Denník N

Kostarika, Zéland, Cyprus verzus Spišská, Trebišov, Bystrica a Zvolen

Partia šikovných Kostaričanov stavajúca naše diaľnice, podnikaví Cyperčania či novozélandské firmy vyslovene zamerané na podnikanie u nás, v raji podnikania – na Slovensku. Áno, sú tu zmrdi, ktorí sa nehanbia okradnúť polovicu Slovenska. No nemali by sme zabúdať ani na tú druhú stranu barikády.

Práve som sa vrátil z odovzdávania cien Via Bona 2014. Ceny za zodpovedné podnikanie si prevzali firmy, ktoré slovami Miša Meška chcú vytvárať viac hodnoty ako iba zisk. A nie, neboli to iba veľké zahraničné korporácie a ani čisto bratislavské spoločnosti.

Ceny vyhral najväčší zamestnávateľ v Spišskej Novej Vsi, spracovateľ odpadu zo Zvolena, ale aj špedičná firma z Trebišova, či môj obľúbený Ján Lunter z bystrického Alfa Bio, o ktorom sme natočili aj túto #fer časť.

Naše regióny a menšie mestá potrebujú takéto príklady ako soľ a je úžasné vidieť, koľko tam tých správnych firiem je už teraz. Okrem toho bola viac ako tretina nominovaných firiem vlastnená Slovákmi! Často mi vyčítajú, že žijem vo svojej bubline, ale ja som si aj po včerajšku stále istý, že na Slovensku je viac tých normálnych. Tých správnych a dobrých. Ešte to síce bude chvíľu trvať, ale bude dobre.

Vážení páni Dlhý, Široký či Bystrozraký, chcem vám čo najúprimnejšie zapriať:

Zadrhnite sa s tými peniazmi, vy nenažrané hamížne svine. Aj tak si ich neužijete. Svet ako ho za môj krátky život poznám ja funguje tak, že čo si si neodrobil si neužiješ a čo rýchlo prišlo rovnako rýchlo aj odíde.

Z krátkodobého hľadiska sa smutnému a osamelému človeku asi sedí lepšie v Masserati ako v Škode Rapid, ale z toho dlhodobého je to vlastne úplne jedno.

Anka a Nadácia Pontis, klobúk dolu!

Teraz najčítanejšie