Denník N

E-dinosaurus v novom odeve. Štátne e-schránky.

Štátne e-schránky. Zatracované, nechcené a od júla už aj povinné. Vlnu odporu a nezáujmu podnikateľov štát riešil okrem iného aj tým, že ťažkopádnemu e-dinosaurovi obliekol moderné šaty. Takže, ako vlastne vyzerá vylepšená slovenská e-schránka? Toto sú prvé hodnotenia.

Pozor na prehliadač

Po prvom spustení štátnych elektronických služieb boli jeho tvorcovia výrazne kritizovaní za to, že celá elektronizácia bola naviazaná na jediný internetový prehliadač, ktorým bol Internet Explorer. Použitie akéhokoľvek iného znamenalo, že to nefungovalo, nedalo sa nainštalovať, či nešlo odoslať. Štátni úradníci po tejto kritike s údivom zistili, že existuje niečo také ako Chrome, Mozilla či Opera. S veľkým nadšením teda začali naprávať svoje chyby. Ich intenzívne snaženie dopadlo tak, že momentálne pre zmenu ignorujú Internet Explorer.

Ak si teda svoju e-schránku otvoríte v  Internet Exploreri, zo štandardných údajov: odosielateľ, predmet správy a dátum doručenia vám schránka zobrazí len odosielateľa. Vyhladávač nebude fungovať, nedá sa do neho nič vpísať, pridávanie priečinkov tiež nefunguje, lebo sa nedá napísať názov priečinka. Web v prostredí Internet Exploreru sa neprispôsobuje veľkosti okna, v ktorom je zobrazený. Ak si chcete správu prečítať, prichystajte sa na skrolovanie a posúvanie obrazovky. Z ľava do prava a potom späť. Z ľava do prava a zase späť. Z ľava do prava a ďalej už viete aj sami.

Štátne e-schránky teda v Internet Exploreri nefungujú. V Chrome našťastie všetko funguje štandardne. Ostatné internetové prehliadače treba (užívateľmi) otestovať.

Pomoc s e-schránkou

Štátne e-schránky boli dosť kritizované za to, že sa v nich ťažko orientuje, k informáciám sa človek dostáva prácne a vlastne nikto nevie, na čo majú slúžiť. Našťastie tvorcovia e-schránky si kritiku zobrali k srdcu. A preto prichystali nápovedu.

Nápoveda v prostredí e-schránok vyzerá asi takto:

Dajme tomu, že idete udeliť svojej sekretárne oprávnenie, aby preberala za vašu firmu úradnú e-poštu. Kliknete na Nastavenia, potom na Oprávnenia osôb a nakoniec na Pridať fyzickú osobu (super, iba tri kliknutia), vypíšete osobné údaje o vašej sekretárke a potom to príde. Chcete jej udeliť prístup úplný alebo čiastočný? Súhlasíte, aby mohla postúpiť autorizáciu? Nápovedu k jednotlivým pojmom, ktorá by vysvetlila rozdiel (napríklad nastavením sa myšou na nejasný pojem), nečakajte. Veď rozdiel medzi nimi je predsa úplne jasný všetkým piatim ľuďom, čo túto sekciu chystali. A kvôli niekoľko miliónom občanom, ktorým je web určený, sa predsa s nejakým vysvetlením obťažovať netreba.

Aby ste teda sekretárke udelili správnu autorizáciu (a neprepísali pri tom na ňu celú firmu), musíte si pozrieť nejaký návod. Prvý sa vám ponúka sám ihneď na úvodnej stránke. Kliknite na “Sprievodca schránkou”. Táto nápoveda je veľmi sympatická a moderne poňatá. V krátkom vstupe vám vysvetlí, že všetky nedostatky e-schránky, ktoré jej boli doteraz bežnými používateľmi vytýkané, sú vlastne zásadné prednosti e-schránky. Ak vás teda bude štátny web štvať, určite si Sprievodcu schránkou otvorte. Vysvetlí vám, že chyba nie je v e-schránke, ale iba vo vašich nereálnych očakávaniach toho, ako má fungovať elektronická schránka za neskutočne veľa peňazí. Mimochodom, nájdete tu aj dve tlačítka: dopredu a späť. Tými si môžete medzi PR správami listovať. Stačítko späť však v Internet Exploreri veľmi nefunguje.

Už ste si teda prečítali štátne PR, ale stále neviete, ktorý typ autorizácie tej sekretárke udeliť? Nezúfajte. Riešenie existuje. Nachádza sa na stránke www.slovensko.sk v časti návody. Nájdete tu celkovo 53 listinných návodov a 16 videonávodov. V jednom z nich pri troche snahy a štúdia určite zistíte, aký je rozdiel medzi úplnou a čiastočnou autorizáciou a či pri udeľovaní autorizácie sekretárke máte alebo nemáte súhlasiť s postúpením autorizácie.

Dá sa aspoň niečo pochváliť?

Určite áno. E-schránka naozaj vyzerá modernejšie. Teda, ak ste si ju neotvorili v Internet Exploreri. Tam je to katastrofa.

Pochváliť tiež treba to, že pribudlo prepínanie medzi schránkami. Oceníte to, ak ste konateľom vo viacerých eseročkách a chcete postupne prezrieť jednotlivé e-schránky. Doteraz ste to mohli spraviť iba tak, že ste sa najprv odhlásili, klikli na prihlásiť a zadali BOK kód. Po novom ušetríte jeden klik. Namiesto odhlásiť a nanovo prihlásiť už klikáte iba jedenkrát a to na prepnúť schránku. Zadávanie BOK kódu ostalo, čo je nevýhoda. Zmysel opätovného zadávania BOK kódu by mohol byť iba po dlhšom čase neaktívnosti. Nezmyselné to je pri kontrole e-schránok v krátkej časovej nadväznosti po sebe.

Veľmi pozitívne treba zhodnotiť pridanie tlačidla späť. Ak sa totiž v schránke dostanete do nižších úrovní, tlačidlo späť sa určite zíde. S tým súvisí aj možnosť kliknutia na text “elektronická schránka”, čo vás dostane na úvodnú stránku. Je to teda určitá obdoba tlačidla “home”, čo je v súčasnosti na weboch úplný štandard.

A na záver treba určite pochváliť to, že tvorcovia sľubujú ďalšie vylepšenia aj na základe pripomienok používateľov. V e-schránke svieti kontaktný e-mail, kam svoje pripomienky môže adresovať naozaj každý.

————————–

Doplnenie dňa 4.7.2017 o 20:00 hod: Chybné fungovanie e-schránok v prostredí Internet Exploreru bolo medzičasom odstránené. Dňa 4.7.2017 v popoludňajších hodinách už e-schránka aj v tomto prehliadači fungovala normálne.

 

Teraz najčítanejšie

Marcela Bošková

Daňová poradkyňa v spoločnosti A&T solutions. Píšem o témach, ktoré sa ma profesne týkajú. Tu, na blogoch denníka N, v trochu odľahčenej forme. Odborne na blogu mojej firmy. Zároveň sa moje príspevky objavujú aj v Hospodárskych novinách, pre ktoré píšem ako externý daňový expert.