Denník N

Šach

Má sa krása obhajovať vlastným príbehom?

 

Včera by mala 80 rokov nádherná rodáčka z Oravy a moja starká Magdaléna, ktorá vo mne vedela prebudiť pocit pre zamyslenie sa nad vlastnou kritikou.

Denník SME pripomína z pera Ľ. Feldeka, že ešte o deň skôr by sa dožil 90tych narodenín básnik, vďaka ktorému sa o poézii na Slovensku ešte stále môžu napísať texty (napríklad aj odkázaný na D. Pastirčáka k téme Válek v .týždni), ktoré obstoja medzi aktuálnymi titulkami a neprodukujú nadrozmerné podnety.

Poéziu čítam pomerne málo… A tak, keď už, dokonca opakovane, ako jeho S hlavou v ohni na postoji v nedeľu a v pondelok tento týždeň, tak to už je chvíľa.

Fascinuje ma, ako dokázal človek s miestami nespochybniteľne brilantným štýlom publikovať Jesennú lásku, ako sa z tohto mohol stať jeden z národných (a jeho veľ)hitov, ako sa s týmto úspechom predsa stále aj ja trochu vyrovnávam… Považujem ju za príklad balíka chýb. Napriek nehe, ktorou v literatúre vedia oplývať práve muži.

Človek je sám sebe najtvrdší sudca.

 

*

Presnosť klame.

Častejšie varíme

bez majoránky.

 

Svitáme pred Svetlom.

Prijali by sme tieň

a zákon o sviežení.

 

Nad nami dvor

s jedným padlým mostom

vráti nás za sebou.

*

 

 

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Život nie je poézia, ale bez nej by to nebol život. Kvalita stúpa z hĺbky. Ponúka možnosti, ako mať uvoľnené ruky, keď musíme držať nejaké tie prirodzené opraty. Ukazuje na formy a je na nás, aký čas si doprajeme hľadaním pokoja za nimi. Z menej známych stránok odporúčam www.ostium.sk.