BLOG
Stano Mičev
Stano Mičev
5 725

Po Kotlebovi ostáva spúšť

Banskobystrický kraj je v plnej izolácii. Odtrhnutý od reality a odtrhnutý od komunikácie s úrovňami riadenia, s ktorými sa dá nájsť riešenie.

Predchádzajúce letné týždne som venoval dennodenne stretnutiam so starostami a občanmi v jednotlivých okresoch nášho kraja. Ich pohľad na riadenie  Banskobystrickej župy v prospech rozvoja kraja sa zásadne odlišuje od toho, čo Kotlebova stranícka mašinéria v skutočnosti robí. Nepoviem tajomstvo, že viac dôverujem starostom a občanom ako tlačovým správam Úradu BBSK. Tieto desiatky stretnutí ma presvedčili o jednej veci. Ďalšie štyri roky „predsedovania Kotlebu“ poškodia tomuto kraju pravdepodobne nenávratne.

Z množstva podnetov vyberám tri oblasti, na ktoré súčasný župan rezignoval úplne a ich odkladanie nás posúva do momentu, kedy budú ťažko riešiteľné.

Sociálna situácia

Viaceré južné okresy  banskobystrického kraja sú v smrtiacej špirále nezamestnanosti, „čiernej“ a nízko ohodnotenej práce, čo  núti našich ľudí odchádzať za prácou do zahraničia. Výsledkom sú rozbité rodiny a ľudia, ktorí sú obeťou úžerníkov a nebankoviek. Budeme čakať  ďalšie štyri roky až sa definitívne odsťahujú do zahraničia úplne všetci?

Ďalšou charakteristikou našich okresov je pracujúca chudoba. Nie je možné žiť v kraji, kde človek, pracujúci 12 hodín denne, si nezarobí na dôstojné živobytie. Pracujúca chudoba sa dá v našom kraji stretnúť ako v podnikoch, tak v školách, či na úradoch.

Zdravotníctvo

Obvodní lekári v kraji patria medzi najstarších na Slovensku. Počas niekoľkých rokov bude väčšina z nich na dôchodku a dostupnosť základnej zdravotnej starostlivosti bude omnoho komplikovanejšia. Rovnaká nóta platí o špecialistoch, ktorí sú nerovnomerne rozmiestnení po celom kraji. Krupina dnes nemá očného lekára a spádovou oblasťou sa stáva Zvolen.  Veľmi citlivou témou je systém likvidácie lekárskej pohotovostnej služby, napríklad Detvy, Hriňovej, Dudiniec, Hnúšte. Úrad BBSK môže v spolupráci s obcami a okresmi logicky tlačiť a riešiť vzniknutú situáciu. Ale nekoná. A tak riskuje situáciu, že pre nedostupnosť „raz ráno“ dôjde k tragédii.

Regionálny rozvoj

Za posledné štyri roky Kotleba rezignoval na komunikáciu so starostami. Prestal ich vnímať ako partnerov do diskusie s dostatočnou vážnosťou argumentov. Zrejme nárast arogancie moci. Neexistuje relevantný koncept regionálneho rozvoja so zoznamom prioritných investícií ani dlhodobé plánovanie a vízia. Chátrajúci majetok bez investícií sa stane nášľapnou mínou pre nové vedenie kraja. Rovnako dotácie sa strácajú v neinvestičných a nerozvojových projektoch.

Je obyčajným hazardom tvrdo ignorovať kompetencie, ktoré má aktuálne vedenie BBSK  k dispozícii a môže ich plne využívať. Školy bez investícií budú čoskoro témou statikov. Mosty bez údržby budú so zákonom nezlučiteľným rizikom.  Hazard so zdravým a rýchlou pomocou neakceptovateľným  stavom u každého osobne.

Banskobystrický kraj je v plnej izolácii. Odtrhnutý od reality, odtrhnutý od komunikácie s úrovňami riadenia, s ktorými sa  dá nájsť riešenie. Na čele s predsedom, ktorému sa mnohí zdráhajú podať ruku, a ktorý sa predovšetkým venuje budovaniu svojho imidžu s výraznými prvkami fašizmu.

Z tohto začarovaného kruhu vedie jediná cesta – v novembrových voľbách Kotlebu vymeniť a do exekutívnej funkcie ho UŽ NIKDY VIAC nepustiť.

Stano Mičev

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Vyštudoval som Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici aprobáciu slovenský jazyk - história. Pracoval som v Múzeu SNP, ako živnostník, na Ministerstve kultúry SR a teraz ako GR Múzea SNP. Ako historik sa venujem 2. svetovej vojne. Rozhodol som sa kandidovať na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Blogy

|