Denník N

Výber názorov na život v Nemecku, nie je to taký raj ako si myslíme

Myslím si, že zmeníte trochu názor na 1. ligu, ktorú som nazval FITL. First international toxic league.

Jeden z najtrvalejších mýtov je, že Nemci sú bohatí. Nemecko je bohatá krajina – bohužiaľ, s chudobnými obyvateľmi. Hoci jeho hospodárstvo je najväčšie v Európe, Nemci sú najchudobnejšími ľuďmi v západnej Európe(starej západnej). Aj Íri a Taliani sú bohatší ako Nemci. Zastavuje sa to pri Španielsku a Portugalsku.

Ľudia sú daňami zdieraní na smrť.

Mzdy v Nemecku boli v dôsledku reformy trhu práce zo strany Schröderovej vlády vystavené silnému tlaku. Mzdy vo väčšine krajín G20 vzrástli v rokoch 2000 – 2009, ale v Nemecku klesli.

Napriek silnému hospodárstvu sa počet ochudobnených Nemcov stále zvyšuje. Údaje z celoeurópskej štúdie uverejnenej v roku 2012 ukazujú, že jeden zo šiestich ľudí je vystavený riziku chudoby.

To je oveľa viac ako v susedných krajinách Nemecka, Českej republike a Francúzsku.

Údaje z nemeckého úradu národnej štatistiky (Eurostat) ukazujú, že 16,1% Nemcov je vystavených riziku poklesu relatívnej chudoby, v porovnaní s 9,6% v Českej republike, 10,1% v Holandsku a 14,1% vo Francúzsku.

Navrhla tiež, že relatívna chudoba v Nemecku rastie napriek silnému hospodárstvu a klesajúcej nezamestnanosti. V roku 2005 bol počet ľudí ohrozených chudobou 12,2%. Táto hodnota sa v roku 2011 zvýšila na 16,1%.

Štúdia definovala ľudí, ktorí zarábajú menej ako 60% stredného príjmu ako osoby ohrozujúce chudobu. Týmto opatrením bola v Nemecku vystavená riziku chudoby jedinec, ktorý zarábal menej ako 980 EUR mesačne a rodina s dvoma deťmi s príjmom menej ako 2 058 EUR mesačne.

Priemerné (modré) a mediánové (červené) rozdelenie bohatstva na domácnosť:

Nemecko má najnižšiu mieru vlastníkov domov v Európe.

Berúc do úvahy bohatstvo na domácnosť, nemecký model vyzerá ešte horšie ako predtým. Teraz dokonca aj Španieli predbiehajú Nemecko.

A len pre istotu, ešte raz stredná distribúcia bohatstva na domácnosť:

Určite budete poukazovať na to,  že Nemci dostanú na oplátku veci, ako napríklad bezplatná zdravotná starostlivosť, obrana, infraštruktúra, škola, penzijný systém atď. Francúzi majú rovnako dobré zdravie a starostlivosť ako Nemci, rovnakú úroveň bezpečnosti a ich infraštruktúra je v lepšej kondícii.

Počet nemeckých dôchodcov, ktorí pracujú ako „mini-pracovné miesta“ na doplnenie svojich príjmov, sa od roku 2000 do roku 2012 zvýšil o 60 percent. Tieto čísla viedli k varovaniam z epidémie starobnej chudoby.

V roku 2000 mali 280 000 dôchodcov  pracovné pomery za 400 € mesačne, ktoré sú oslobodené od daní a príspevkov na národné poistenie. Tento počet sa v roku 2012 zvýšil na približne 761 000.

A z nich 120 000 bolo starších ako 75 rokov. Ďalších 154 000 ľudí v dôchodkovom veku pracuje na lukratívnejších pozíciách – dvakrát toľko ako od konca roka 1999 – a 80 000 z nich pracuje na plný úväzok.

Pokiaľ ide o zamestnancov starších ako 75 rokov, zriedka sú univerzitnými profesormi, ktorí si chcú udržať svoju prácu, skôr dôchodcovia, ktorí doručujú doklady, skladujú regály supermarketov a robia iné neatraktívne pracovné miesta, aby dotovali svoj slabý dôchodok.

Priemerná mesačná výška dôchodku klesá. V roku 2000 by priemerná osoba, ktorá odišla do dôchodku po zaplatení do systému po dobu 35 rokov, bola stanovená na 1 021 € mesačne. Do roku 2011 to pokleslo na 953 EUR.

Príjem z dôchodku je v skutočnosti ďalším dôkazom toho, ako sa nemeckí ľudia zbavujú svojej vlády. V tomto ohľade Nemecko zaostáva nielen za priemerom Európskej únie, ale aj za priemerom OECD. V skutočnosti, s čistou mierou náhrady vo výške 50%, dokonca zaostáva za Poľskom.

Čisté miery náhrad za dôchodok:

Dôchodky – čisté sadzby na náhradu dôchodkov – údaje OECD

Čistá miera náhrady sa definuje ako individuálny nárok na čistý dôchodok vydelený čistým preddôchodkovým príjmom, pričom sa zohľadňujú dane z príjmov fyzických osôb a príspevky na sociálne zabezpečenie platené pracovníkmi a dôchodcami. Zameriava sa na to, ako efektívny dôchodkový systém poskytuje dôchodkový príjem, ktorý nahrádza zárobok, hlavný zdroj príjmu pred odchodom do dôchodku. Tento ukazovateľ sa meria v percentách príjmov pred odchodom do dôchodku a môže sa použiť na určenie efektívnosti dôchodkového systému.

