Denník N

Po poľnej ceste išiel na bicykli muž

Na štyroch rôznych miestach sa štyrom rôznym ľuďom stala nehoda, podvod, choroba a smrť. A dopadlo to úplne inak, ako by ste čakali.

Po poľnej ceste ide na bicykli mladý muž. Za ním jeho rodina. Zrazu sa oproti nim vyrúti auto. Naozaj na tomto mieste nemá auto čo robiť a tak mladý otec protestuje. Šofér auta, ani nie tak chlap ako chlapec, je dosť drzý a začne sa hádať. „Veď si kľudne zavolajte aj políciu“ odvráva. Vtom drzo sadne za volant a pohne sa. Zraní muža na bicykli. A tak príde na rad aj polícia. Aj by som kriticky písala o hlupákovi za volantom, ktorý sedí v služobnom aute a tak sa nezahráva len s niečím zdravím, ale aj so svojim pracovným miestom. Lenže nemôžem, lebo obeť tohto incidentu mi dala lekciu z milosrdenstva. Poškodený muž sa totiž rozhodol nepodať trestné oznámenie ale riešiť to dohovorom na mieste. Čiže druhá šanca. Ako z jeho rozprávania ďalej viem, potom ho kontaktoval zamestnávateľ pochabého mládenca, ospravedlnil sa a ponúkol finančný dar pre lepší pocit. A tu do hry vstupujeme my. Lebo cyklista nie je len férový chlap ale aj dobrák. Nechce peniaze, ale zamestnávateľ môže peniaze poslať na charitu do Dobrého anjela, nech niekomu pomôžu. A tak spoločne komunikujeme až po happyend, keď odškodné za mladícku drzosť uľahčí situáciu chlapčekovi aj mužovi chorým na rakovinu.

Príspevky na dobrú vec a charitu sa neraz dejú nezvyčajným spôsobom. Takým, kde sa niečo zlé mení na niečo dobré. Zapisujem si ich. Toto sú tie najzaujímavejšie za poslednú dobu.

2.

V nákupnom centre robia súťaž. Odfoť tovar, po ktorom tvoje srdce túži, zverejni fotografiu na facebooku s hashtagom a tá foto, ktorá získa najviac lajkov je aj víťaznou fotografiou pre získanie nákupnej poukážky. Súťaž má po mesiaci  troch víťazov, tak ako aj bolo plánované. Lenže dvaja získali lajky podvodom. Neviem to nazvať odborne, ale je to nejaký generátor lajkov, nalajkuje, čo len chcete. Manažment obchodného centra na to prišiel. Víťazov si zavolali na ocenenie a priamo na mieste im povedali, že ich nefér hru odhalili. Cenu nedostanú, ale môžu ju venovať na charitu.  Obaja samozrejme súhlasia. A tak sa opäť raz zlo mení na dobro a nefér človek dostáva lekciu.

3.

Predo mnou nehoda. Sanitka, hasiči, zlé to bude. Cesta je uzatvorená. Stojím. Zazvoní telefón. Mladý muž hovorí, že má rakovinu. Chystám sa mu vysvetliť, ako pomáhame. Lenže dnes to bude inak. Pomôcť chce on. V Martine je pomerne známy, svoju chorobu neskrýva, naopak – hovorí o nej verejne. Ľudia mu fandia a keď sa rozhodol, že vydá, pre seba a pre kamarátov básničky zo svojej mladosti, ukecali ho, aby to nespravil zadarmo, že si radi zaplatia. A tak má 1100 EUR. Pomoc chce posunúť ďalej. Polhodina v zápche dala priestor na dlhú debatu. Bol srdečný a odvážny. Občasný kašeľ na neho chcel prezradiť, že je chorý o čosi viac, ale on sa nedal. Peniaze venoval rodine v Dobrom anjelovi, ktorá je tiež z Martina. Lebo pre neho je  komunita veľmi dôležitá. Takto si majú ľudia pomáhať. A dnes, pomedzi chemošky sa to chystá urobiť znova. Okrem toho, že sa stal mojim radcom pri jednej kampani a teda „skorokolegom“. Už sa len vyliečiť, Ľubo!

4.

Starec sa trmáca sanitkou do nemocnice. Oproti nemu sedáva dievčatko. Už sa stretli na neútešnom mieste na kolesách viackrát. Trmácať sa sanitkou, napríklad na chemoterapiu, je zabitá vec.  Nastúpite do vozidla, v ktorom sedí už pár ľudí. Cesta, ktorá by trvala inak hodinu, trvá sanitkou aj štyri. Zberný systém po mestách aj dedinách. Sem tam niekto zakašle, sem tam sa niekto na pokraji síl pozvracia, alebo odpadne.

Detičky, dospeláci aj dôchodcovia. Starec sa na to díva a najviac mu je ľúto malej slečny. Koľko má rokov? Možno osem. Chuderka. Rozmýšľa, ako by jej pomohol. O pár mesiacov, po pár stretnutiach, dostáva paradoxne smutnú príležitosť. Umiera. Na pohrebe nechce kvety, ale peniaze, ktoré by raz deťom, ako bola jeho malá spolucestujúca uľahčili život. Možno na benzín alebo opravu auta. A tak nám jeho deti po pohrebe napísali list a poslali príspevok za kvety. A my sme ich poslali presne tam, kam ich otec chcel. Do rodiny malého dievčatka. Možno to nebola spolucestujúca, ale pomohlo to určite.

Taký je ten náš svet. Smutnokrásny. Zlo a bolesť pretavené do dobra a nádeje. Netreba sa báť, treba veriť. Lebo svet môže byť naozaj aj fajn.

 

Teraz najčítanejšie