Denník N

Materská ako príležitosť k rozbehnutiu novej kariéry

Využívanie svojho potenciálu v práci nie je samozrejmosťou. Kedy je u žien príležitosť na rozbehnutie vysnívanej kariéry? Čo tak materská dovolenka?

Objavenie a využívanie svojho potenciálu v práci nie je samozrejmosťou. Je to proces, ktorý môže trvať roky. Niektorí sa k tomu možno ani neodhodlajú. Kedy je u žien príležitosť na rozbehnutie novej kariéry s využitím svojho potenciálu? Čo tak materská dovolenka?

Už ste za polovicou materskej a začínate uvažovať, do akej práce sa vrátiť? Vaše zamestnanie pred odchodom na materskú nebolo až tak vysnívané a vlastne si už kvôli pracovným podmienkam neviete predstaviť váš návrat? Alebo sa nemáte kam vrátiť? Ako kariérová poradkyňa na materskej tvrdím, že materská je ideálnym obdobím na rozbehnutie novej kariéry. Tak prečo to nevyužiť!

Kto hľadá čas pre seba, určite ho nájde.

Áno práca okolo Vášho dieťaťa je na 12 hodinový úväzok s jednou obednou prestávkou. Popri tom navariť, upratať a nechať si čas na partnera. Asi by sa to nemalo nazývať „dovolenkou“. No a kde je čas, ktorý by ste využili iba pre seba? Keď ste si však dokázali zosúladiť čas na všetky materské radosti a povinnosti, toto by mala byť hračka. Vaše dieťa je predsa čoraz samostatnejšie a prespí takmer celú noc. Prežije to, keď Vás nebude mať chvíľu pri sebe. Vie ho postrážiť babka, kamoška alebo suseda s deťmi.  Váš partner tiež potrebuje priestor na samostatné trávenie času s ratolesťou. Tak už poslúchnite svoj vnútorný hlas, ktorý hovorí „sprav niečo pre seba a objav svoj skrytý potenciál pre budúcu prácu“. Najdôležitejšie je začať. Začnite aspoň hodinou do týždňa.

Objavte svoj skrytý potenciál

O tom, že každá matka je výnimočná s dávkou istého talentu niet pochýb. Každá z nás by sa mala zamyslieť na tým, kto som a čo ma v živote skutočne baví. Skúste hľadať odpovede na otázky:

Ktoré vlastnosti by na vás vyzdvihli ľudia vo vašom okolí?

Ako by ste sa opísali?

Akej aktivite ste sa v detstve venovali s nadšením?

Pri akej činnosti strácate pojem o čase?

Čo môže byť užitočné pre ostatných z toho, čo viem?

V čom sa Vám podarilo dosiahnuť úspech?

Dôležitá je podpora Vašich blízkych, rozprávajte sa s nimi o tom. Ak máte pocit, že by Vám pomohlo mať človeka, ktorý by Vás systematicky sprevádzal na ceste pri hľadaní svojho potenciálu a budúceho povolania, oslovte kariérového poradcu (Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry). A inak nie ste sama, ktorá sa zamýšľa nad svojim budúcim smerovaním. Nájdite si vo Vašom okolí workshop kariérového poradenstva, ktorý Vám pomôže naštartovať vaše predstavy k rozbehnutiu novej kariéry.

Teraz najčítanejšie

Michaela Valicová

Som kariérna poradkyňa zo stredného Slovenska a moja práca je pre mňa životným poslaním. Venujem sa individuálnemu a skupinovému zážitkovému poradenstvu so zameraním na kariérové smerovanie. Pomáham ľuďom odhaliť ich skrytý potenciál, sprevádzam ich pri voľbe študijného zamerania, povolania, v ktorom nájdu uplatnenie, motiváciu a radosť.