Denník N

Ani deštruktívny vzťah, duševné ochorenie a strata slobody ju nezlomili. Tvorí naďalej

Kesha, popová ikona, známa plytkými hitmi pred niekoľkými mesiacmi priznala dlhoročné väzenie v deštruktívnom vzťahu, ktoré sa dosiaľ neskončilo. Spravodlivosti sa totiž nedočkala ani po dvanástich rokoch.

Mám dvanásť, moje ideály sa točia okolo MTV a popových ikon. Vzorom mi je Madonna, ktorej plagát mám hrdo nalepený na skrini. Jedného dňa si opäť zapínam telku, aby som sa dostala ku každodennej výžive, preklikávam hudobné kanály, nachádzam MTV…A sme doma! Hneď ma zaujme holčina s pírsingom v nose spievajúca o nikdy sa nekončiacej párty. Jej meno si hneď zapíšem. K E S H A.

Dnes ráno sa po týždni opäť informujem, čo je nové v hudobnom svete. Na MTV už nefičím, puberta ma prešla a presedlala som na Pitchfork a Rolling Stones. Hipsterskí fajnšmekri na Pitchforku mi odporúčajú vypočuť si Keshu. Áno, TAMTÚ Keshu. Nestačím sa diviť. Je síce pravda, že ocenia aj hodnotovo lacný, no hudobne precízny pop…No Kesha nespĺňa ani jedno z týchto kritérií… Alebo..?

Ako sa postupne dozvedám, Kesha vyrastala na sociálnych dávkach v časoch extrémnej chudoby. Jej mama bola viac-menej neznámou speváčkou, otec sa kdesi vyparil. V škole excelovala, venovala sa spevu a hraniu na saxofóne a trúbke. Zdalo sa, že všetko je ideálne, vďaka 100-percentnej maturite vyhrala plné štipendium na prestížnej výške. Nuž ale nič nie je zadarmo…

V sedemnástke budúcu hviezdu objavil producent Dr. Luke, ktorý jej ponúkol spoluprácu. Kesha s radosťou v očiach kývla. Netušila, že robí doposiaľ najväčšiu chybu vo svojom živote; chybu, ktorú bude ľutovať ešte dlho potom.

„Keď ráno vstanem, umyjem si zuby fľašou Whiskey.“ Tik, tok a prvý hit je na svete! (Tik tok)

V roku 2010 sa Kesha stáva plnohodnotnou popovou „speváčkou“ plytkých sexistických textov a lacných melódií. Kde sa vyparilo to rozumné dievča, ktorým spočiatku bola? Okolie len kývne rukou, podľahla šoubizu, klasika. O pár rokov z nej bude troska. Ďalšia úbohá napodobenina Britney Spears, aspoň že vie spievať. Po prvom albume a miliónoch na konte Kesha nezaháľa, o dva roky vydáva ďalší album. Kolotoč popových hitov ako vyšitý, chytľavo bezduché melódie a primitívne texty dominujú. Skrátka, šoubiznis zomelie každého, kto na jeho deštruktívnu silu nie je pripravený.

Tak sa aj stane. Po viac ako roku od vydania druhého albumu sa speváčka ocitá v troskách. Dva mesiace trávi na odvykačke s diagnózou bulímie. Priznáva enormný tlak verejnosti na jej výzor, ktorý ju vedie k strachu vyjsť von z domu. Je paranoidná, verí, že ľudia chcú hľadáčikom fotoaparátu zachytiť jej telesné nedostatky a postnúť ich na web. V čase rekonvalescencie je Kesha oveľa zraniteľnejšia ako obvykle. Vie, že po odchode z odvykačky sa preukáže jej sila… Alebo slabosť.

Interpretkine kroky sú viac ako nečakané. V roku 2014, po dvoch rokoch od vydania druhého albumu vyhlasuje sexuálne, fyzické a emocionálne zneužívanie zo strany producenta Dr.Luke-a. V nahrávacej spoločnosti čelila opakovanému znásilneniu, podávaniu drog a verbálnym urážkam. Speváčkine psychické problémy vznikli práve v dôsledku tlaku verejnosti, no Dr. Luke ich vývoj neľudským správaním len podporoval.

Producentova reakcia? Popretie a protiútok. Dokonca, aby sa charakter bezduchého Dr. Luke-a prejavil v plnej sile, po mesiacoch bezvýsledného súdenia navrhol speváčke zmierenie. S istým háčikom. Kesha najskôr musí verejne priznať, že si všetko vymyslela! V tom prípade jej Dr. Luke umožní ukončiť kontrakt s jeho nahrávacou spoločnosťou. Speváčka ukazuje silu osobnosti, stojí si za svojím, odmieta pristúpiť na ponižujúce podmienky.

