Denník N

Draci, spálené polia a morálny odkaz Hry o tróny

Posledná časť Hry o tróny dokazuje, že fantasy patrí k najlepším žánrom na vytvorenie paralel medzi fiktívnym svetom a tým naším a odovzdanie morálneho posolstva.

Pozor, text obsahuje spoilery ku štvrtej časti siedmej série Hry o tróny!

Seriál Hra o tróny si vybudoval neotrasiteľnú pozíciu moderného kultúrneho fenoménu. Seriálová adaptácia románovej série Pieseň ohňa a ľadu od amerického spisovateľa Georga R. R. Martina si každou sériou rozširuje už tak obrovské zástupy fanúšikov. Bohatý príbeh plný intríg vo vysokej politike a osobných tragédií, prepracovaný fiktívny svet a vynikajúce herecké obsadenie sú len niekoľkými dôvodmi, vďaka ktorým si seriál vybudoval celosvetovú popularitu. Posledné série tento fantasy kolos začínal škrípať v scenári, nesprávnej adaptácii knižných postáv, či logickým pochybeniam, no posledná časť vytvorila v seriáli zatiaľ nevídane spracovanú vojnovú scénu, ku ktorej nepribližujú ani vojnové filmy s niekoľkonásobne vyšším rozpočtom.

Centrálnou udalosťou štvrtej časti siedmej série Hry o tróny bola bitka medzi armádou lannisterovcov pod vedením Jaimeho Lannistera a armády Deanerys Targaryen, ktorá do bitky vstúpila so svojimi vernými Dothrakmi a gigantickým drakom Drogonom. Táto vyše desať minútovú scéna, počas ktorej Deanerys na chrbte svojho draka z chrlí oheň na svojich protivníkov, zatiaľ čo jej armáda doráža zmätených a šokovaných vojakov, je tá najlepšia vojnová scéna, ktorú sme v seriáli mali možnosť vidieť. Tento titul si nezaslúžila kvôli snímaniu scén, strihu, či ozvučeniu (nechápať to tak, že boli zlé – práve naopak, technicky je bitka na špičkovej úrovni), ale svojím jasným morálnym odkazom o nezmyselnosti vojny a násilia.

Počas trvania celej bitky divák trpí ťažkým prípadom kognitívnej disonancie o tom, komu má fandiť. Aj tí najlojálnejší fanúšikovia Deanerys Targaryen, ktorí roky čakali na to, kedy sa svojou armádou a tromi drakmi vylodí na brehoch Západozemia, aby porazila všetkých, ktorí stál za krivdami a intrigami kolektívne odvracali zrak keď vzplanuli prví lannisterskí.

Na druhej strane je armáda lannisterovcov, v predchádzajúcich sériách vnímaná za najväčších nepriateľov. Členovia rodu Lannister sa dopúšťali ťažkých morálnych prešľapov a zločinov, nad ktorými sa len ťažko dalo mávnuť rukou, s tým že ide o nevyhnutné obete vojny. V tejto bitke i tí najväčší odporcovia tohto rodu už nevideli arcinepriateľov seriálu, ale bežných vojakov, ktorí sú vo svojej podstate úplne rovnakí ako tí na druhej strane vojnového poľa, čím sa vytvára pevný myšlienkový mostík vedúci k uvedomeniu si skutočnosti, že vojská lannisterovcov pozostávajú vo veľkej časti z nevinných a bežných ľudí, ktorí mali len smolu, že sa stáli na inej strane bojiska.

Je výnimočné, že v mainstreamovom prúde sa objavila takto spracovaná scéna, nakoľko je v ostrej kontradikcii často prijímanej glorifikácie násilia a vojny ako jediného riešenia sporov, nehovoriac o dehumanizácii protivníka ako lacnej scenáristickej pomôcke, ktorou trpí množstvo vojnových filmov.

Tvárme sa, že je náhoda, že takto morálne nabitá epizóda jedného z najsledovanejších seriálov na svete prichádza v čase horkokrvných odkazov medzi Spojenými štátmi americkými a Severnou Kóreou. Hovoriac o paralelách s našim svetom, v mytológii Martinovho sveta boli draci použití priamo v bitke len niekoľkokrát, no na bojisku vždy spôsobili absolútny chaos. Draci sú vo svete Západozeme najsilnejšou a najničivejšou zbraňou, ktorej sa všetci obávajú. Nepripomínaná vám to niečo?

Posledná časť Hry o tróny konečne naplno ukázala, že seriál, ako aj predloha, tak orientované na vojenské konflikty, súboje a násilie je vo svojej podstate silný antimilitaristický manifest, vďaka čomu robí spoločnosti skrz jej divákov obrovskú službu a tejto konkrétnej epizóde dáva emocionálny a myšlienkový náboj, ktoré ju vystreľujú medzi najlepšie epizódy tohto seriálu.

Ohnivé divadlo, ktoré sme mohli naposledy vidieť v Hre o tróny patrí k príkladom toho, prečo je fantasy žáner jedným z najlepším žánrov na vytvorenie silných paralel medzi fiktívnym svetom a tým naším a odovzdania morálneho odkazu širokému zástupu fanúšikov.

Ďalšie moje texty a vlastnú tvorbu nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.