Denník N

Ficov recept na uhorku? Jahnátek!

Letné zasadnutie vlády na druhý pokus vyšlo a Robert Fico naplno využil uhorkovú sezónu. Vymenovanie Ľubomíra Jahnátka za šéfa ÚRSO, ktoré by za iných okolností zarezonovalo vo všetkých médiách a bolo by pod drobnohľadom najmä odborníkov na energetiku, takmer zaniklo. Do programu vlády dali bod tesne pred rokovaním, materiál nebol sprístupnený a o výsledku informoval premiér bez možností dodatočných otázok.

Robert Fico akoby toto zásadné rozhodnutie, ktoré bude zrejme až do roku 2023 výrazne ovplyvňovať peňaženky domácností aj ostatných spotrebiteľov energií, chcel čo najviac zamaskovať. Tento ďalší škandál v slovenskej energetike nám však následne dostatočne objasnil minister dopravy Árpád Érsek. Potvrdil to, na čo už týždne upozorňujeme – že Ľubomír Jahnátek nie je žiaden nezávislý nominant ale primitívny politický obchod.

A tak kým slovenská energetika po predošlých politických zásahoch Roberta Fica do nezávislosti jej regulácie stála na okraji priepasti ovplyvňovania, netransparentnosti, klientelizmu a korupcie, po letnom rozhodnutí vlády o novom šéfovi regulačného úradu do tejto priepasti skočila po hlave. Hlava nás z toho však bude bolieť všetkých.

Čo bude teda priamym následkom toho, že na nezávislom úrade bude šéfovať politický nominant? Na jednej strane to budú stabilné – presnejšie stabilne vysoké ceny energií. Minimálne to tak bude v prípade poplatkov za distribúciu a prenos, ktoré tvoria napríklad pri elektrine dve tretiny z jej ceny. A práve tieto by mohli byť už dnes výrazne nižšie. Ale to by Robert Fico nemohol rozdávať vratky za plyn, či vďaka reguláciou nadhodnoteným ziskom štátnych a pološtátnych energetických spoločností si látať štátny rozpočet. Na strane druhej to bude politická korupcia pred voľbami, keď sa stabilne vysoké ceny energií na chvíľu znížia a potom príde potopa. Tak ako sme toho boli svedkami aj začiatkom tohto roka.

Celkovo platby za energie pritom tvoria 15 až 20% z výdavkov slovenských domácností, čo je jeden z najvyšších podielov v rámci krajín EÚ. O takto významnej položke sa jednoducho nemôže rozhodovať podľa potrieb politikov, ale naopak podľa vývoja trhu a možností odberateľov.

Za stranu SaS sme pre vyššie uvedené dôvody podali podnet na Európsku komisiu, v ktorom sme kritizovali zasahovanie ministerstva a vlády do nezávislosti regulácie. Taktiež sme ešte pred prvým júlovým zrušeným zasadnutím vlády zaslali otvorený list všetkým jej členom, aby pre nesplnenie zákonných predpokladov Ľubomíra Jahnátka na post predsedu ÚRSO nemenovali.

Ako sa však ukázalo, navodzovanie dojmu politickej jednoty má pre strany vládnej koalície prednosť pred zákonom a zdravým rozumom. Pokiaľ je najlepším kandidátom na najdôležitejší energetický post v krajine makromolekulárny chemik, bez praxe v energetike, záujmu o problematiku, znalosti jazykov, ktorý navyše sám v minulosti verejne priznal, že o tento post nestojí, opäť to iba svedčí o ideovej a personálnej vyprázdnenosti tejto vlády, s ktorou si žiaden relevantný odborník prsty špiniť nebude. Žiaľ, doplatíme na to my všetci a to doslovne – cez vysoké ceny energií.

Teraz najčítanejšie

Karol Galek

Od roku 2004 sa profesijne venujem energetike a všetkému, čo s energiou, jej výrobou a úsporami súvisí. Od parlamentných volieb v roku 2016 som vašim zástupcom v NRSR za stranu SaS a súčasne členom výboru pre hospodárske záležitosti. Podľa hesla - za menej politiky v energetike - sa snažím dosiahnuť nízke a spravodlivé ceny energií pre všetkých.