Súd sa vlečie enormne dlho, Kesha trpí… Po dvoch rokoch útrap sudca rozhoduje v neprospech speváčky. Dôvodom je množstvo kontroverzných skutočností; za prvé, Kesha pod prísahou povedala niekoľko protichodných tvrdení. Mnohí ich však pripisujú posttraumatickej stresovej poruche, a teda strachu verejne prehovoriť. Poruchou začala speváčka údajne trpieť už v začiatkoch zneužívania (Dr. Luke speváčku znásilnil a zdrogoval už v deň jej 18-stich narodenín). Druhým háčikom je začiatok chorého vzťahu, ktorý siaha až do roku 2005, kedy sa údajne Kesha mohla slobodne rozhodovať a tvoriť. A nakoniec, námietkou proti obvineniu producenta bol aj fakt, že zneužívanie zo strany Dr. Luke-a bolo očividné.

Výsledok? Dr.Luke vs. Kesha – 1:0

Kesha je nútená stiahnuť obvinenie v Kalifornii, no boj na súde v New Yorku nevzdáva. Fakt, že v hudobnom kontrakte zostáva uväznená celému prípadu nasadzuje korunu. Jedinou útechou je zmena nahrávacej spoločnosti. Tá síce tiež patrí pod vlastníctvo Dr. Luke-a (!), no dáva umelcom viac slobody v tvorbe.

Počas niekoľkých hodín hľadania na webe som sledovala bolestivú premenu naivného 17-ročného dievčaťa na 29-ročnú ženu, ktorá si prešla peklom. Počas tohto boja ukázala obrovskú silu osobnosti a čistý charakter. Speváčkino úsilie nezostalo nepovšimnuté. Solidaritu jej vyjadrilo množstvo hudobníkov, speváčok a kapiel; oddaní fanúšikovia vytvorili hnutie #freekesha.

„Kesha – hnevám sa spolu s tebou [na výsledok rozsudku pozn.]. Urobili chybu. Mrzí ma to,“ napísala Fiona Apple. V detstve znásilnená speváčka trpiaca duševnými problémami dobre vie, čím si Kesha prechádza.

Kesha sa skúsenosti uplynulých dvanástich rokov rozhodla zhmotniť na najnovšom albume „Rainbow“ (v prekl. dúha), ktorý vydala len pred niekoľkými dňami. A tu sa dostávame k dnešnému ránu. Keď som sa k albumu dostala, čakala som naozaj všetko. No Kesha ma napriek mojej prehnanej kritike takmer všetkého dostala. Drvivou úprimnosťou tém a piesní, kvalitou melódií, bohatstvom rozličných nástrojov či vizuálnou kreativitou hudobných videí.

Áno, možno je album miestami príliš mainstreamový; áno Kesha možno ešte furt nosí kilo mejkapu a oči má oblepené umelými mihalnicami. Ale! Všetko chce predsa čas. Speváčka predsa len spieva o vnútornom boji, hlbokej viere v nadprirodzeno, právach sexuálnych menšín, rodovej rovnosti a najmä vďake. Vďake za život, ktorý dostala; ktorý si naučila vďaka negatívnej skúsenosti vážiť oveľa viac ako doposiaľ.

A teraz trochu explicitne, ženy a muži sú si predsa rovní. (Woman)

Tak prečo jej nedať šancu? Jej prológ k piesni „Praying“ (Modlenie sa) hovorí za všetko.

Som mŕtva alebo žijem v nekonečnej nočnej more? A ak som nažive, aký má moja existencia zmysel? A ak je Boh či iná „vyššia moc“, prečo som zostala opustená bez možnosti návratu či pomoci od ľudí, ktorých som poznala a milovala? Nerozumiem prečo sa to všetko deje. Bože, ukáž mi čo robiť, nemám silu. Nevládzem…Prosím, nechaj ma zomrieť. Nedokážem už zostať nažive…“

Dr. Luke, ublížil si mi, ale verím v to, že nájdeš lásku. Niektoré chyby dokáže odpustiť len Boh. (Praying)

Foto: www.ew.com, www.mirror.co.uk, www.musicfeeds.com.au

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je najmä šírenie osvety v oblasti psychického zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru.