Denník N

Syndikát novinárov propaguje Zem a Vek

Nie som členom Slovenského syndikátu novinárov a poznám stovky novinárov z denníkov, televízií, rádií, agentúr. No o žiadnom neviem, že by bol členom tejto organizácie, ktorá si hovorí, že zastrešuje novinársku obec. Opäť však raz syndikát urobil niečo, z čoho viacerým novinárom padne sánka.

Syndikát najnovšie propaguje konšpiračný časopis Zem a Vek a naháňa ľudí na ich súkromnú akciu.

Informácia o tom, že Zem a Vek bude odovzdávať ceny v súkromnom podniku v centre Bratislavy, je medzi chystanými akciami na titulnej strane webu SSN. Zároveň Kancelária SSN rozposlala niektorým novinárom či členom syndikátu hromadnú pozvánku n túto akciu:

syndikat_pozvanka

 

zem_vek_pozvanka

Už sme si zvykli, že o syndikáte počujeme, len keď riešia vnútorné spory. No toto je iná kategória: časopis Zem a Vek nemá s klasickou novinárskou robotou nič spoločné. Ak s nimi spojí meno kaviareň, alebo knižnica, tak si poviem – netušia. Ale syndikát novinárov?

Zem a Vek zbiera po internete populárne konšpiračné teórie, ktoré majú potenciál sa rýchlo šíriť a funguje skôr ako dobre premyslený marketingový produkt zakladateľa Rostasa. Je nekritický k Rusku, za všetkým zlým vidí nepriateľov zo Západu, Židov, homosexuálov, zástupcov tretieho sektora, novinárov. Vytvára menné zoznamy nepriateľov, ktoré údajne škodia záujmom Slovenska, čo robia a robili nedemokratické režimy.

Odporúčam aj: Milý syndikát novinárov, socializmus sa dávno skončil

„Autori aj čitateľa časopisu Zem a Vek … sú manipulovateľní a ovládateľní prostredníctvom strachu. Ten strach pramení z nepoznaného, z problémov, ktorým nerozumejú a z ktorých nedokážu hľadať adekvátne východiská. Média ako Zem a Vek tento strach prehlbujú bez toho, že by dokázali ponúknuť reálne východiská. Prostredníctvom strachu je možné ovládať masu a zamerať jej nenávisť na určitý konkrétny terč, ktorým sú zväčša „tí iní“. Tu sa už bavíme o priamej hrozbe pre demokratický systém a občianske slobody,“ povedal pre priestori.sk Pavol Draxler, expert Európskej komisie v oblasti prevencie kriminality a terorizmu.

To, že práve syndikát novinárov promuje akciu Zem a Vek, je absurdné a hlúpe.

Ďalšie články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.