Denník N

Náš milý Milan Rastislav

Píšem Vám napriek tomu, že ste dnes priamo nemohli osláviť svoje stotridsiate siedme narodeniny medzi nami. Vnorili ste sa do vesmíru s hľadaním súradníc svojej duše len po viac ako štvrtine vám prideleného pozemského času. A tak málo o Vás stále vieme, tak veľmi si Vás niektorí prisvojujú.

Narodili ste sa ako šieste dieťa evanjelického farára a dožili sa dospelého veku. Pritom ste verili vo vývoj vedy ako toho, čo je pre spoločenstvo prospešné.

Václav Havel o Vás povedal, že ste boli kozmopolitom, ktorý bol pevne zviazaný so svojou zemou a vždy bol hrdým Slovákom.

Tieto zdanlivé paradoxy sú úžasné práve v tom, že sú svedectvom, akým plným človekom ste boli. Človekom, ktorý si nedokázal za cenu nečinnosti kúpiť život, ale stále chcel žiť tu a teraz. Nečakať na niekoho alebo niečo, čo prinesie riešenie, pretože nedokážeme mať vplyv na tisíce faktorov, ktoré udalosti tvoria. Či to bola choroba alebo vojna, vždy je dôležitá naša vytrvalosť a pevné predsavzatie.

Podľa F. X. Šaldu ste neustále vreli, neustále kypeli plánmi, podnetmi, neustále pracovala vaša obraznosť. Či to boli cesty okolo sveta, výstupy na Mont Blanc, pozorovanie zatmenia Slnka na ostrove Vava’u, kde sú dodnes dva pylóny, ktoré ste kvôli pozorovaniam postavili a museli si priniesť vlastný cement na výstavbu po trojmesačnej ceste loďou. A možno bol aj prvým slovenským surferom.

Veľmi by som Vás chcel spoznať osobne. Ako človeka, nie neustále vytváraný mýtus. Poznať vaše skutočné názory i na dnešnú dobu, keď sa svet javí ako zložité miesto také, aké bolo vždy. Tak málo o Vás ako o človeku vieme, veď koľko ľudí vôbec videlo film z roku 1935? Organizujú sa oslavy pri Bradle, navštevujeme rodný dom v Košariskách. Možno mnohí pôjdeme aj na divadelnú inscenáciu. Ale nestačí si človeka, čo žil plným, hodnotným životom, len raz za čas pripomínať. Taký mladý národ, ktorý sa stretáva so svojimi výzvami a sebavedomím, by tak veľmi potreboval učiť sa od človeka, ktorý kráčal energicky, vedomý si svojho cieľa. Aspoň by sme sa neustále nevyhovárali na ten neprajný osud.

Píšem Vám ale, aby ste sa o nás nebáli. Musíme len viac veriť, ešte viac pracovať a učiť pracovať aj iných, navzájom sa milovať napriek všetkým našim chybám. Prekážky treba rozbiť a nie sa im poddávať.(kliknutím si môžete pozrieť hodnotnú reláciu o M. R. Štefánikovi na Historie.cz)

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk.