Denník N

Týždeň v reklame: Odíďte zo Slovenska! vyzýva nová kampaň (plus policajné plagáty, Kiskova záštita nad dobrom a grafika v SNG)

Predpokladám, že výzva aby ľudia odišli zo Slovenska, sa neskôr bude snažiť obrátiť na niečo úplne iné. Som trochu skeptický, či sa to naozaj podarí.

Preč zo Slovenska

To je názov pravdepodobne teasingovej kampane, ktorá sa objavila pred týždňom. Videá niekoľkých Sloveniek a Slovákov žijúcich či študujúcich v zahraničí „doslova zaplavili internet“ (ako sa zvykne hovoriť v prihláškach na kreatívne súťaže,).

Predpokladám, že autori majú po tomto teasingu pripravenú aj pointu, tipujem, že s presne opačným posolstvom. Mám ale obavu, aby toto nedopadlo tak, jak snaha šíriť hoax o Rómoch medzi Kotlebouce a tešiť sa z toho, že sa na to chytili.

Najväčšia výzva takejto teasingovej komunikácie je totiž doručiť to skutočne chcené posolstvo. Prvá časť má zaujať, nalákať, vzbudiť zvedavosť. A potom by mala prísť pointa, ktorá dopovie príbeh, prípadne odhalí, že haha, sme vás nachytali a doručí ľuďom informáciu, ktorú autor a zadávateľ takejto komunikácie doručiť chcel. No a problém nastane, keď sa to nestane. Ak sa k ľuďom pointa nedostane, žijú len z tou prvou informáciou. A to sa podľa mňa stalo pri hoaxe o Rómoch z vymyslenej obce, v ktorom bola simulovaná situácia v Banskobystrickej župe. Kotleby si zanadávali na Rómov a som presvedčený o tom, že iba časť z nich (dúfajme, že čo najväčšia) zistila, že to bola nachytávka, hoax, lož. A teda čo si odniesli tí, čo neodčítali pointu/otočku? Že fuj Rómovia, aha ako zneužívajú systém – teda presný opak toho, o čo autorovi išlo. Podobne to môže dopadnúť aj s kampaňou Preč zo Slovenska. Ideálny teasing by totiž nemal šíriť presne opačný mesidž jak fáza „odhalenia“ a tá by mala byť teda sakra prekvapivá, nečakaná a silnejšia než teasing. Držím palce,)

Ideme šíriť dobro po celom svete

Vymyslel som si takú aktivitku, že vytvorím medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní. Volá sa Goodeas a jej cieľom je zozbierať tie najlepšie komunikačné a marketingové nápady z celého sveta a ponúknuť ich neziskovkám na adaptáciu. Čiže keď napríklad bude nejaká rumunská neziskovka chcieť kampaň napríklad na darovanie krvi, kukne do našej databázy, že aké kampane realizovali na túto tému v Brazílii, Nórku či Japonsku, vyberie si tú, ktorá sa jej najviac hodí a zadaptuje si ju. Vďaka našim partnerským reklamným asociáciám a súťažiam prevažne z Európy máme k dispozícii super kampane a vďaka celosvetovej asociácii reklamných právnikov vieme vyriešiť licenčné veci vo viac ako 60tich krajinách! Celé to spustíme už čoskoro. No a najnovšia správa je, že záštitu nad týmto projektom prevzal prezident SR Andrej Kiska. Myslím, že môže byť.

Petra Švorcová, viceprezidentka Goodeas, pán prezident a ja (zľava).

Rob grafiku normálne!

Keďže som stratil všetky doklady, musel som ísť na políciu. Nečakal som, že na korkovej nástenke uvidím toto:

Chvíľu mi trvalo, kým som prečítal hedlajn týchto plagátikov: „Správaj sa normálne“. Nenormálne zalomený vo Word Painte asi. Inak nenapadlo mi, že zábavná pyrotechnika bude na mňa hovoriť v prvej osobe: „Kedy ma môžeš odpáliť?“. Najviac ma pobavilo ako hedlajn série vizuálov sadol na poslednom obrázku. Heh.

Okrem lepšieho grafika alebo agentúry, by polícia potrebovala aj nejaké administratívne posily, alebo menšiu byrokraciu. Aj ma zamrzelo koľko roboty má chalan kvôli takej blbosti ako strata mojich dokladov, ale bolo super, že sa správal normálne.

Myslite na svoj vlastný priestor už dnes

V našej reklamnej agentúre Respect APP vznikla séria vizuálov pre Pvú stavebnú sporiteľňu, ktorá vyzýva potenciálnych klientov, aby už teraz mysleli na svoj budúci priestor. S využitím insightu zo spolužitia so spolubývajúcimi, či rodičmi, moji kolegovia vytvorili vizuál chladničky, uterákov a topánkovníka (ževraj to je spisovný ekvivalent českého botníka).

Drsná škola v SNG

V ostatnom Týždni v reklame som som písal o holandskej grafike a ich múzeu – teraz som bol na výstave mojej generácie grafikov v Slovenskej národnej galérii s názvom Drsná škola. Výstava prác Erika Bindera, Jana Čumlivského, Emila Drličiaka, Pala Čejku, Juraja Horvátha a Tomáša Klepocha ma veľmi bavila.

Odvážny kurátorský prístup podčiarkol ich diela a som bol na SNG naozaj hrdý, že dovolili pre mňa absolútne nečakanú vec: vyryť názov výstavy priamo do parketov výstavnej siene. Drsné. Treba vidieť. A dosť ma teší SNG aj takýmito graficky vymakanými detailami:

Pozrite aj môj minulý Týždeň v reklame: Čo urobia sponzori, ak Tóth naozaj dopoval? (plus Čekovského grimasy a najlepšia holandská reklama ever) a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete veľa super (alebo zlých) reklám.

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency