ?

To je veľmi ťažká otázka, pretože na meste si každý bojuje za tu svoju „organizáciu“. Jedni nám vychádzajú v ústrety a druhí nie. Vnímam to asi tak, že nezapadáme do toho ideálneho profilu „kostolných chlapcov“, ktorí majú v tomto meste prednosť. Keby sme skauti, futbalisti, alebo hokejisti, bola by tá spolupráca pravdepodobne lepšia. Futbal má u nás asi nejakú tú históriu (to by som mu zas krivdil) a v kombinácií s hokejovým štadiónom je ten náš šport trochu v závese. Ale neprávom.

Máte sponzorov ?

Máme, avšak všetci prispievajú len na charitu. Kloboucká Lesní, nám dáva drevo a tým je vlastne jediným sponzorom parku ako takého. My ich však prezentujeme tiež, ako sponzorov charity. Ostatným robíme reklamu za príspevok na charitu, ktorý tam do koruny presne odovzdáme.

V drvivej väčšine pomáhate deťom. Podľa akých parametrov sa rozhodujete komu pomôžete ?

Viac menej sa snažíme podporovať deti, pretože ony tou najcitlivejšou súčasťou. Máme email, kde nás môžu kontaktovať ľudia a rodiny, ktoré potrebujú pomoc. Pomáhame tam, kde poisťovňa neprepláca potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Dostávate mnoho mailov ?

Tento rok je toho naozaj veľa. A všetci čo sú tam, potrebujú pomoc. Snažíme sa vyberať tie najťažšie prípady, v čom nám pomáha Lenka (parkMáma), ktorá pracovala v minulosti s telesne a duševne postihnutými deťmi. Dokáže nám vysvetliť a poradiť závažnosť konkrétneho ochorenia, resp. aké možnosti rehabilitácie jestvujú. Nakoniec zvolíme, komu pomôžeme my a nikto iný.

Ľudia nám síce vytýkajú, že vyberáme ľudí z ďaleka, napr. Zlín, Valašské Meziřičí. Pritom sú ľudia, ktorý potrebujú pomoc tu zo Slavičína, z Brumova atď. Vyberáme však podľa závažnosti prípadu a podľa toho, aké reálne možnosti má konkrétna rodina. Sú prípady, kedy žena ostane sama s postihnutým dieťaťom a nemá šancu zabezpečiť pre neho potrebnú zdravotnú starostlivosť. Takéto prípady sú žiaľ dosť časté a my sa k nim aj často prikláňame.

Navštevujete rodiny, ktorým pomáhate osobne ?

Snažíme sa zistiť si maximum informácií, ale musíme to robiť citlivo. Je ťažké dať niekomu nádej a potom ho nevybrať. Je to tá najnevďačnejšia časť našej práce. Nakoniec bude vždy niekto naštvaný. Osobne navštevujeme rodiny až po tom, keď ich definitívne vyberieme a pokiaľ to zdravotný stav dovolí, prídu sa pozrieť aj na závody.

Minulý ročník vyšiel zo všetkých predošlých najlepšie. Vybralo sa historicky najviac peňazí a prišli aj zahraniční jazdci. Z charity Jam-u sa stal medzinárodný závod.

Áno, dôvera ľudí postupne stúpa a to je dôležité. Latku sme si postavili vysoko a ťažko predpovedať či tento ročník bude úspešnejší.

Jazdci tu boli myslím dvaja z Anglicka a jeden z Francúzska a samozrejme sa zúčastňujú aj Slováci.                                                                                                   aftermovie: http://charityjam.cz/gal7.php

Ako ste ich sem dotiahli?

To má na svedomí Erik Figar. Chalanisko tu od nás z Brumova. On jazdí už na profesionálnej úrovni a s bikermi sa pozná osobne. Zavolal ich a oni prišli podporiť. To, čo tu predviedli bola riadna divočina a chlapcov, ktorí nemajú toľko odjazdené, to tiež vybičovalo k super výkonom.

Okrem krásneho loga, zdobíte areál s grafitmi. Na akcii vám hrá DJ. Tiež všetko ľudia, ktorí sa rozhodli pomôcť?

Tak nejak. Naša značka postupne rastie a my sa rovnako snažíme rásť. Nezameriavame sa už výsostne len na BMX, ale na všetko čo k tomu takpovediac patrí. Snažíme sa ukázať aj starším ľudom, že títo chalani zo sprejmi, ktorí nie sú príliš obľúbení v spoločnosti, môžu niečo spraviť pre charitu. Búrame predsudky a škatuľkovanie ľudí. Už veľakráť nás podporil DJ Lucky boy. Na okolí je to jeden z najznámejších DJ-ov. V tomto je Lucky naše veľké šťastie.

Ako vidíte budúcnosť ?

To je hrozne ďaleko. Nechávame to všetko plynúť. Nič sa neplánuje. Až na ďaľší rok niekedy vo februári/marci zvolávame schôdzu a tam sa rozhodne, či sa spraví ďalší ročník.

Nedávno sme sa dozvedeli, že na olympiáde v Tokiu 2020, bude prvý krát závod BMX. Je to dobrý impulz na to, aby sme tu dokázali vybudovať kvalitné zázemie pre nových jazdcov BMX, ktorí by sa chceli dostať až na olympiádu. My sami sme jazdili a mali sny. Dnes môžeme pomôcť naším nasledovníkom. Z Českej republiky sa momentálne môže dostať jeden jazdec na olympiádu. Dnes na to reálne majú možno piati chalani z Čiech a z toho sú dvaja od nás. Jazdci, ktorých sme si už prakticky vychovali. Aj vďaka nim to má na CharityJam-e tak vysokú úroveň. Vždy radi prídu podporiť a ukázať sa. Vďaka nim nemáme starosti s účasťou jazdcov a môžeme sa viac venovať charitatívnej činnosti.

 

viac info: http://charityjam.cz/viii.php

 

 

 

Teraz najčítanejšie