Denník N

Neymar 222

Z pohľadu Neymara je prestup do PSG správny krok.

Aktuálna téma v médiách je prestup brazílskej hviezdy z FCB do PSG. Táto kauza je naozaj mimoriadna z viacerých pohľadov. Mnoho názorov a komentárov už popísalo pozadie Neymarovho odchodu z FCB. Peniaze za prestup a hra druhých huslí popri Messim sa spomínajú v rôznych obmenách. Ide o peniaza a to nie je nič nové, podobné „zrady“ sa odohrali už viackrát. A čiastky za ktoré prestupovali Di Stefano a Figu, boli na danú dobú astronomické. Aj v astronómii sa dostávame stále ďalej a ďalej.

Jose Mourinho sa vyjadril skepticky, len sa mýli v tom, že problém nie je suma. Podľa neho sú problémom  dôsledky.  Zabudol na to, že aj do mužstiev, ktoré viedol nakupovali hráčov za stovky miliónov EUR. Paul Pogba, prišiel do United za cca. 105 mil. eur, zarába týždenne 220.000 libier (256-tisíc eur). Mohli by sme povedať, že suma za Neymara je dôsledkom vysokej ceny pri nákupe Pogbu? A čo keby sme sa spýtali Murinha: Či jeho zárobok 77 miliónov eur ročne nie je problém? Či to  nedvíha platy aj iným trénerom? Či nákup nových hráčov MU za cca 300 milión eur nedvíha sumy nákupov aj do iných mužstiev?

Sumy 104 miliónov, 222 miliónov aj plat 77 miliónov ročne problémom rozhodne sú! Žiaden hráč ani tréner nemá takú hodnotu! Na to nie je potrebné  robiť žiadne štúdie (napríklad [1]). Umelo vyvolaná glorifikácia je chorobou futbalu aj chorobou ľudí – fanúšikov, ktorí to zaplatia nákupom bezcenností s nápisom alebo obrazom modly. Hodnotou je to čo musíme chrániť. Aby sme mohli hráča chrániť museli by sme ho nechať v trezore. Hráč však musí hrať a vrátiť investíciu. Môže sa však zraniť jeho a hodnota je stratená aj keď je poistený. Tréner musí tiež dokazovať že je „Special One“. Vyplatené sumy a investície zaväzujú a budú kameňom úrazu Neymara aj Murinha. Bude sa od nich vyžadovať splnenie tých najvyšších cieľov! Víťazstvo v domácej lige sa bude považovať za nutnosť. Čo zrejme bude jednoduchšie pre PSG. Murinhov MU bude mať v „Premier League“ silných konkurentov. MU aj PSG budú mať silných protivníkov v lige majstrov. Víťazstvo v medzinárodných súťažiach bude hlavným cieľom pre oboch. Je skôr pravdepodobné, že PSG ani MU výsledky k úplnej spokojnosti nedosiahnu. Svojim správaním motivujú súperov. Neymar má tendenciu často padať a vynucovať si „prifilmovaním“ zásah rozhodcu. Mourinho je kontroverznou povahou známy. Svojim správaním motivujú súperov, provokujú rozhodcov a divákov. Určite uvidíme vynikajúcu tvorivosť a akcie Neymara v drese PSG. Aj výkony MU budú na vysokej úrovni, veď sú tam vynikajúci hráči a tréner. Dosiahnuť na vrchol vo forme víťazstva v lige majstrov sa im však sotva podarí. Prekážkou budú nielen najväčší konkurenti, ale aj mužstvá s Murinhovou koncepciou založenou na defenzíve a protiútokoch.

Z pohľadu Neymara je prestup do PSG správny krok. Kto by nebral ponuku, ktorá sa neodmieta? Akú okolnosť by sme mu navrhli, aby ponuku odmietol.  Okrem peňazí je tu aj fakt, že v Barcelone pri hre bral ohľad na Messiho. Pri jeho začiatkoch v FCB bolo evidentné ako hľadá Messiho, niekedy aj v prípade Messiho horšej pozícii. Nedovolil si využiť náznak prihrávky na Messiho a urobiť samostatnú akciu. Táto závislosť postupne klesala, ale nezbavil sa jej úplne. Koncepcia hry Barcelony počas účinkovania trénera Lui Enrica stagnovala a mužstvo ustúpilo s vrcholu. Vynikajúce schopnosti hráčov držali mužstvo, ale zlyhania boli dielom nielen slabých výkonov mužstva, ale aj absenciou nasadenia správnych taktických úloh v kritických zápasoch. V Barcelone budú musieť nájsť koncepciu hry bez Neymara. Jeho odchod je strata, ale môže iniciovať presadenie novej koncepcie. V Paríži budú tiež upravovať koncepciu. Taký individualista, akým Neymar je, musí zaujať dominantné postavenie, ale aj zapadnúť tak, aby sa ostatní hráči nespoliehali len na jeho riešenia. Ak v PSG nedokážu ostatní hráči využiť to, že na Neymara sa sústredí pozornosť súperov očakávania sa nesplnia.

Možno sme znechutení konzumnou tendenciou, astronomickými sumami za prestupy a platmi v súčasnom futbale, ale svojim dielom prispievame k tejto tendencii. Nevieme sa zbaviť závislosti na futbale, čítame o ňom, píšeme o ňom, hovoríme o ňom, sledujeme ho aj keď vieme, že je posunutý do neetickej polohy.

 

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170731095413.htm

Teraz najčítanejšie

Pavol Daučík

Moje články sú o futbale. Nie som fanúšik. Som chemik a (ex)futbalový tréner II. triedy s neplatnou licenciou. Píšem keď musím a mám čas.