Denník N

Týždeň v reklame: O nerovnosti žien v športe (plus staromódne reklamy, interaktívne grafy a tip na výstavu)

Vedeli ste, že ženy zarábajú menej nielen v biznise ale aj v športe? A ozaj, nechoďte preč, zostaňte na Slovensku.

Kampaň Preč zo Slovenska chcela vlastne povedať, že zostaňte

Minulý týždeň som písal o kampani Preč zo Slovenska, ktorá v teasingovej fáze prezentovala dôvody, prečo je dobré odísť. Nuž, a ako som predpokladal, prišla „pointa“ v presne opačnom duchu: 10 dôvodov, prečo zostať… Žiadne prekvapenie sa teda nekonalo a veľké odhalenie dopĺňajú motivačné videá s ľuďmi, ktorí vďaka Politickej akadémii vstúpili do politiky, ako napríklad táto najmladšia starostka:

Nerovná hra

V blogoch našej reklamnej agentúry Respect APP moji kolegovia píšu o kampaniach, ktoré ich zaujali.  Jakub Hanic, account executive, písal o nerovnosti medzi odmeňovaním žien a mužov v športe. Ženské športy sú podfinancované a v médiách sa im dostáva oveľa menší priestor. Pekne to ilustruje táto kampaň so športovými grafmi:

Investície do mužskej basketbalovej ligy (modrou) a do ženskej (ružovou).
Priestor, aký médiá dávajú mužskému a ženskému futbalu.
Turnaje s rôznymi odmenami pre mužov a ženy a turnaje s rovnakými odmenami.

Interaktívne grafy

Pri grafoch ešte chvíľu zostaneme. Bol som na workshope, ktorý zorganizovala Centire v spolupráci s Mladým psom. Čakal som viac kognitívnej vedy pri ich veciach, ale nevadí, lebo ma potešili ukážkami parádnych interaktívnych grafov. Pozriete si zábavnú mapu hmyzu v parkoch v Melbourne, alebo sa pohrajte s Interactive stories z Olymiády v Riu, ktoré prináša New York Times. Toto je super forma, ako odkomunikovať aj nudné fakty atraktívnym a hravým spôsobom.

Nech šije!

Výstava o histórii slovenskej módy v SNG obsahuje okrem reálnych odevov a dobových fashion fotiek a editoriálov aj dosť veľa plagátov a starých reklám.

Najviac ma pobavila fotka tohto hrdého kaderníka, ktorý vyzerá jak zo Sorentinových filmov. Inak všetci na tej fotke sa tvária dokonale.

Šilleho error

V Kunsthalle na Námestí SNP je zas super výstava môjho kamaráta z Rožňavy, Erika Šilleho, ktorej kurátorom je ďalší super maliar Laco Teren. Nemá to nič spoločné s reklamou, ale veľmi pôsobivé veci sú to. Ak vás aspoň trochu zaujíma vizuálno, toto treba vidieť naživo.

Uvidíte veľké olejomaľby, miniatúrne priestorové inštalácie ale aj kostol na prívesnom vozíku. Mňa bavili veľmi Erikove kresbičky.

PS: minulý týždeň som veľa rozprával pre Sketcher – ak sa vám chce, prečítajte si rozhovor o reklame, filmoch, organizácii práce a priorít či o charite tu. Enjoy.

Pozrite aj môj minulý Týždeň v reklame: Odíďte zo Slovenska! vyzýva nová kampaň (plus policajné plagáty, Kiskova záštita nad dobrom a grafika v SNG) a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete veľa super (alebo zlých) reklám.

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency