Denník N

Kalábria

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

História, geografia a jedinečná kuchyňa tejto nádhernej časti Talianska.

Kalábria je región južného Talianska. Smeruje na sever a hraničí s Basilicatou, na východ s Jónskym morom a na západ s Tyrhénskym morom. Pokiaľ ide o zrodenie tohto regiónu, rovnako ako so všetkými ostatnými časťami Talianska, ak by sme o tom mali rozprávať celý príbeh, nestačil by nám ani celý deň. Musím teda aspoň spomenúť , že keď Gréci odišli, tak táto krajina juhu bola skutočne mimoriadne dôležitá. Keď Gréci pristáli na kalábrijských pobrežiach, zmiešali sa s ostatnými domorodými obyvateľmi a v nasledujúcich storočiach vyústili do extrémne rozkvitajúcej grécko-talianskej kultúry. Gréci založili prosperujúce kolónie, tak nádherné, aby získali meno „Magna Grecia“ ktoré prekonalo v niektorých prípadoch ich vlasť a to samotné Grécko.

Kalábria bola vždy pamätaná a hlavne v dávnych dobách ako krajina vojen, v skutočnosti po tom, čo po Grékoch pricestovali Rimania. Táto historická skutočnosť mohla byť ako ďalší zásadný míľnik v tomto regióne a to s pádom Rímskej ríše Západu. Kalábria bola však zničená Gotickými vojnami. Následne sa tento taliansky podchod stratil v dôsledku Lombardskej invázie a byzantský národ na juhu stratil väčšinu Talianska vrátane časti severnej Kalábrie. Táto oblasť bola potom prirodzene získaná späť a už nie je rozdelená našim fantastickým talianskym polostrovom.

V dnešnej dobe prináša tak veľa rôznych tradícií, ktoré spájajú všetkých a táto krajina bola v minulosti a stále je krajinou „chilli“. V skutočnosti je tento výrobok bezkonkurenčnej kvality s ohľadom na zvyšok Talianska je známy po celom svete. Nájdeme ho v toľkých produktoch tejto oblasti, ako je svätý olej, ktorý nie je nič iné ako korenistý olej získaný maceráciou chilli papričiek v oleji. Nazýva sa to svätý olej práve kvôli dôležitosti, ktorú „calabresi“,  teda ľudia Kalábrie dali chilli a všetkým prípravám na jeho použitie. Používajú ju s posvätnosťou a nachádza sa prakticky vo všetkých receptoch.

Ďalšou pozoruhodnou kombináciou, pretože je známa po celom Taliansku je „Fileja con nduja“, zmes miestnych cestovín a salámového produktu vynikajúcej pikantnej kvality. Fileja je typom cestovín typických pre Kalábriu, kde sa používa aj názov makarón. Cesto sa vyrába jednoducho mäkkou pšeničnou múkou, krupicou tvrdej pšenice, soľou a vodou. Nduja je na druhej strane saláma s pôvodom v tejto oblasti, je to druh mäkkej nátierkovej salámy. Tiež by som povedal, že sa robí s údenou chuťou, ktorá je vhodná na aromatizovanie omáčok, ale je tiež veľmi dobrá len ako nátierka na kúsok chleba.

Ďalší medzinárodne známy produkt je tiež červená cibuľka „tropea“. Cibuľový šalát „Insalata di cipole alla Tropeana“ je typickým šalátom, ktorý nájdete, ak máte možnosť vyskúšať si piknik v meste Tropea a jeho okolí. Samozrejme hlavnou ingredienciou tohto receptu je cibuľa, ktorá musí byť originálom Tropea. Ak používate skutočnú cibuľu Tropea, hneď si všimnete, že nebudete potrebovať ochucovať, lebo je takmer sladká aj surová. Ak použijete inú červenú cibuľu, budete ju musieť umyť alebo použiť cukor.

Samozrejme, sú to len niektoré poklady tejto krajiny, ale keďže sme to už spomenuli, myslím si, že je správne opísať túto nádhernú krajinu podrobnejšie z hľadiska cestovného ruchu. Miesta a pobrežia k návšteve tejto krajiny je nespočetné, ale pomenovať niektoré z najkrajších je Tropea, jedna z najobľúbenejších turistických destinácií na dovolenke v Kalábrii. Priťahuje nielen svoje očarujúce pláže, zátoky a útesy, ale aj historické centrum a jeho krásne pamiatky. Ak jeho očarujúce pláže a jej krásne pamiatky nestačia, tak určite Vás história mesta fascinuje a zvedie Vás. Zvedavosť o tejto krajine a jej zrodení sa zdá byť asi 500 rokov pred narodením mesta Rím, kolísky sveta „per eccellenza“. Medzi ďalšie najkrajšie pláže a mestá patria: Roccella Jonica, Riace Bova Marina, Palizzi, Marina di Gioiosa Ionica e Siderno, všetky v provincii „Reggio Calabria“.

Ak by sme si želali, mohli by sme stráviť veľa času hovoriť o tejto fantastickej krajine nazvanej „Losperone Italiano“ čo v preklade znamená „päta čižmy“. Ale myslím si, že je lepšie ju osobne navštíviť, pretože niektoré jej časti a vrelá kultúra regionálnych obyvateľov Kalábrie je jedinečné miesto a nemôže byť jednoducho opísané slovami, musia byť zažité osobne.

Teraz najčítanejšie

Luca Nucciarelli

Moja kariéra kuchára sa začala v talianskom Toskánsku, v mestečku Pitigliano, odkiaľ pochádzam. Prvé skúsenosti som naberal ešte ako študent počas letných prázdnin v reštaurácii mojej tety. Láska k vareniu ma dodnes neopustila, na svojich kuchárskych cestách svetom som v Anglicku stretol svoju lásku, ktorá ma priviedla na Slovensko. Dnes pre Vás varím v Martine a spolupracujem ako šéf ambasador v reštaurácie Orchidea vo Veľká Lomnica.