K tomuto dodávam:  všimnite si pomer Slovensko 61/80/90 % Nemecko 51/195/44%, prvé číslo priemer a druhé median v tisícoch eur na jednu domácnosť, tretie Giniho koeficient.

Rozdelenie bohatstva v eurozóne na rok 2012 podľa prieskumu Credit Suisse. Vysoký Giniho koeficient je známkou potenciálne vysokého nerovného rozdelenia bohatstva v krajine.

mediánový/priemerný príjem/giniho koeficient

SR 11000/19000/0,62

Nemecko 33000/135000/0,78

zdroj

Kai Melling

 

Cestoval som celkom veľa a zaujímalo by ma, prečo dokonca aj niektorí Nemci tvrdia, že naša krajina je drahá …

Tovar denného dopytu (jedlo, …) je naozaj lacný v porovnaní s mnohými ďalšími krajinami, najmä so západnými! Kupujem svoje jedlo a varím si sám a miniem asi 250 € mesačne. Nekupujem najlacnejšie, musím priznať! Viem, že mnoho študentov na univerzite žije asi 100-150 € mesačne (rovnako ako ja, taky!).

Niektorí ľudia hovoria o priemernom bohatstve! To nemá nič spoločné s cenami, ktoré zaplatíte za bývanie.

Prenájom: Záleží na tom, kde si prenajmete byt! V niektorých oblastiach zaplatíte 5 € / m2, v iných 10, 15 alebo 20 €! V mojej oblasti je to asi 12!

Benzín a elektrina sú drahšie ako v iných krajinách. Ak žijete vo veľkom meste, nie je potrebné mať auto! Ešte takmer všetci – dokonca aj tí, ktorí nezískajú veľa – chcú mať v týchto oblastiach auto!

Dane nie sú také vysoké v porovnaní s inými krajinami! S ročným príjmom vo výške 36.000 € (38.000 US $?) Zaplatíte v priemere 16.7% dane ako jeden bez detí (teda asi 5.900 € vrátane daní z cirkvi a solidarity pre východné Nemecko!). Priemerný príjem je 36.000 € ročne!

Pri verejnom dôchodkovom poistení zaplatíte približne 3400 €

Zdravotné poistenie: 3000 EUR

Poistenie ošetrovateľskej starostlivosti: 550 €

Poistenie v nezamestnanosti: 540 €

Takže váš príjem po zdanení a sociálnych dávkach: približne 22.600 €

Knut Ritter,

Elektrická energia –  Nemecko, okolo 0,80 € / kWh (poznámka na seba – ročný účet)

Poistenie automobilov – Nemecko Zaplatím asi 700 € ročne za auto. V USA som zaplatil asi 300 EUR za 3 autá s vyšším pokrytím a nulovými odpočítateľnými položkami.

Benzín – sa líši, ale vo všeobecnosti je 2 × – 3 × drahší ako v USA

Oblečenie – pár džín Levi 501, ktoré sú v USA v hodnote 30 až 40 USD, je 100 EUR v Nemecku.

Nájom – zaplatím ekvivalent 2 000 USD za mesiac za dom, ktorý by som mohol mať za 1.000 dolárov v USA (s výnimkou prípadu SF alebo Manhattan)

Potraviny  pre vegetariánov v obchodoch sú pravdepodobne lacnejšie ako v obchodoch v USA (vždy som kúpil moju domácu farmu), ale všetko ostatné je mierne vyššie, s výnimkou piva – lacného a dobrého v Nemecku. V Nemecku sú voda a nealkoholické nápoje drahšie.

Domy – Je toľko rozdielov medzi USA a Nemecku, že je ťažko urobiť jednoduché porovnanie ako jablká vo výklade. Oceňujem robustnejšiu konštrukciu používanú v Nemecku, ale stále by som zabila pre centrálnu A / C, ktorá tu neexistuje.

Autá – všeobecne skoro dvojnásobne drahšie (za to isté auto) spôsobené predovšetkým daní.

Veci, ktoré sú v Nemecku určite lacnejšie, sú –

Vyššie uvedené pivo

Zdravotná starostlivosť je v Nemecku mimoriadne lacnejšia – zaplatím asi 25 eur za môj predpis, ktorý je v USA približne 350 dolárov, návšteva v pohotovostnej službe, zašitie hlbokého roztrhnutia stála 80 eur. Môj syn mal škaredý pád a celkové náklady na ambulanciu, operáciu a 3 noci v nemocnici boli nižšie ako 3 000 €. Ortodoncia je porovnateľná v cene, zubné lekárstvo sa zdá byť trochu vyššie v Nemecku.

Telefóny / internet – zaplatím približne 80 € / mesiac celkom za 50Mbps DSL, 2 telefónne linky a  účet za telefóny pre 4 osoby

Verejné vysoké školy – oveľa lacnejšie v Nemecku, hoci vo všeobecnosti potrebujete plynulosť nemeckého jazyka na účasť (a bývanie v EÚ)

Vzhľadom na uvedené aj tak stále veľmi preferujem bývanie v Nemecku a pripisujú vyššie náklady na bývanie vyššej kvalite života na bezpečnejšom a zaujímavejším (pre mňa) kontinente.

Steve Snyder,

Hádam to rozprúdi diskusiu.

Malo by byť Slovensko súčasť „1 ligy“ EU integrácie?

— ĽubomirDrinka(@LubomirDrinka) 7. júla 2017

Teraz najčítanejšie