BLOG
Soňa Gaborčáková
Soňa Gaborčáková
2 709

Počet živonarodených detí s vrodenou chybou za posledných 10 rokov narastá

Mojou oblasťou, ktorej sa venujem v NRSR je dlhodobá starostlivosť o deti a ľudí so zdravotným znevýhodnením, keďže v nej pôsobím 20 rokov. Parlamentný inštitút na základe mojej žiadosti spracoval informácie ako je to s počtom detí s vrodenou chorobou.

Ilustračný obrázok

Vývoj za posledných 10 rokov dokazuje, že detí s vrodenými chybami sa rodí čoraz viac. Zatiaľ čo sa v roku 2005 narodilo na Slovenku s vrodenou chybou 1 377 detí, v roku 2015 sa ich počet približoval k číslu 2 000. Najčastejšou chybou bola vrodená choroba obehovej sústavy, ktorú diagnostikovali až 38 %, t.j. 750 novorodeniatkam. Z toho vyplýva, že na 1 000 narodených detí pripadá 13,5 práve s touto vrodenou chybou. Narastajúci počet a nenastavený systém riešenia ma presvedčil, že tu niečo nehraje.

Vnímam, že rodiny s deťmi s vrodenými chybami častokrát vyhľadávajú pomoc u odborníkov v zahraničí. Dôvodom je, že sa na Slovensku sa napríklad konkrétny typ operácie nerobí, prípadne ho poisťovne nepreplácajú alebo chýbajú potrebné zdravotnícke prístroje. Medializované osudy takýchto rodín a rôzne výzvy či zbierky na získanie dostatku financií ma nútili pátrať po dôvodoch. Ministerstvo zdravotníctva SR som požiadala informácie o počte vykonaných operácii, ktoré postúpili deti do 6. roku života u nás alebo v zahraničí. Výsledkom pátrania a dožiadania bolo, že Ministerstvo zdravotníctva SR tieto informácie neeviduje a máme sa obrátiť na zdravotné poisťovne. Ich odpoveďou bolo, že sa máme obrátiť na Národné centrum zdravotníckych informácii, ktoré je zriadené Ministerstvom zdravotníctva SR. Avšak, potrebné informácie a počty operácii detí do 6. rokov podľa diagnóz sme nenašli ani tam.

Ak nám rokmi pribúdajú detí s vrodenými chybami, musíme hľadať príčiny a vytvárať funkčnú sieť a štruktúru štatistických informácii. Práve tieto dáta nám pomôžu avizovať čo v systéme zlyháva a na čo je potrebné sa zamerať. Nie je možné, že novorodeniatok s vrodenými chybami pribúda a my nepoznáme príčinu. Musíme zaujať k tejto problematike postoj, zvoliť správne nástroje a kroky ako to bremeno nenechať iba na rodinách, lebo problém sa neskôr zacykluje.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Svoj profesionálny život som zasvätila pomoci deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V roku 1999 som začala s pomocou deťom. Ľudia iba neveriacky krútili hlavami, že sa mi to nepodarí. Ja som sa nevzdala. Napriek ťažkým obdobiam som vybudovala komplexný systém starostlivosti pre tých najzraniteľnejších – Dom sv. Anny v Starej Ľubovni. V marcových voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Preto budem hájiť záujmy tých najzraniteľnejších...

Blogy

|